Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

padające CODEGENY 300W

Wakabayashi 04 Mar 2003 21:16 3282 20
  • #1
    Wakabayashi
    Level 12  
    Witam
    Problem jest następujący: w jednej firmie pracuje 10 komputerów na płytach K7VZA z Duronami i zasilaczami Codegen 300W. Chodziło toto bezawaryjnie prawie przez 2 lata i nagle zaczęły padać zasilacze (w ciągu miesiąca poszło 5). Trochę wydaje się to dziwne, bo Codegen to nie jest jakiś najgorszy szajs, w kilkuset innych komputerach z takimi samymi zasilaczami jakie przeze mnie przeszły padło może w sumie ze 3 sztuki, a tu już 5... Elektryk twierdzi, że sieć energetyczna jest w porządku. Co o tym sądzicie?
  • #2
    r00cky
    Level 16  
    Mysle ze jest to jakas ukryta wada tych akurat modeli zasilaczy moj kumpel tez mial taki wlasnie zasilacz i po 4 miesiacach mu sie skopal lepiej odrazu kupujcie inne YYAAOOO
  • #3
    yaurent
    Level 23  
    Do wykrywania silnych zakłóceń w sieci energetycznej potrzebna jest nie tylko wiedza elektryka ,ale także trochę wyobraźni i zaangażowania w to co sie robi. Nie wiem jak nowoczesną macie instalację ,ale w tych starszych często iskrzyły bezpieczniki. Warto by było też pomyśleć ,czy okresowo nie jest włączane jakieś urządzenie o dużym poborze mocy z np uszkodzonym filtrem przeciwzakłóceniowym. Trzeba by zrobić mały wywiad -może po godzinach Twojej pracy coś jes włączane. Jednym słowem mam wątpliwości ,że nagle na zamówienie wszystkie zasiłki mają padaczkę tak same z siebie ......
  • #4
    system
    Level 15  
    Byc moze sa to wady ukryte ale niekoniecznie. Zbyt malo informacji by twierdzic ze to wada ukryta. powinienes rozbebeszyc pare sztuk i zobaczyc w jakim stanie sa i co polecialo a zapewne znajdzie sie przyczyna, a nie wykluczone ze nieweilkim kosztem bedzie je mozna naprawic. Czasem duze zapylenie i wilgotnosc srodowiska pracy zasilacza powoduje jego uszkodzenia (w koncu to przetwornica), czasem po prostu wysychaja kondensatory zazwyczaj jak zastosuja jakies najtansze jakie maja :)
  • #5
    Wakabayashi
    Level 12  
    Spróbuję w takim razie zabrać im jeden zasilacz i zajrzę do środka, to niestety nie jest u mnie w firmie tylko w innym mieście, dlatego mam trochę ograniczoną swobodę jeśli chodzi o jakieś głębsze badanie ew. zakłóceń z sieci. W każdym razie instalacja elektryczna jest nowa - budynek 2 lata temu przechodził remont.
    Na razie dzięki za odzew
  • #6
    Platon
    Level 42  
    Codegeny to populare zasilacze, ale nie za dobre jakosciowo (modele sprowadzane do Polski), nie trzymaja dobrze napiec.
  • #7
    cthulpis
    Level 12  
    Witam.
    Pozwole sobie stwierdzić że Codegeny to jedne z najgorszych zasilaczy na naszym rynku.
    Ekstremalne opinie typu :
    "zamawiałem zasiłki Codeshity i jakiśtam dystrybutor zapytał mnie czy mają być naklejki 300W czy 400W"
    nie są, niestety, rzadkością.
    Co do padania zasilaczy w ogóle - rzeczywiście ich zabrudzenie mogło być przyczyną pogorszenia warunków pracy. Przykład - w moim zasilaczu po przeczyszczeniu (ma już ze 2 lata) znacząco poprawiły się trzymane napięcia i ich stabilność.
  • #8
    emeryt
    Level 22  
    Proponuję dowiedzieć sie czy w ostatnim czasie Zakład Energetyczny nie dokonał w okolicy Twojej firmy przełączenia napięcia z 220 na 230 V (mojej okolicy po przełączeniu jest permanentnie około 235 V). Wiem że sukcesywnie przełączają wszystkie sieci, w których jest ta możliwość. Być moze tu leży przyczyna (podwyższone napiecie sieci + zakurzone wnętrze zasilacza...)
  • #9
    Pawel Zalecki
    Level 15  
    Przyczyna moglo byc jedno/kilkurazowe silne przepiecie w sieci. U mnie w robocie padl ostatnio zasilacz dzieki takiemyu przepieciu. Wyminilismy go na nowy i zabezpieczylismy zwykla listwa przepieciowa. U mnie w domu razu pewnego bylo b. silne przepiecie. u sasiadow poszy 2 zasilacze, a u mnie wywalilo jedynie bezpiecznik w listwie zasilajacej.
  • #11
    Wakabayashi
    Level 12  
    No cóż - nie będę się upierał, że te zasiacze są super bo wiadomo - taniocha. Faktem jest że w pomieszczeniu, gdzie stoją te kompy kurzu jest od groma - wiatraki na procesorach są już 3 raz wymienione. Komputery są bez listew przeciwprzepięciowych - włączone bezpośrednio do gniazdka. Natomiast nie jest mi wiadomo nic o żadnych robotach związanych ze zmianą napięcia w tamtym rejonie.
    Niestety nie widziałem jeszcze jak wyglądają w środku te zasilacze, czy nałapały dużo tego kurzu i co się uszkodziło.
  • #12
    jaceli
    Level 12  
    Zasilacze Codegen były produkowane w kilku różniących sie odmianach..Trafiłem na takie a'la wspominane często L&C,a takze na kompletnie inne konstrukcje.Jesli trafiły się Tobie te wersje bez transopotora w ukladzie małej przetwornicy to faktycznie warto je wymienić,bo nadszedł ich czas-wysychających kondnensatorów..W innych wersjach padają róznie-czasem diody na wyjściu, które chińczyk słabo przykręcił, czasem tranzystory mocy-to juz loteria..
  • #13
    bugsy21
    Level 12  
    elektrownia podwysrzsza napiecie i nic nie mówi zasilacze we taki sposó mi padł zasilacz
    są naprawde dobre te zasilacze
    tylk trzeba je co jakieś czas rozbierać i czyściz kurzu.. bo to jest naczęstsza przyczyna awarii
  • #14
    LUCOM
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ze swojej praktyki wiem, że jest w tych zasilaczach niedoróbka.

