Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rosyjski oscyloskop i generator. Jakie przewody?

25 Maj 2012 22:06 4964 21
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Ta śrubka to masa lub uziemienie jak kto woli. Miałem taki w rękach kilka lat temu jak się nie mylę był do 6 lub 4 Mhz
    Oscyloskop to oznaczenia jak się nie mylę od góry przyciski:
    Podstawa czasu, niżej masz pokrętła ze strzałkami chyba wiesz do czego:P pokrętło balansu, niżej przyciski napięć, Reszta na nim raczej zrozumiała.
    Na generatorze: od prawej zakresy częstoliwości, po środku funkcje, od lewej podstawa czasu, Jak jeszcze czegoś nie wiesz pytaj:) Ja się ruskiego lata temu uczyłem więc wszystkiego nie pamiętam:P
  • Poziom 16  
    lordpakernik napisał:
    A kabelki?

Mogą pasować zwykłe BNC. Ale czasem w ruskim sprzęcie jest coś co wygląda jak BNC ale współczesny/zachodni kabel BNC nie pasuje.
  • Poziom 11  
    Ten oscyloskop moze byc dwukanałowy, ale dla tego potrzebny jest komutator П323 (P323).
    Na generatorze tez trzeba będzie przerobić wejścia na BNC, bo oryginalnych nie znajdziesz.
    Napisy na generatorze to:

Dodano po 6 [minuty]:

P.S.
    Rosyjski oscyloskop i generator. Jakie przewody?
  • Poziom 20  
    A przypadkiem to się teraz mini BNC nie nazywa? zakupowałem takowy to starego tunera na allegro.
  • Poziom 11  
    Dlia roboty z jednym kanalem trzeba podłączyc się do gniazda Y. Co to jest za komutator - to nie wiem. Shematu nie znalazlem. Tak napisane w instrukcji w mowie rosyjskiej. Instrukcja ze schematem do oscyloscopa u mnie jest w formacie .djvu (oczywiscie po rosyjsku). Moge dodac do bazy schematow.
    Gniazdo X sluzy jak wejscie zewnetrznej synchronizacji.
    lordpakernik napisał:
    Gdzie ikonka pomógł:(?
    - A kto ma je dodawac?
    zygfryd.W napisał:
    A przypadkiem to się teraz mini BNC nie nazywa?
    - nie, to jest styk nie standardowy. Nie kupic go ani w Rossji, ani w Ukranie, bo robiony byl tylko na tym przedsiebiorstwie, co i oscyloscop w latach 80-90 XX stoliecia.
  • Poziom 41  
    Gniazdo X to wejście toru X, gniazdko z tyłu, to wejście, lub wyjście zewnętrznej podstawy czasu.
  • Poziom 41  
    Pod Y się podłączasz.
  • Poziom 11  
    Zgadzam sie z ciasteczkowypotwor. Wystarczy podłączaszyc sondy do gniazda Y i ma dzialac w trybie jednokanalowym.
    Co do gniazd, to myslie ze wielkiej roznicy miedzy 75 i 50 Ohm nie bedzie. Oscyloscop ma impedans weisciowy (moze po polsku to brzmi trocha inachej) 500kOhm - 2 razy mniej, niz oscyloscopy zachodnie.
    P.S. Prosze przebaczenia za bledy gramatyczne. Nie jestem poliakem, nie mam polskiej klawiatury w komputerze, a jezyka uczylem z Trybuny ludu (byla kiedys taka gazeta) i Kobiety i zycia :D
  • Poziom 41  
    VG100, lepiej niech kupi 50om, bo na 75om mogą nie pasować złącza przy sondach które są przewidziane na BNC 50om. Tak, mam złącza BNC 75om żeńskie, na które nie da się założyć, wtyku męskiego 50om, bo jest więcej izolacji w środku.
    Co do rosyjskich złącz wyglądających na BNC 50om, różnią się one tym od zachodnich (złącze żeńskie), że w miejscu gdzie wystają bolce do blokowania, mają one na obwodzie zgrubienie, przez co nie zawsze da się na nie założyć zachodnią wersję BNC, bo albo nie wejdzie do końca, albo nie zablokuje się.
  • Poziom 11  
    Chyba tak. Musi wybierac, biorac pod uwage wymiary geometrychne złącz przy sondach.
  • Poziom 11  
    włączniki obok uszkodzonego czarnego - to jest attenuator sygnalu wejsciowego. 1- czulosc (v mV, grupa przelacznikow od lewej) jak jest, 10 - mnozona na 10 i t.d.
    Balans razem z pokrętłem nr 2jest dla zabiezpieczenia stalego obrazku na ekranie oscyloscopa (Niekidy nie widac promienia prszy dotykaniu sondem do punktu kontrolnego).
    Pokrętło zaznaczone jako nr 4 myslie, ze musi byc na maks. Mozna to wyjasnic, jesli podac wiadome napiecie na wejscie Y (Np. 10, 12, albo 1.5V). Wtedy, w zalieznosci od przelacznika czulosci promien podneisie sie na odpowiednie ilosc kliatek. Np. przelacznik czulosci w pozycji 2. Napiecie stale na wejsciu Y - 10V. Promien ma podniesc sie o 5 kliatek.
    lordpakernik napisał:
    Czy jak ustawię oscyloskop na trybie AC i dotknę przewodu + od wejścia Y to pojawi się sinusoida?
    - To bedzie i w trybie DC, ale zalezy od czulosci ustawionej. Tryb AC nie przepuscza napiecia stalego.
  • Poziom 38  
    To jest oscyloskop H3015 (translit; N3015) prod. sowieckiej.
    Pasmo 10MHz.
    Rupieć, dla początkującego amatora.
    Dokumentacja; http://radiokot.ru/forum/download/file.php?id=66418&sid=a2faa288f0790a456d604380e2c233eb

