Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scania R "usterka EBS przyczepy"

saron22 26 Maj 2012 00:31 12157 32
  • #1 26 Maj 2012 00:31
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

Witam,

Mam problem ze znalezieniem usterki

Pacjent: Scania R 2005 rok kolor bialy

Na dzien dzisiejszy sprawa wyglada tak: Scania pojechala po nowa naczepe rok 2012, nowka sztuka, EBS Knorr. Po 3 dniach kierowca zglasza ze po przekreceniu kluczyka pojawia mu sie na czerwono komunikat "usterka EBS przyczepy". W ciagniku w EBS w bledach nieaktywnych wisi blad 3088 czyli CAN-High nie dziala - uszkodzony przewod CAN. Mysle sobie: naczepa nowka, Scania juz troche zjezdzona pewnie problem w instalacji. Niestety nie posiadam sprzetu do naczep wiec diagnostyka naczepy nie byla robiona. Ale na wszelki wypadek przepialem naczepe do innej Scani R tez 2005 (zielonej) ktora akurat stala na placu. I tutaj bez niespodzianek - czerwonego komunikatu nie ma. Mysle sobie - na pewno ciagnik. Zajrzalem do gniazda - 2 plusy sa, dwie masy tez wiec zabralem sie za sprawdzenie instalacji. Przewody CAN sprawdzone i wszystko jest OK - przejscia sa, zwarc nie ma. Zbilo mnie to troche z tropu ale mysle sobie: "przerzuce sterownik z zielonej bo roboty niewiele a moze on jest uszkodzony". A tutaj zonk. Nadal pojawia sie komunikat "usterka EBS przyczepy". Na ta chwile poradzilem klientowi zeby przepial zielona Scanie do nowej naczepy a do bialej niech zahaczy inna naczepe. Ale wiadomo ze to nie jest zadne rozwiazanie. Mial moze ktos z Was podobny przypadek??

3 29
  • #2 26 Maj 2012 07:42
    hubert04
    Poziom 19  

a przewód spiralny sprawdzałeś pod kątemprzejscia bądz zwarcia

0
  • #3 26 Maj 2012 10:54
    saron22

hubert04 napisał:
    a przewód spiralny sprawdzałeś pod kątemprzejscia bądz zwarcia

Oczywiscie ze tak. Pierwsze co zrobilem to podmienilem kabel na inny.

0
  • #4 26 Maj 2012 11:04
    Bob57
    Poziom 18  

Witam
    Kolego spróbuj zrobić tak: zepnij ją przewodem 5 pinowym ABS i sprawdź czy system ABS działa np. na piasku to nam trochę rozjaśni sprawę. Kontrolka na desce o niesprawnym EBS-ie świeci?

Pozdro
    Bob57

1
  • #5 26 Maj 2012 11:30
    saron22

komunikat EBS na desce swieci tylko chwile po wlaczeniu zaplonu na czerwono potem gasnie i swieca sie inne zolte komunikaty (w tym przypadku na temat grubosci okladzin hamulcowych). Pozniej EBS juz sie nie zapala. Ale jest tak za kazdym razem po przekreceniu zaplonu

0
  • #6 26 Maj 2012 11:36
    Bob57
    Poziom 18  

Witam
    Zapnij ABS 5 pin i sprawdź co się dzieje.czasami jest tak że sterowniki po CAN-ie nie dogadują się bo...........

2
  • #7 27 Maj 2012 22:02
    hubert04
    Poziom 19  

W TAKI RAZIE MUSISZ sprawdzic instalacje w ciagniku a dokładnie linie CAN CZYLI
    Scania R "usterka EBS przyczepy" Scania R "usterka EBS przyczepy"

0
  • #8 27 Maj 2012 22:33
    saron22

najgorsze jest to ze instalacja CAN sprawdzona na przejscie i pod obciazeniem zarowka 70W, wszystkie pozostale kable tez. Wszystkie przewody sa w gniezdzie na swoim miejscu, gniazdo przyczepy rowniez jest oryginalne. Podpinalem pod ta scanie rowniez inna naczepe i jest dokladnie to samo czyli rpzyczyna jest gdzies w aucie. Tamta naczepe podpialem do innego auta i jest dobrze

0
  • #9 28 Maj 2012 14:04
    GRISZA14
    Poziom 16  

na 99 procent wywalony sterownik ebs jest to częsta usterka ale przyznam się nie spotkałem się z takim przypadkiem u nas na serwisie pewnie ogarnelibyśmy ten temat
    ale teraz spróbuj zamienić sterowniki

0
  • #10 28 Maj 2012 16:45
    saron22

problem w tym ze ja juz podmienialem sterownik EBS. Pisalem o tym w pierwszym poscie. Gdybym go nie podmienial to tez stawialbym na sterownik

0
  • #11 28 Maj 2012 17:42
    kwantor
    Poziom 38  

Na mó rozum, to sprawa rannego pompowania powietrza do układu, dzieje się tak z wieloma egzemplarzami z którymi mam do czynienia.
    Komunikat czerwony i wyświetla się ciśnienie 4-5.3 bara, potem gaśnie.
    Jest to sprawa trochę zaworu 4 drogowego i trybu osuszacza, który to po pierwszym uruchomieniu jest w stanie servisowania i pompuje niższym ciśnieniem.
    Potem wszystko wraca do normy.
    Czynności doraźne, to ustawienie precyzyjnie przy osuszaczu (duży śrubokręt gwiazdkowy) ciśnienia 8.5 bara w trybie pompowania, na obwodzie naczepy (kruciec pomiarowy trailer).
    Na przyszłość dobrze jest wymontować zespół APS i powymieniać zużyte części dostępne w zestawach, oraz generalne czyszczenie.
    Właśnie te egzemplaże do 2005 roku, mają inne tryby pracy sprężarki.

0
  • #12 28 Maj 2012 22:43
    saron22

problem w tym ze dzieje sie to obojetnie czy jest cisnienie w obwodzie naczepy czy nie ma. Gdy w naczepie jest niskie cisnienie powietrza to dodatkowo swieci sie inny komunikat "niskie ciśnienie w przyczepie" czy cos takiego. A komunikat "usterka EBS przyczepy" pojawia sie niezaleznie od tego.

0
  • #13 28 Maj 2012 23:42
    szaman108
    Poziom 28  

witam saron22 ciekawy problem czyż by scania alergiczka?Po podmianie sterownika EBS programowałeś go?

0
  • #14 29 Maj 2012 09:03
    saron22

szaman108 napisał:
    witam saron22 ciekawy problem czyż by scania alergiczka?Po podmianie sterownika EBS programowałeś go?

Prawde mowiac nie. Wlozylem sterownik, przekrecam zaplon a tam znow swieci sie "usterka EBS przyczepy" Nie sadze aby doprogramowanie VIN mialo tu jakies znaczenie. Czyżbym sie mylil?? Pozdrawiam

0
  • #15 29 Maj 2012 17:56
    karlos85
    Poziom 15  

Kolego podaj mi numer win tej scani sprawdzę jedna rzecz i wybrniesz bez większego nakładu pracy z problemu ja kiedyś spędziłem nad taka 2 dni ;-)
    Grisza14 poczytaj TI odnośnie EBSu z 2005 roku ;-)

2
  • #16 29 Maj 2012 22:23
    saron22

karlos85 napisał:
    Kolego podaj mi numer win tej scani sprawdzę jedna rzecz i wybrniesz bez większego nakładu pracy z problemu ja kiedyś spędziłem nad taka 2 dni ;-)
    Grisza14 poczytaj TI odnośnie EBSu z 2005 roku ;-)

2010155

1
  • Pomocny post
    #17 29 Maj 2012 23:18
    karlos85
    Poziom 15  

Tak jak myślałem R z lipca. Przyczyna leży prawdopodobnie w Sopse Nie pamiętam czy to było w TI czy w WS ale generalnie chodziło o to ze w owych scaniach EBS nie współpracować prawidłowo z EBS naczepy. Zalecenie było takie by stosować w nich przewód 5 żyłowy bez CAN. Dodatkowo wyłączyć trzeba automatyczna adaptacje hamulców Ustawić ręcznie na 0.6

0
  • #18 30 Maj 2012 12:03
    saron22

karlos85 napisał:
    Tak jak myślałem R z lipca. Przyczyna leży prawdopodobnie w Sopse Nie pamiętam czy to było w TI czy w WS ale generalnie chodziło o to ze w owych scaniach EBS nie współpracować prawidłowo z EBS naczepy. Zalecenie było takie by stosować w nich przewód 5 żyłowy bez CAN. Dodatkowo wyłączyć trzeba automatyczna adaptacje hamulców Ustawić ręcznie na 0.6

To jest jakis trop. Mozesz cos wiecej napisac na ten temat albo udostepnic jakas dokumentacje?? Sprawdzalem w TI ale nie ma tam na ten temat informacji dla tego nr podwozia. Rozumiem ze wylaczyc automatyczna adaptacje hamulcow za pomoca SDP3??

Juz mam. Chyba chodzilo o 10-06 06 28.

0
  • #19 31 Maj 2012 00:06
    szaman108
    Poziom 28  

to tak na prawdę o co biega z tym EBS-em nie zadowalające hamowanie naczepy czy brak komunikacji po canie

0
  • #20 31 Maj 2012 03:17
    gucio~1
    Poziom 21  

Jak zielona śmiga z naczepą i jest ok, to włóż do niej sterownik z białej na próbę i będziesz miał koleje potwierdzenie czy to sterownik czy instalacja.

0
  • #21 31 Maj 2012 08:31
    karlos85
    Poziom 15  

Przełożenie sterownika powinno przywrócić prawidłową komunikacje CAN ciągnik naczepa, ale błąd który na chwile sie pojawia na desce zostanie.
    Przyczyna na 99% tkwi już samym ciągniku.
    Dokładnie kolego w SDP3 zmiana w regulacji automat na manual ustawić na 0.6 bar.

0
  • #22 31 Maj 2012 08:44
    saron22

szaman108 napisał:
    to tak na prawdę o co biega z tym EBS-em nie zadowalające hamowanie naczepy czy brak komunikacji po canie

tak naprawde biega o to ze w bialej po przekreceniu kluczyka zapala sie na chwile "usterka EBS przyczepy" ktore po chwili gasnie. I dzieje sie tak obojetnie z jaka naczepa. Po weekendzie jak zjedzie znow odczytam bledy i lookne co tam slychac w temacie. Moze sprobuje tak jak kolega zasugerowal przerzucic sterownik z bialej do zielonej choc ostatnio dostalem telefon ze z zielona tez sie cos dzieje i pali hamulce w naczepie

0
  • #23 31 Maj 2012 21:12
    gucio~1
    Poziom 21  

Wypnij kabel zasilający od strony naczepy i zewrzyj pin 5 z pinem 4 i zobacz co się wyświetla. Jeśli będzie to "usterka EBS przyczepy" to będzie znaczyło, że cały uklad jest ok a komunikat jest wywołany testem układu po załączeniu zasilania.

0
  • #24 01 Cze 2012 01:52
    szaman108
    Poziom 28  

witam scania z września 2008r naczepa 2011 i ta sama śpiewka po przekręceniu kluczyka usterka EBS naczepy słychać w tym czasie testowanie naczepy charakterystyczne sykanie trwa to około 2 może 3 sekundy po czym niby usterka gaśnie to raczej normalne zachowanie układu jak dla mnie.Koni jest tu 156 a naczep ponad 200 i żaden z kierowców nie zgłaszał usterki a wierzcie mi Panowie co oni potrafią wypisywać a o psuciu to nawet nie wspomnę.

Dodano po 1 [minuty]:

numer nadwozia 5217660

Dodano po 1 [minuty]:

naczepa z układem haldex

1
  • #25 01 Cze 2012 18:56
    kwantor
    Poziom 38  

Dokładnie: Trayler EBS malfunction i potem gaśnie :wink:

0
  • #26 23 Lut 2015 09:31
    phupawelkulesza
    Poziom 5  

Witam.
    Mam Scanie r420 2006r Po przekreceniu kluczyka pojawia sie blad "usterka ebs przyczepy" dzieje sie tak przewodzie 7 pinowym. Po podlaczeniu 5 pinowego pojawia sie komunikat "przyczepa bez abs1" po chwili znika i nie ma bledow. Glownie chodzi o to ze na obu przewodach samochod z naczepą ma ostre hamulce. Delikatnie dotykam pedal a hamulce odrazu blokuja. Zwiedzilem juz kilku elektrykow i nic..
    nowe czujniki abs w naczepie, koronki, piasty, lozyska, sprawdzana instalacja i nic.. Po podlaczeniu kompa jest blad przewodu Can"czerwona magistrala can" Bardzo prosze o pomoc.
    536-845-540

Dodano po 1 [minuty]:

dodam jeszcze ze naczepa Kogel 2003r

Dodano po 2 [minuty]:

na 7 pinowym podczas jazdy czasem zapala sie abs i abs1 naczepy ale potem gasnie. na 5 pinowym podczas jazdy nie ma komunikatow ale hamulec jest nadal ostry.

0
  • #27 23 Lut 2015 20:08
    saron22

A jak się zachowuje ta Scania po spięciu z inną naczepą?? Generalnie chodzi o to aby upewnić się czy problem jest w aucie czy w naczepie.

0
  • #28 23 Lut 2015 21:03
    phupawelkulesza
    Poziom 5  

nie podlaczalem jeszcze Scani pod inna naczepe.. przepinana byla tylko moja naczepa do Dafa i bylo ok Przpielismy potem pod moja scanie i odrazu to samo.. wystraczy predkosc 5km/godz a hamulec jest taki ze malo siodła nie wyrwie. Rece juz opadaja..

0
  • #29 23 Lut 2015 23:47
    szaman108
    Poziom 28  

Numer nadwozia kolego!Kolejna spraw to Tobie się to stało tak nagle czy może kupiłeś ,,statek" i spotkało Cię nie miłe rozczarowanie?

0
  • #30 24 Lut 2015 12:20
    phupawelkulesza
    Poziom 5  

scania wrzesnien 2006r Vin xler4x20005154656

Dodano po 1 [minuty]:

Taki kupilem razem z naczepa. Hamulec odrazu byl ostry a absy zaczely migac po 2 tyg

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Dzis samochod byl w servisie scani i nie stwierdzono zadnych bledow na ciagniku.. Twierdza ze problem tkwi w naczepie a dokladnie w czujniku ktory stwierdza obciazenie ladunku na naczepie..

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo