Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie uC jaki filtr jak dobrać by weliminować zakłucenia

11 Sty 2005 20:35 2567 14
  • Poziom 19  
    Mam uC89c51 i bedzie pracował w miejscu gdzie zasilanie może mieć zakłucenia daje trafo potem mostek a nastepnie filtr niewiem jaki dać żeby weliminować zakłucenia i przy okazji żeby nie przesadzić. No i jak dobrać wartości elemętów napiecie na wejściu jest 24~ nie rysuję mostka tylko sam filtr. A może jakieś połączenie poniższych pomysłów ?
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 11  
    Uklad pierwszy bedzie w sam raz jak dodasz jeszcze po kondensatorze ceramicznym z kazdej strony 100n, elektrolity maja dosc duza indukcyjnosc i nie filtruja wysokich czestotliwosci. elektrolit na wejsciu duzy, np 1000 uF, na wyjsciu nie wiekszy niz 10uF. dlawik mysle, ze nie bedie potrzebny...
    przy okazji wklejam swoj uklad zasilania 5 i 12 V z podtrzymaniem akumlatorowym, co o tym sadzicie, prosze o opinie/rady, ew weryfikacje...
    tranzystorki Q3 i T1 sluza do ograniczenia pradu ladowania AKU do okolo 0,3 A a T2 i zener D4 zeby nie przeladowac akumlatora powyzej okolo 14,3V . zener D5 "wlacza" aku kiedy Uwy spadnie ponizej okolo 11,5 V
    z gory dziekuje za rady, pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    aha, AKU laduje sie do okolo 14V
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 20  
    dzeku napisał:

przy okazji wklejam swoj uklad zasilania 5 i 12 V z podtrzymaniem akumlatorowym, co o tym sadzicie, prosze o opinie/rady, ew weryfikacje...

Witam,

Dodałbym jeszcze drugą diodę zwrotną na stabilizatorze 5V.

do czega służą elementy R22,R23,D5?,C6? oraz linia "do procesora" ???

Ten układ był już uruchomiony ?

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    to uklad stabilizujacy linie do procesora do 5V (zenerka) o ile na wejsciu jest powyzej 10V zeby procek "wiedzial", ze ma zasilanie albo i nie i ciagnie z akumlatora wiec powinien zaczac oszczedzac (calosc bedzie zasilac system inteligetnego sterowania swiatlem ale mozna wykorzystac do wszystkego innego). mozna z tego zrezygnowac jak nie mamy procka albo nie zalezy nam na oszczedzaniu. w sumie to powinienem dobrac tak oporki, zeby reagowalo na spadek na wejsciu do okolo 15V, bo wtedy przestaje dzialac uklad lm7812 ale tak jak jest tez bedzie dzialalo tylko z troszke wiekszym opoznieniem (az C5 rozladuje sie do okolo 10 V) ale te pare sekund nikogo nie zbawi... ukladu jeszcze nie uruchomilem ale jak poskladam to uruchomie. przedtem jednak czekam na opinie. pozdr.
  • Poziom 19  
    dzeku napisał:
    na wyjsciu nie wiekszy niz 10uF. dlawik mysle, ze nie bedie potrzebny...

To znaczy że jak na wyjściu dam np 100uf to może być coś nie tak?

Co do propozycji żeby tylko kondesatory to taki układ ja dawałem i procesor się podwiesza :(. Dałem oczywiście 100nf blisko przy 89c51. Niewiem czy zakłucenia przychodzą po zasilaniu czy coś się indukuje ale poprostu chciałbym mieć pewność że zasilaniem niemam co się martwić ;).
  • Poziom 20  
    Ja bym podpiął woltomierz ( lub oscyloskop ) blisko procesora i patrzył na napięcie podczas pracy układu. Też uruchamiałem układ który nie pracował stabilnie, podejrzewałem zasilanie, filtrowałem, stabilizowałem. W końcu się okazało że trywialnie trafo było za małe, a potem stabilizator się przegrzewał i spadało napięcie.

Zmieniłem trafo, dodałem mały radiator i wszystko wróciło do normy.

WNIOSEK: nie zawsze problemy są tam gdzie ich szukamy. Podczas szukania błędów zaczynaj od początku.

Im większy kondensator tym lepiej ( oczywiście do pewnych granic ).
    Obowiązkowo z elektrolitami kondensatory ceramiczne 100nF a nawet jeszcze 10nF + dławiki jak na rysunku z IC4, jeśli zwiększasz pojemnośc kondensatora na wyjściu powyżej 100uF dodaj diodę pomiędzy wejściem a wyjsciem stabilizatora ( katoda do wejścia, anoda do wejścia ) - kondensator nie będzie się rozładowywał przez elementy stabilizatora.

