Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie Am29F010 Universal Flash Prog

djmtey 25 May 2012 20:49 7632 27
Computer Controls
    djmtey
    Level 17  
    Witam. Chcę zastąpić pamięć 27C010 pam. Am29F010. Przy wgrywaniu wsadu programatorem Universal Flash Programmer, wyskakuje mi taki błąd: Programowanie Am29F010 Universal Flash Prog

Jaka może być przyczyna?

Jest to wsad z VW Passat B5.
  • Computer Controls
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    djmtey wrote:
    Witam. Chcę zastąpić pamięć 27C010 pam. Am29F010. Przy wgrywaniu wsadu programatorem Universal Flash Programmer, wyskakuje mi taki błąd: Programowanie Am29F010 Universal Flash Prog

Jaka może być przyczyna?

Jest to wsad z VW Passat B5.
    zmień wersję oprogramowania do tego programatora na tę:
    zamieszczoną tu przeze mnie w załączniku - Program 097d12c3.rar - oraz wybierz właściwy układ z menu do zaprogramowania, nie zapomnij też o właściwym ustawieniu zworek na adapterze EPROM/Flash Board DIL32 (ER092v2) jak i w samym Epsilon Universal Flash Programmer (ver. 6.0x)
    To w kwestii programowania, pozostaje jeszcze kwestia pinu-31 w docelowym układzie, zobacz:
    Programowanie Am29F010 Universal Flash Prog Programowanie Am29F010 Universal Flash Prog

Programowanie Am29F010 Universal Flash Prog Programowanie Am29F010 Universal Flash Prog
    Dla 27C010 może to wyprowadzenie (pin-31) "wisieć w powietrzu" - sprawdź w urządzeniu jak tam jest - natomiast dla Am29F010 należy to wyprowadzenie koniecznie podpiąć tam pod stan logiczny wysoki - praktycznie wystarczy zmostkować go z sąsiednim pinem-32 (VCC).

Pozdrawiam

P.S. Całych DataSheet do przedmiotowych układów - ewentualnie - poszukaj sobie sam, ponieważ powyższe z nich cytaty wziąłem z plików które mam u siebie na HDD.
    djmtey
    Level 17  
    Próbowałem na Twoim programie i nie pomogło.
    Z tym pinem 31 chodzi o pin w adapterze czy w pamięci , że ma być połączony z pinem 32?

Moja pamięć to AM29F010B , a takiej nie ma na liście w tym programie, jest tylko z końcówką A. Ale to chyba nie ma większego znaczenia...

Zworki na adapterze i progu są ok...
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    Próbowałem na Twoim programie i nie pomogło.
    Z tym pinem 31 chodzi o pin adapterze czy programatorze, że może nie być podpięty?
    No nie ... na takie dictum nic tu po mnie.
    Przeczytaj - ze zrozumieniem - jeszcze raz co tam napisałem, a tu powtarzam:
    Quarz wrote:
    To w kwestii programowania, pozostaje jeszcze kwestia pinu-31 w docelowym układzie, zobacz:

Dla 27C010 może to wyprowadzenie (pin-31) "wisieć w powietrzu" - sprawdź w urządzeniu jak tam jest - natomiast dla Am29F010 należy to wyprowadzenie koniecznie podpiąć tam pod stan logiczny wysoki - praktycznie wystarczy zmostkować go z sąsiednim pinem-32 (VCC).

i pomyśl gdzie ma być umieszczona ta pamięć po zaprogramowaniu i tam tylko odczytywana ... :!: :idea: :!:

A EEPROM Am29F010 przed zaprogramowaniem skasowałeś?
  • Computer Controls
    djmtey
    Level 17  
    Zmostkowałem w pamięci pin 31 z 32 i nadal to samo.
    Próbowałem różnych wsadów.

