Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asembler wyświetlacz 2x 7-seg. atmega8 oraz LCD błąd programowania

mimor555 24 Maj 2012 16:03 1373 3
  • #1 24 Maj 2012 16:03
    mimor555
    Poziom 24  

Witam. Mam mały problem z ustaleniem prędkości przezkakiwania czy też zliczalnia. A mianowicie mam 2 wyświetlacze 7 seg ( w zasadzie to 8 ale ja kropki nie wykorzystuję) no i programik jest strasznie prosty. Dopiero wchodzę w programowanie. Program jest oparty na książce p. P.Borkowskiego który raczej na tym forum też jest ;]

Kod: asm
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Mam też pytanie czy mógłbym na tych samych liniach wyświetlacza za pomocą kolejnego wyjścia sterować 3 lcd? Jaki czas zapalania/gaszenia musiałbym ustawić? Za odpowiedzi z góry dziękuję. Na pewno jeszcze nie raz się tutaj zwrócę.

0 3
  • Mitronik
  • #2 25 Maj 2012 18:09
    30402
    Użytkownik usunął konto  
  • Mitronik
  • #3 25 Maj 2012 23:16
    mimor555
    Poziom 24  

Programowania dopiero się uczę i po prostu ogarniam sprawę. Zwróciłem się także do autora książki, cytuję jego odpowiedź(oczywiście się na to zgodził):

"Panie Dominiku,
    problem przez Pana przedstawiony wcale nie jest trywialny, zresztą nie ma takich :) Są wyłącznie problemy poważne. Co do Pana pytania - wszystko zależy od tego, do jakich zadań chce Pan wykorzystywać układ z mikrokontrolerem i wyświetlaczami. Przedstawiony przykład ma walor dydaktyczny, służył prezentacji operowania pamięcią RAM. Proszę zauważyć, że między kolejnymi ładowaniami portu B, czyli między konfigurowaniem diod wyświetlacza LED, wywoływany jest podprogram opóźniający Czekaj5ms. Czyli przez 5 ms mikrokontroler nic sensownego nie robi, tylko traci czas :) Można tu włożyć dowolny kod, ale najłatwiej byłoby przy tym skorzystać z timera, a kod obsługi wyświetlacza LED wrzucić do przerwania.

Ale główny trzon Pana pytania, jak rozumiem, dotyczy tego, czy można skorzystać z linii, które zostały zarezerwowane dla obsługi wyświetlacz LED, by jednocześnie sterować nimi wyświetlaczem LCD? Odpowiedź brzmi - nie można. Każda zmiana stanu logicznego na tych liniach, konieczna do sterowania wyświetlaczem LCD, będzie widoczna na diodach wyświetlacza LED. Wyświetlaczem LCD steruje się zupełnie inaczej, niż wyświetlaczem LED, a to ze względu na obecność wewnętrznego kontrolera, z którym trzeba się w odpowiedni sposób skontaktować, odpowiednimi słowami powiedzieć mu o co nam chodzi, itp. Także ten pomysł trzeba będzie zrealizować inaczej. Jeśli będzie Pan dalej drążył temat, do czego zachęcam, to służę pomocą.

Co do mojej obecności na forum elektrody: z względu na brak czasu zaglądam tam rzadziej, niż bym chciał. Raz na miesiąc, może i z mniejszą częstotliwością. Dlatego lepiej jest komunikować się ze mną właśnie drogą mailową. Ale jeśli będzie Pan chciał na forum zacytować mój list, nie mam nic przeciwko temu.

Wszystkiego dobrego,
    Paweł Borkowski"
    p. Paweł nie do końca zrozumiał bo mi chodziło o kolejne wyświetlacze led. Po za tym to myślę, że jego odpowiedz i tak wydaje się dosyć skomplikowana.
    Z drugiej strony ćw w tej książce polegało na wykorzystaniu pamięci SRAM a nie napisanie najprostszego programu obsługi. Jutro rano postaram się zmienić tą wartość i zobaczę co wyjdzie :)

0
  • #4 26 Maj 2012 00:36
    94075
    Użytkownik usunął konto