Napisz co to za ew. zakłócenia - silnik, sieć ... ??
  • Poziom 19  
    Steruje pompą 3kW załączam ją stycznikiem nawet dwoma mały z mikroprocesora przez trazystor a ona załącza cewke ~24. Układ się podwiesza głównie wtedy gdy pompa rusza przy dużym obciążeniu zyli na wyjściu jest ciśnienie sieciowe. Pompa wirnikowa. jak np wyłącze pompe i załączam gdy na wyjściu jest jeszcze ciśnienie to dużo żadziej to wystepuje. Zasilam układ z trafa 220v na 24V 1.5A z tego idzie ~24 na cewke stycznika no i z tego samego na zasilanie UC najpierw na 7824 bo potrzebne -24V do kilku układów a potem z -24V na 7805 i na uC.

A co myślisz o dławiku skopesowanym na wejściu?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jaki masz uklad RESETU ( kondensator + rezystor czy jakis specjalizowany uklad ), rozdziel masy, tak aby masa i zasilanie procesora byla oddzielona dlawikami, kondensatorami - tak jak na IC4 ( zadnych przekaznikow itp. tylko elektronika ).
    Sprobuj sprawdzic co sie dzieje z zasilaniem.
    Sprawdz ponizsze tematy:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic208952.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic219115.html

Pozdrawiam ....
  • Poziom 12  
    Spróbuj zastosować stabilizator impulsowy np. LM2575. Nie wymaga dużo elem. dodatkowych (w sumie całość wychodzi ok. 10 zł). No i ważne jest ekranowanie. Albo metalowa obudowa, albo ekran z np. miedzi. Ja lutuję kawałki odbadów z laminatu miedzianego - sprawdza się. W ciężkich warunkach proponuję całkowity ekran i metalową obudowę, kondensator 1000 uF na wejściu.
    Całość zasilasz 12 - 15 V. Daję głowę, że nie zresetuje się nawet jak będzie pracowało jako falownik w środku spawarki...

ps. Podobne rozwiązanie masz z pewnością na biurku - zasilacz od komputera, nie reaguje na zmiany napięcia i pole elektromagnetyczne.
    No więc jeśli chcesz prstsze rozwiązanie to zaśilacz komputerowy, obudowa od komputera i też będzie działało - też zrobiłem kiedyś taki patent. Trzeba tylko zmostkować niektóre wejścia w złoczce ATX (już teraz nie pamiętam). Inaczej zasilacz nie ruszy.[/img]
  • Poziom 12  
    Dodam jeszcze jedną istotną informację dotyczącą ekranowania: Zasilacz musi być odzielnie ekranowany lub w innej obudowie (też metalowej), a zasilanie puszczone ekranowanym przewodem (ekran ten połączony z obudową, a dalej całość do uziemienia).
  • Poziom 18  
    w ATX laczysz zielony kabelek (od wtyczni) z masa
    lepiej chyba kupic AT bedzie tanszy i nie trzeba kombinowac z laczeniem kabli
  • Poziom 11  
    al555 : jesli na wyjscie da kondensator powyzej 100u to stabilizator 7805 prawdopodobnie nie ruszy bo wlaczy sie zabezpieczenie pradowe (w wiekszosci modeli) proponuje sprawdzic to w dokumentacji, tam nie polecaja na wyjscie zadnego elektrolitu. a ta diodka to raczej na wypadek przepiec od strony wyjscia zeby nie spalic stabilizatora, powinna byc szybka np. ba159...
    marcin8051 : jesli na wyjsciu ukladu 7824 masz zbyt duzy elektrolit, moze on powodowac jego wariowanie w niektorych sytuacjach, te uklady nie lubia duzych kondensatorow na wyjsciach, zerknij na PDF uladow 78xx, tam sa gotowe aplikacje na te uklady. poza tym sprawdz wydajnosc pradowa tego trafo jak juz kolega napisal.

pozdr
  • Poziom 19  
    co do tych 100uF na wyjściu to mam kilka takich układów i wszystkie ruszają ;). A w jednym mam nawet 470uF i działa.
  • Poziom 11  
    no prosze, a mnie nie ruszył przy 470 uF... :/
    daj jak najwiekszy elektrolit na wejsciu. masz tam trafo 24V a uklad 7824 potrzebowal by do wlasciwego dzialania ze 27 przynajmniej. moze masz tam za malego kondensatora, jak wlaczasz pompe, napiecie na wejsciu spada na tyle, ze nie wystarcza on do podciagniecia napiecia do konkretnego poziomu, wez miernik i zmierz... albo zmien trafo...
    pozdr.