Dodano po 9 [minuty]:

AM29F010 to pamięć flash. Już rozumiem że mam zmostkować w ecu jeżeli nie będzie działać. A jaka jeszcze może być przyczyna błędu w programowaniu?
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    [ ... ]
    Moja pamięć to AM29F010B, a takiej nie ma na liście w tym programie, jest tylko z końcówką A.
    To gdzie Ty widzisz tam literkę A:
    pytam retorycznie?

djmtey wrote:
    Ale to chyba nie ma większego znaczenia... na adapterze i progu są ok...
    Nie, nie powinno to mieć znaczenia ...

djmtey wrote:
    Zmostkowałem w pamięci pin 31 z 32 i nadal to samo.
    Próbowałem różnych wsadów.
    Chłopie - czy Ty naprawdę nie jesteś świadom tego co tu Tobie napisałem ... :?: :!: :?:
    Czy naprawdę nie potrafisz rozróżnić procedury programowania pamięci flash EEPROM typu Am29F010B od procedury przystosowania jej w docelowym miejscu - czyli zamiany tam pamięci EPROM (być może OTP) typu 27C010 pamięcią flash EEPROM o oznaczeniu Am29F010B, pytam?
    djmtey
    Level 17  
    Dobra, już wiem że jeżeli zaprogramuję tę pamięć, muszę zmostkować piny 31 i 32 w urządzeniu, do którego włożę tę pamięć, w moim wypadku do ecu w samochodzie.

Tylko dlaczego nie daje się jej zaprogramować....
    Może coś w ustawieniach jest nie tak...
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    Dobra, już wiem że jeżeli zaprogramuję tę pamięć, muszę zmostkować piny 31 i 32 w urządzeniu, do którego włożę tę pamięć, w moim wypadku do ecu w samochodzie.
    Nooo ... wreszcie ... :lol: ... tylko najpierw sprawdź, czy przypadkiem pin-31 nie jest tam połączony do GND, bo gdyby tak było, to zrobisz zwarcie na zasilaniu +5V.

djmtey wrote:
    Tylko dlaczego nie daje się jej zaprogramować....
    Może coś w ustawieniach jest nie tak...
    Na odległość nie wiem, jasnowidzem nie jestem, a gdybanie tu jest bez sensu.
    Jeszcze raz zapytam:
    Quarz wrote:
    A EEPROM Am29F010 przed zaprogramowaniem skasowałeś?
    ... :?: :!: :?:
    djmtey
    Level 17  
    Tak, skasowałem. Pamięć normalnie da się odczytać itp. , tylko z programowaniem jest kłopot.

W sumie to mam go od niedawna, na razie zaprogramoawałem nim 24c16 i 27c256 i wszystko było ok...

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że jest to pamięć PLCC32
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    Tak, skasowałem. Pamięć normalnie da się odczytać itp., tylko z programowaniem jest kłopot.

W sumie to mam go od niedawna, na razie zaprogramoawałem nim 24c16 i 27c256 i wszystko było ok...

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że jest to pamięć PLCC32
    Rychło w czas, o tym tu informujesz - to powinno być podane w pierwszym Twoim poście.
    A wobec tego, jakiego adaptera użyłeś oraz jaką masz wersję tego programatora?
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    marek216

Level 43  
    Nowsza wersja oprogramowania jest pod linkiem
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic2283469.html

Prawda jest taka, że nawet willem bez problemu machnie tą kostkę.
    Inna sprawa że jeśli masz się męczyć to zleć to komuś lub zainwestuj 400 zł w programator który spełni twoje oczekiwania.
    djmtey
    Level 17  
    Na programie od kolegi Marka, nie wyskakuje błąd, lecz postęp stoi na 0%.
    User removed account
    User removed account  
    Quarz
    Level 43  
    Motronic wrote:
    djmtey, kup sobie programator, ok? Czytam ten temat i aż mnie muli, nigdy nie miałem probelmów z am29fxxx. Przecież ty nie masz-bo taka jest prawda-w czym zaprogramowac tego flasha. Można już kupić porządny programator do zastostosowań amatorskich z podstawką ZIF-40 w małych pieniądzach, wystarczy ci nawet VP190
    Do tego przejściówka 1:1 (PLCC32->DIP32 od gotronika, bo najtaniej).
    Ja też dziś nie miałem żadnych kłopotów z moim programatorem i tym układem, ponieważ dla "zabawy" - dyskutując tu z autorem tego tematu - zaprogramowałem sobie kilka EEEPROM-ów za pomocą przedmiotowego programatora (v. 6.03), tyle tylko, że z adapterem wspomnianym tu przeze w pierwszym moim poście, plus przejściówka - 1:1 - DIL32 -> PLLCC32 własnej roboty (by było taniej).
    Wobec tego pozostaje pytać u jasnowidza, dlaczego nie daje się tamta 'kość' zaprogramować ...