Ja to "się uszkodził" ? - to jest isostat, nie tak łatwo go uszkodzić.
    Dwa rzędy klawiszy na dole to wybór czułości AC/DC - mnożysz podpisy nad klawiszami i masz czułość wejścia Y=wartość mV/działkę.
    U góry podstawa czasu, obok niej są mnożniki x0,2, x0,5, obok wybór synchronizacji - pracuj na ostatnim klawiszu z prawej (wnutriennaja=wewnętrzna).
    Dwa pokrętła z prawej (5,6; - numerowanie od lewej do prawej) to stabilizacja synchronizacji i czułość synchronizacji - ustawisz raz i zazwyczaj nie trzeba doregulowywać, czułością wybiera się też tryb wyzwalania (aut, wolnobieżny).
    Pokrętła od lewej 1,4 - oczywiste, 2 balans, 3 - wzmocnienie toru Y (w pozycji w prawo - max. wzmocnienie i wtedy czułość wzmacniacza Y odpowiada tej odczytanej z klawiszy na dole).

A w ogóle to nie pytaj "co to" tylko zacznij używać, sam się nauczysz.

Oscyloskop dość mocno się nagrzewa - trzeba zapewnić mu dobrą wentylację.
    Po nagrzaniu (ok. 5 min.) regulujesz położenie linii i ostrość

Przy przeróbce gniazd z tych "firmowych" na BNC popatrz czy nie będą zbyt blisko siebie - to utrudnia wpinanie wtyków.

Gniazdo z tyłu to wyjście piły z generatora podstawy czasu - po spięciu z tym generatorem ze zdjęcia taki zestaw ładnie działa jako wobuloskop. Potrzebny tylko odpowiedni kabel (wtyk DIN - wtyk "firmowy").

Sam generator jest ciekawą konstrukcją, tyle że mało stabilny (dla amatora).
    Najśmieszniejszy jest wskaźnik częstotliwości - długa jarzeniówka.

Tu masz parę "przystawek" do tego oscyloskopu, m.in. ten "komutator" - czyli przełącznik sygnałów (praca quazi-dwukanałowa).
    http://radiobooka.ru/izmeren/369-tri-pristavki-k-s1-94.html