Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyszlifowanie komutatora w warunkach domowych

24 Maj 2012 23:51 5938 5
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Komutatorowi trzeba wyczyścić rowki, wyszlifować drobnym papierem ściernym i dotrzeć dokładnie szczotki. Zrób zdjęcia jak dokładnie wyglądają szczotki i komutator
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Mowisz, ze testowales na malych obrotach 20 minut czyli to jest wiertarka ze sterowaniem obrotami.

  Iskrzy bo najprawdopodobniej sterowanie jest modulacyjne typu PWM - wiec musi iskrzyc. Zapomnij o tym, ze uda ci sie to iskrzenie wyeliminowac - to jest normalne w sterowaniu obciazenia indukcyjnego modulatorem PWM. Wiertarki tak maja.

  Istnieje jednak taka ewentualnosc - ze ten uklad sterowania jest uszkodzony.
  Mozliwe, ze nastapilo uszkodzenie diody w sterowniku - co powoduje znaczny wzrost napiecia na zaciskach komutatora i przeskoczenie iskry.

  Wtedy faktycznie bedziesz widzial olbrzymia iskre.

  Ale to zalezy jak ta wiertarka jest skonstruowana - podaj typ wiertarki i najlepiej schemat - to sie zobaczy.
  Dioda jest zwykle podlaczana rownolegle do obwodu silnika - jak ta dioda jest spalona i nie przewodzi - to wtedy w polokresach kiedy napiecie impulsowe na zaciskach komutatora jest odlaczane - to prad chce plynac nadal wlasnie w obwodzie diody ale skoro dioda nie dziala - to powstaja przepiecia.

  Sa tez bardziej skomplikowane rozwiazania - kiedy nie ma diody - tylko jest tranzystor MOSFET po to aby oszczedzac baterie. Wtedy uklad sterowania jest dosyc skomplikowany - bo ma tez uklady scalone do przelaczania tych tranzystorow. Drozsze wiertarki maja takie wlasnie obwody. sprawdz to dokladnie.
  Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych- popraw ten post!
  [Akrzy]
 • Specjalista elektryk
  Sprawdź czy wewnątrz obsadki szczotki (przy jej końcu od strony komutatora) nie ma naspawanej grudki metalu, która powoduje że szczotka źle przylega.