marek216 wrote:
    Tylko, chyba, wcale nie lepsza od zamieszczonej tu przeze mnie - nie mogę znaleźć różnic pomiędzy nimi, choć zawartość ich plików EXE różni się.
    djmtey
    Level 17  
    Pokazało że pamięć nie jest pusta.......
    Dlaczego skoro wcisnąłem erase chip ?
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    Na programie od kolegi Marka, nie wyskakuje błąd, lecz postęp stoi na 0%.
    Na bank, albo "uwalona" 'kość', albo niepoprawnie włożona w podstawkę ...
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    Pokazało że pamięć nie jest pusta.......
    Dlaczego skoro wcisnąłem erase chip ?
    Patrz mój post wyżej ... :!: :idea: :black:
    djmtey
    Level 17  
    Włączyłem ponownie program który dostałem na początku tematu, i pokazało,że pamięć jest czysta, ale przy programowaniu znowu błąd, nawet włożyłem nową pamięć...Niechce mi się już z tym bawić. Kupię sobie VP-390 i będzie spokój.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    Włączyłem ponownie program który dostałem na początku tematu, i pokazało,że pamięć jest czysta, ale przy programowaniu znowu błąd...
    A ja najpierw spróbowałbym na innym egzemplarzu pamięci ... :!: :idea: ... jeden egzemplarz, to żaden egzemplarz - może być felerny ... :idea: :lol:

djmtey wrote:
    Nie[spacja]chce mi się już z tym bawić. Kupię sobie VP-390 i będzie spokój.
    Wcale nie jestem co do tego przekonany, że "będzie spokój" ...

djmtey wrote:
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam
    Proszę i pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

Poprzednio napisałem:
    Quarz wrote:
    [ ... ]
    marek216 wrote:
    Tylko, chyba, wcale nie lepsza od zamieszczonej tu przeze mnie - nie mogę znaleźć różnic pomiędzy nimi, choć zawartość ich plików EXE różni się.
    teraz znalazłem, np. to:
    choć oba pliki EXE są tej samej "wagi" - po 1 429 240 bajtów.

I następna "różnica" - próba skasowania tego samego egzemplarza pamięci:
    Zapisywają ją obie wersje programów, a kasuje tylko wersja wcześniejsza zamieszczona tu przeze mnie -> EpromM51 97D12C3 ... :!: :shock:
    djmtey
    Level 17  
    Dziś próbowałem z 29F400 , blank test pokazuje że jest pusty, ID działa, czyta go bez problemu, tylko znowu ten błąd przy programowaniu!
    Próbowałem na dwóch laptopach (dell i compaq) i to samo.
    Muszę użyć tego programu User Port ?
    Pozdro!
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    djmtey wrote:
    Dziś próbowałem z 29F400, blank test pokazuje że jest pusty, ID działa, czyta go bez problemu, tylko znowu ten błąd przy programowaniu!
    Próbowałem na dwóch laptopach (dell i compaq) i to samo.
    Muszę użyć tego programu User Port ?
    Pozdro!
    A pod jakim Systemem Operacyjnym?
    Pod XP-32 i starszymi 32-bitowymi Windows - Win-9x/ME/NT/2000/XP - nie potrzeba i oprogramowanie działa poprawnie po rozpakowaniu folderu z plikami:
    EpromM51_97D12C3.exe
    io.dll
    oraz uruchomieniu - np. poprzez skrót z Pulpitu - pliku wykonywalnego.
    Jednak istotne jest aby port LPT (fizyczny, a nie przejściówka USB-LPT) był wybrany w BIOS-ie najlepiej jako ECP+EPP, natomiast podstawowy dwukierunkowy - biderectional - SPP może tu być zbyt wolnym oraz właśnie przez to Tobie nie udaje się zaprogramować tej pamięci - ZOBACZ
    Ja używam komputera stacjonarnego - Pentium D, płyta główna od GigaByte, itd. - czyli popularnego "blaszaka" właśnie z wybranym typem portu LPT jako ECP+EPP.
    I dotąd nie miałem takiego przypadku, aby - pod zamieszczoną tu przeze mnie wersją oprogramowania oraz poprawnie skonfigurowanym programatorem - nie udało mi się poprawnie zaprogramować układu, a który jest zadeklarowany jako obsługiwany w tej wersji softu.
    Jeszcze pytanie; jakiego i jakiej długości używasz kabla - przedłużacza - LPT?
    Z doświadczenia z innymi programatorami - a zajmuję się tym od czasów jak tylko pojawiły się układy programowalne i pierwsze EPROM-y programowałem za pomocą programatora (własnej konstrukcji) pod ZX-Spectrum + stacja dysków FDD-3000 - wiem, iż zbyt długi kabel, a szczególnie kiepskiej jakości, może być przyczyną wielu niepowodzeń.
    Ja u mnie mam kabel własnej produkcji o długości ok. 80cm a wykonany z płaskiej 25-przewodowej taśmy (taka jak do FDD, czy do PATA HDD) z zaciśniętymi złączami DB-25 po obu stronach - nawet po jednej stronie dwoma, czyli MALE i FEMALE, a co pozwala mi podłączyć każdy z posiadanych przeze mnie programatorów (np. AVT-363 oraz STARTER KIT ST622x mają złącze DB-25 FEMALE, a np. Phoenix Funprog i nasz Universal Flash Programmer złącze DB-25 MALE, zaś np. AVT-2502 ma złącze Centronix-36, a więc jeszcze następna przejściówka).