    Czasami zimne luty.

    Dodatkowo w niektórych są montowane elka 1000uF/10V i 1000uF/16V firmy JAMICON i najczęściej one lecą...

    Generalnie do wymiany elka f-my Jamicon i do wymiany elko po pierwotnej stronie przetwornicy pracujące w wygrzanym miejscu coś ok 22uF/63V.

    Sprawdzić należy również wentylator czy nie zwolnił...
  • #16
    Wakabayashi
    Level 12  
    Obejrzałem pobieżnie 2 sztuki: oprócz kupy kurzu w jednym jest sfajczony układzik scalony, w drugim kilka oporników i coś, co kiedyś było chyba kondensatorem blokującym. Elektrolity f-my HEC (?) - wyglądają ładnie. Czy z tego da się wyciągnąć jakieś wnioski, jeśli chodzi o przyczynę?
    Pozdrawiam
  • #17
    kr
    Level 26  
    LUCOM ma racje główny winowajca wszystkich "bum"w codegenach to mały elektrolicik 22u/63v.Pracuje on w przetwornicy która pracuje w STBY i zasila tez srart TL494.Jeżeli ten kondzior straci swoje parametry to analogia do przetwornic w ROYALACH poprostu BUM.
  • #18
    ps15011982
    Level 15  
    Witam zamierzam zmienic zasilacz z Codegena na Colors-IT z duzym wentylatorem - co sądzicie o tych zasilaczach w porównaniu do Codegenów ??
  • #19
    raffq
    Level 16  
    Witam,mialem okazje zaznajomic sie z kilkoma uszkodzonymi Codegenami.Przyczyna awarii byl uklad STB jak koledzy wyzej pisali.W ukladzie STB padaja 2 diodki 4001,zenerka,tranzystor oraz ten nieszczesny elektrolit:)Efektem "rozbujania sie" STB jest uszkodzenie tl494 2 oporniczkow 1,5kΩ obok scalaka,czesto padaja tranzystorki do trafka sterujacego.
  • #20
    k4be
    Level 31  
    w tych codegenach które ja widziałem były zwarte prostowniki 5V i tranzystory redukcjyjne 5 na 3,3V (!). W jednym nawet prostownik nie był przykręcony do radiatora :P
  • #21
    W.P.
    Computer PSUs specialist
    Uszkodzonego nie opłaca się naprawiać. W jeszcze sprawnym koniecznie wymienić kondensator elektrolityczny po pierwotnej stronie przetworniczki st-by. Najlepiej na tantalowy 22µ/25V.
    Warto też porozginać "listki" radiatorów dla poprawienia chłodzenia z zachowaniem koniecznej ostrożności - radiator trzyma się na nóżkach półprzewodników do niego przymocowanych.
    Wysychanie w/w kondensatora sprawia, że napięcie po stronie wtórnej ustawicznie rośnie niszcząc w końcu sterownik 494 nadzorujący pracę zasilacza podstawowego. TL-494 (KA-7500) może pracować przy najwyżej 42V. Pada zwykle przy 57-60V - tyle "funduje" mu zasilacz st-by.
    A te 2 lata działania...
    Sprytnie przemyślana konstrukcja. W kręgu moich znajomych padło 5 komputerów (zasilacz+płyta+HDD) tak mniej więcej po 2 latach. I trzeba kupić nowy.

    Kolego raffq
    Te diodki są rzeczywiście podobne do 4001 ale tylko z wyglądu. W zasilaczach impulsowych stosowane są diody "szybkie" o krótkich czasach wyłączania. Nie pamiętam typu.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Najlepiej sprawdzić napięcie zasilające KA-7500. Nie powinno przekraczać 25V. (Nóżka 12 - masa)