Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzone wyjście jack w laptopie przepięciem

odrzyw 24 Maj 2012 14:53 1297 8
  • #1 24 Maj 2012 14:53
    odrzyw
    Poziom 11  

Mam taki kłopot. Podłączyłem wczoraj wzmacniacz do laptopa marki Asus. Od razu usłyszałem charczenie z głośników. W tym momencie wzmacniacz spalił wyjście jack bo ze słuchawek też nic nie słychać (tylko ciche charczenie). Zrobiło się już tak po raz trzeci, tym razem już gwarancja wyszła i będę musiał zapłacić za naprawę. Poprzednimi razy wyjście uszkadzało się również podłączeniem wzmacniacza tylko wtedy innego. Czy ktoś miał podobny problem ? Co może być przyczyną takiego zachowania ? Coś się dzieje chyba w laptopie bo to raczej nie jest wina wzmacniacza. Gdy podłączę go do innego urządzenia to wszystko działa normalnie. A może są jakieś układy zabezpieczające przed takowymi uszkodzeniami ? Lub po prostu mam felerny model laptopa (Asus M51VA-AS086C). Proszę o odpowiedź.

0 8
  • #2 24 Maj 2012 19:19
    Vogelek23
    Poziom 34  

W tej chwili należałoby chyba najpierw naprawić usterkę, aby drogą diagnostyki i testów ustalić, co ją powoduje.
    Możliwe na przykład, że zasilacz ma przebicie i występuje różnica potencjałów między masami obu łączonych urządzeń.
    Jeśli masz miernik, możesz zmierzyć tę różnicę potencjałów i podać wynik na forum - wtedy będzie wiadomo, czy problem tkwi tutaj, czy trzeba szukać gdzie indziej.

Ale zacznij może od podania informacji, jakim sprzętem diagnostycznym dysponujesz i jakie masz doświadczenie w diagnostyce laptopów.

0
  • #3 24 Maj 2012 20:04
    odrzyw
    Poziom 11  

Miernik uniwersalny mam i ogólnie rozumiem o co chodzi w elektronice ale elektroniką laptopów nigdy nie zajmowałem się :D Postaram się wykonać potrzebne pomiary a z tego co zauważyłem to problem ze wszystkich urządzeń z jack'iem dotyczy tylko tego laptopa

0
  • #4 24 Maj 2012 20:13
    Vogelek23
    Poziom 34  

Zmierz zatem różnicę potencjałów między masami laptopa i wzmacniacza, jak wspomniałem wyżej. Oczywiście z podłączonym zasilaczem.

0
  • #5 24 Maj 2012 20:13
    odrzyw
    Poziom 11  

Nie wiem czy dobrze zmierzyłem ale różnica na zakresie DC wyniosła ok 2V a na zakresie AC przeszło 100V! Czy to możliwe ? Mierzyłem między masą wzmacniacza a zewnętrzną stroną wyjścia jack w laptopie czyli chyba też masą.

0
  • #6 24 Maj 2012 20:15
    Vogelek23
    Poziom 34  

odrzyw napisał:
    a na zakresie AC przeszło 100V! Czy to możliwe ?
    Możliwe. To teraz odłącz zasilacz od laptopa i zmierz jeszcze raz to samo.

odrzyw napisał:
    Mierzyłem między masą wzmacniacza a zewnętrzną stroną wyjścia jack w laptopie czyli chyba też masą.
    Najlepiej masę w laptopie "złapać" na metalowej obudowie gniazda USB.
    Pamiętaj, aby nie dotykać przy pomiarze metalowych końcówek sond pomiarowych.

0
  • #7 24 Maj 2012 20:20
    odrzyw
    Poziom 11  

Oczywiście pamiętam aby się nie dotykać :D a wyniki następujące: na DC 0,7-0,8V
    a na AC 68V.

0
  • #8 24 Maj 2012 21:20
    Vogelek23
    Poziom 34  

Jeśli gniazdo, do którego podłączony był zasilacz, jest bez uziemienia, podłącz zasilacz do gniazda z bolcem uziemiającym (lub odwrotnie) i jeszcze raz powtórz pomiar. Oczywiście zasilacz podłącz też i do laptopa.
    Wieża, jak mniemam, nie korzysta z bolca uziemiającego i jej kabel sieciowy jest dwużyłowy?

0
  • #9 24 Maj 2012 21:30
    odrzyw
    Poziom 11  

Tzn. wzmacniacz aktualnie leży zrobiony na biurku na "pająka" (Hiraga) ale poprawnie, zgadza się przewód dwu żyłowy a pomiary wykonywane były na gnieździe z bolcem uziemiającym. A wyniki następujące dla gniazdka bez bolca: AC 10V i DC 0. Nie powtarzałem już pomiarów na samej baterii bo te same co wcześniej. Czyli jaki wniosek można wyciągnąć po tych pomiarach ?

0