Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacje w Altium Designer 10

25 Maj 2012 18:34 3383 3
  • Poziom 19  
    Witam, mam kilka problemów z wykonaniem pewnych symulacji w altiumie. Mianowicie na laboratorium muszę przesymulować podstawowe układy pracy wzmacniaczy operacyjnych, z układu WO odwracającego muszę wyznaczyć między innymi napięcie niezrównoważenia, zakres zmian napięcia wejściowego i wyjściowego oraz wymianę pasmo - wzmocnienie. Chciałbym się Was spytać jak przesymulować te rzeczy w altiumie? (Altium jakby co ma wbudowanego PSpice).
    Mam nadzieję że ktoś wypowie się mądrze i pomocnie, za co z góry dziękuję.

PS: I żeby mi ktoś nie mówił na dzień dobry, że nie wiem co to napięcie niezrównoważenia od razu mówię wiem co to jest. Tak więc jesli jest to napięcie pomiędzy wejściami gdy na wyjściu jest równe 0, jak to zrealizować w altiumie ? "Odciąć" rezystor ze sprzężenia zwrotnego ? Dodatkowo podciągnąć wyjście do masy ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    doles napisał:
    z układu WO odwracającego muszę wyznaczyć między innymi napięcie niezrównoważenia

Z tego co wiem makromodele wzmacniaczy zazwyczaj mają przypisane zerowe napięcie niezrównoważenia. Nie ma przecież sensu przypisywanie modelowi niezerowej wartości o danym znaku, bo rzeczywisty WO ma napięcie niezrównoważenia z danego zakresu, ale nigdy nie wiesz jaką konkretnie wartość (i co ważniejsze jak się dokładnie zmienia z temperaturą) ma konkretny egzemplarz wzmacniacza. To ty jako projektant masz pamiętać o tym jak duże może być napięcie niezrównoważenia i ew. je kompensować lub po prostu wiedzieć, że jest. (zazwyczaj w nocie katalogowej jest oprócz wartości maksymalnej podany również histogram rozkładu napięcia niezrównoważenia).
    No chyba, że prowadzący laboratorium przygotował ci specjalnie zepsuty model wzmacniacza a ty masz teraz (bez czytania :P) wyznaczyć niezrównoważenie w symulacji.

Dodano po 3 [minuty]:

doles napisał:
    Tak więc jesli jest to napięcie pomiędzy wejściami gdy na wyjściu jest równe 0, jak to zrealizować w altiumie ? "Odciąć" rezystor ze sprzężenia zwrotnego ? Dodatkowo podciągnąć wyjście do masy

wyjścia w żadnym wypadku nie zwieraj do masy. Zostaw niepodłączone, tzn. podłącz tylko pomiar napięcia. Pomiędzy wejścia wzmacniacza daj źródło napięcia stałego i tak dobierz wartość (małe mV), żeby na wyjściu było 0V. I tyle, żadna filozofia. Pamiętaj tylko, żeby poprawnie zasilić makromodel. Aha, tak, rozewrzyj pętlę sprzężenia, operuj tylko na "gołym" WO.

Albo jeszcze prościej, nie rozwieraj pętli sprzężenia i nie usuwaj obu rezystorów, tzn. symuluj pełny wzmacniacz, tylko nie podawaj mu na wejście żadnego sygnału. Zmierz napięcie na wyjściu i podziel przez wzmocnienie - to właśnie będzie napięcie niezrównoważenia. Z tym, że tutaj do pomiaru dokłada się też spadek napięcia na rezystorze wejściowym wynikający z niezerowego prądu biasu wzmacniacza, więc musisz to też zmierzyć i odjąć.