Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce 8800GT syczy / piszczy i wywala się w 3D

26 Maj 2012 02:37 1918 16
  • Poziom 9  
    Witam,

Otóż od dobrego znajomego dostałem kartę graficzną. Relacjonował że jest uszkodzona i wg niego na śmietnik. Ja postanowiłem powalczyć. Owa karta to Gigabyte GeForce 8800GT gv-nx88t512hp. Otóż w 2D czyli na pulpicie, w programach biurowych, filmach, youtube, www itp działa OK. Problemy zaczynają się gdy uruchomi się jakąś grę czy program testujący. Karta wtedy straszliwie syczy i grafika się zawiesza. Nie cały komputer, a jedynie dany program. Jestem na 99% pewien, że ten dziwny syk dochodzi z elementów które na poglądowym obrazku z internetu (problematyczna karta jest identyko) zaznaczyłem na czerwono. Wydaje mi się że te okrągłe to są kondensatory i to raczej nie one. Nie mam pojęcia co to jest to R80 w kształcie sześcianu oraz dwa elementy o oznaczeniu 1R0.

Nadmienię iż nie jest to kwestia mojego komputera. Posiadam zasilacz Corsair 750W oraz jednostkę nacodzień pracującą z GTX560Ti.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki pozdrawiam

• Poziom 32  
    pablocool napisał:
    Nie mam pojęcia co to jest to...

To sobie odpuść naprawę bo nic nie zdziałasz, jeśli nie masz pojęcia i nie wiesz jak i czym dokonać pomiarów. Prowadzenie za rączkę też nie ma sensu bo podstaw Cie nikt nie nauczy.
  • Poziom 37  
    Witam.
    Obniż zegary karty do minimum i sprawdź, czy problem powtarza się.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Kolego Lukson a Ty odpuść sobie takie posty. Nie chce żeby uczono mnie od podstaw. Nie spotkałem się z takim elementem, przeszukałem internet i nic nie znalazłem, więc piszę że nie wiem co to jest. Wyglądają podobnie do dławików na płycie głównej, być może to to?

@Dydolmax jakie wg Ciebie mogłyby być minimalne bezpieczne zegary? 50% nominału?
  • Poziom 35  
    To jest sekcja zasilania tak jak w płycie głównej.
  • Poziom 9  
    Obniżyłem taktowania o połowę. GPU@350MHz MEM@460MHz i odkryłem coś dziwnego. Włączam OCCT i ustawiam na GPU 3D i włączam benchmark. Po kilku sekundach karta osiąga 110 stopni C i benchmark się wyłącza. W idlu karta ma 80 C !!! Zdjąłem radiator nałożyłem świeżą pastę i spadło do 75C. O tyle jest to dziwne że gdy dotykam radiatora jest on minimalnie ciepły. Być może czujnik jest walnięty? I być może to jest powodem takiego zachowania się karty?

EDIT: Teraz to już zgłupiałem. Jestem tu na elektrodzie i gdy scrolluję stronę to odzywa się to syczenie jakby w takt scrollowania :| Ktoś z kolegów wie o co w tym wszystkim chodzi?
  • Poziom 35  
    Słabe dociśnięcie chłodzenia do karty. Chłodzenie pasywne czy aktywne. Ta karta w stresie powinna mieć około 85-90C.
  • Poziom 9  
    Karta wygląda dokładnie tak jak na obrazku niżej. Chłodzenie jest aktywne. Niezbyt oszałamiających rozmiarów, ale powinno dawać rade chociaż w idlu. Docisk moim zdaniem OK.

• Poziom 35  
    Wentyl się dobrze kręci? Wydaje mi się ,że masz walnięty czujnik. Chłodzenie z miedzi czyli temperatury nie powinny być wysokie.
  • Poziom 9  
    Dokładnie tymbardziej że fizycznie nie jest możliwe by temperatura w kilka sekund skoczyła z 75 na 110 stopni C. Ponadto jak pisałem gdy ręką dotykam radiatora to jest po prostu lekko ciepły. Czy czujnik jest do wymiany i jak go zlokalizować? Wentyl oczywiście chodzi dobrze.
  • Poziom 35  
    Czujnika raczej nie ma co wymieniać. Chyba ,że przez niego jest odłączana karta. Ze wzrostem temperatury to możliwe ,masz np. 50C w idle odpalasz furmarka i karta ma od razu 80C i dopiero wzrost temperatur idzie powoli.
  • Poziom 9  
    No właśnie niestety karta się odłącza. Tzn każda aplikacja 3D się zawiesza z błędem:/
  • Poziom 42  
    Czy mi się wydaje, czy ktoś tutaj się łudzi, że bez reballingu uratuje starą 8800GT?
    pablocool napisał:
    Dokładnie tymbardziej że fizycznie nie jest możliwe by temperatura w kilka sekund skoczyła z 75 na 110 stopni C.
    Nie jest? To zdejmij radiator.

Oglądałeś PCB? Czy przypadkiem się nie odkształciło w okolicach GPU? Takie objawy to:
    a) typowe uszkodzenie dla 8800GT - tzw zimne luty (chociaż nie tyczy się to kwestii temperatur)
    b) zły docisk radiatora do PCB - czy to przez uszkodzenie mocowania, czy samego PCB.
    okokpopo1 napisał:
    Chłodzenie z miedzi czyli temperatury nie powinny być wysokie.
    Kolego, czy na pewno wiesz w ogóle o czym mówisz? Większość radiatorów jest miedziana i pokryta cienką warstwą aluminium. Dlaczego? Doczytaj o właściwościach jednego i drugiego metalu.
  • Poziom 9  
    Oglądałem dokładnie PCB i wygląda idealnie. Co do chłodzenia wydaje mi się że docisk jest dobry. Zainwestowałem 20zł w chłodzenie arctic-cooling-accelero-x1 i zobaczymy. Nie majątek a może uda się kartę uratować:) W reballing raczej bawił się nie będę - gra nie warta zachodu przy tak starej karcie. Jedynie co to mogę wrzucić ją do piekarnika jakby była to kwestia lutów. pozdr
  • Poziom 32  
    Albo fizycznie uszkodzony rdzeń GPU.
    Badanie organoleptyczne wyklucza fizyczne przegrzewanie? Nie mam tu na myśli temperatury radiatora tylko PCB w miejscu gdzie jest wlutowany GPU. Radiator może być ledwie ciepły a do PCB się nie dotkniesz.