Pozdrawiam

P.S. Mam propozycję; wyślij mi jedną z owych 'kostek' do zaprogramowania a ja spróbuję na moim to zaprogramować i odeślę Tobie - jeśli tak, to proszę o kontakt via PW.
    Wystarczyłby mi sam wsad, ale aktualnie nie mam pamięci 5V 1Megabit w obudowie PLCC32 (mam tylko EPROM-y - z okienkiem - w DIL32).
    djmtey
    Level 17  
    QUARZ I INNI WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC PROBLEM ROZWIĄZANY!

WINOWAJCĄ OKAZAŁ SIĘ ANTYWIRUS ORAZ USB DISC SECURITY !!!

Ostatnie pytanie, oryginalny wsad bez problemu się programuje, jest w formacie BIN.
    Przerobiony wsad jest w formacie HEX, przy załadowaniu pliku pokazuje HEX file OK, jednak przy programowaniu apisze abym podał więcej informacji o programie ?

Pozdro
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    QUARZ I INNI WIELKIE DZIĘKI ZA POMOC PROBLEM ROZWIĄZANY!
    I to mnie cieszy najbardziej, choć mógłbyś tu nie "krzyczeć" - wszak już jest cisza nocna ... :!: :idea: :lol:

djmtey wrote:
    WINOWAJCĄ OKAZAŁ SIĘ ANTYWIRUS ORAZ USB DISC SECURITY !!!
    A czułem to - przez znaną ciecz - iż to nie może być wina tego programatora ... :D :shock:

djmtey wrote:
    Ostatnie pytanie, oryginalny wsad bez problemu się programuje, jest w formacie BIN.
    Przerobiony wsad jest w formacie HEX, przy załadowaniu pliku pokazuje HEX file OK, jednak przy programowaniu a pisze abym podał więcej informacji o programie ?
    Rodzajów formatów plików HEX jest kilka i nie wiem jakim Ty rodzajem dysponujesz, a ten programator "kupuje" - zobacz w okienku wyboru (Load), gdzie trzeba zadeklarować przy wczytywaniu pliku do bufora programatora - tylko pliki Intel HEX.
    Dlatego też lepiej jest taki plik przekonwerterować do czystej postaci binarnej - BIN.
    Można to zrobić za pomocą programu HEX2BIN - ZOBACZ - albo za pomocą jakiegoś porządnego softu do obsługi programatora (sam programator nie jest tu fizycznie potrzebny), np. do LabTool-48 (mam go u siebie), który pozwala wczytać plik w innym formacie (a używanym do zapisu "wsadów");
    HEX Files (*.hex),
    Motorola S (*.s),
    ROM (*.rom),
    Object (*.obj),
    Binary (*.bin).
    od później z niego zapisanego - np. BIN.

Pozdrawiam
    djmtey
    Level 17  
    Jeszcze raz bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam!
    Quarz
    Level 43  
    djmtey wrote:
    Jeszcze raz bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam!
    Proszę, polecam się na przyszłość i również pozdrawiam.

P.S. I w ten sposób udowodniliśmy tu - co niektórym niedowiarkom - iż jest to jednak pełnoprawny, a relatywnie tani, programator ... :idea: :shock: :black: