Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Doprowadzenie prądu do garażu - jak wykonać?

seawolf83 26 Maj 2012 08:59 11128 10
  • #1 26 Maj 2012 08:59
    seawolf83
    Poziom 2  

Witam serdecznie
    Jestem laikiem w elektryce i dlatego zjawiłem się tutaj z prośbą o pomoc.
    Zamierzam doprowadzić sobie prąd z domu do garażu (ok. 15m od domu). I teraz pytania:
    1. Jaki przewód, z jakim przekrojem będzie dobry? Czy starczy 1,5mm czy powinna być 2,5mm? Zamierzam go doprowadzić do gniazdka w garażu i dwóch wyłączników świateł, reszta instalacji w garażu (do lamp) rozumiem, że starczy 1,5mm?
    2. Czy taka "droga działania" przy podłączeniu jest słuszna: chcę się wpiąć w gniazdko w piwnicy, założyć na nowym przewodzie bezpiecznik "S" (czy B starczy czy dać C?) i następnie dalej przekuć się przez ścianę, wyjść na zewnątrz i w ziemi do garażu.
    W garaż gniazdko będzie używane raczej do małych odbiorników (np. radio) ale czasem też do cięższych jak kosiarka do trawy, piła stołowa, prostownik może.
    Proszę o pomoc

0 10
  • #2 26 Maj 2012 09:52
    zbich70
    Specjalista elektryk

Wszystkie Twoje założenia są błędne.
    Zatrudnij elektryka!

0
  • #3 26 Maj 2012 09:56
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Kolego, nie napisałeś czy posiadasz instalację odbiorczą TN-C, czy planujesz GSU na wejściu garażu?
    Przewidziałeś jakiś uziom? Czy przewód to będzie YDY prowadzony w peszlu i na jakiej głębokości?
    Jak widzisz, to nie taka prosta sprawa, może wręcz okazać sie awykonalna :|

0
  • #4 26 Maj 2012 10:07
    seawolf83
    Poziom 2  

Uuuu to kiepsko :)
    Instalacja do której bym się wpiął to instalacja dwużyłowa. GSU to szyna wyrównawcza tak? nic takiego nie przewidywałem, jest wymagane, czy tylko przydatne?
    Przewód w ziemi na ok 40cm w peszlu.
    Przewód myślałem o takim: http://www.bricoman.pl/pl/product/19986/kabel-do-przesylu-energii-elektrycznej-yky-2x15-mb
    Ale chyba za słąby co?
    Mam elektryka ale wydaje mi się że to taki domorosły trochę elektryk więc chciałbym się dowiedzieć sam czegoś więcej.

0
  • #5 26 Maj 2012 13:37
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

No dobrze, a co radzi ten elektryk ?

0
  • #6 27 Maj 2012 09:28
    seawolf83
    Poziom 2  

Witam,
    no elektryk to generalnie nie widzi nigdzie problemu, mówi, że można pociągnąć tak jak opisałem powyżej i jak na rysunku niżej:
    Doprowadzenie prądu do garażu - jak wykonać?
    Ja początkowo chciałem nawet bez eSa.
    Druga jego opcja to pociągnąć fazę od gniazdka siłowego (jest w piwnicy obok puszki 230V), ale nie bardzo by chyba była możliwość korzystania potem z tej siły?

Nic nie mówił o jakichś szynach itp.

Ech wydawało mi się to łatwe, dobrze, że tu napisałem bo już wczoraj miałem robić zakupy pod taki "projekt".
    Jeśli ktoś z Panów chciałby się podzielić wiedzą i opisać lub narysować prawidłowe podłączenie to byłbym wdzięczny, jeśli nie to chyba zmienię elektryka :).
    Ps. Podłączenie bezpośrednio do szafy w mieszkaniu nie wchodzi grę.

0
  • #7 27 Maj 2012 09:54
    kidu22
    Poziom 35  

A co w piwnicy miałeś gniazdo przerobiłeś na puszkę i stąd te ceregiele?

seawolf83 napisał:

0
  • #8 27 Maj 2012 09:54
    marcofree
    Poziom 13  

Kolego dzielenie wiedzą tutaj nie pomoże bo zarówno Ty i Twój "Elektryk" nie macie pojęcia o prawidłowym wykonywaniu Inst. Elektrycznych.

0
  • #9 27 Maj 2012 09:55
    Gregory_bg
    Poziom 26  

No raczej elektryk idzie na łatwiznę. Odległość od obiektów to 15 metrów a tu trzeba brać pod uwagę spadki napięć, obciążalność przewodu i w jakich warunkach pracuje i znajduje się no i zabezpieczenie tez w garażu bo trzeba też pomierzyć impedancję pętli zwarcia. Zmień elektryka.

0
  • #10 27 Maj 2012 10:32
    seawolf83
    Poziom 2  

kidu22 napisał:
    A co w piwnicy miałeś gniazdo przerobiłeś na puszkę i stąd te ceregiele?
    seawolf83 napisał:

Nie, w piwnicy zawsze była puszka, pomyliłem się w pierwszym poście pisząc o gnieździe, chodzi o wpięcie w puszkę.

I wiem, że nie mam pojęcia o instalacjach, pisałem to na wstępie. Gdybym miał to bym się na forum nie zjawił. OK, przygotuje sobie tylko wyjścia do kabli (muszę zabetonować jakąś rurkę w garażu przed laniem tam posadzki), a prowadzenie jakiejkolwiek instalacji odkładam do czasu znalezienia elektryka a nie "elektryka".
    Rozumiem, że taka instalacja albo nie będzie działać, albo grozi spaleniem czegokolwiek?

Pozdrawiam

0
  • #11 27 Maj 2012 11:01
    kidu22
    Poziom 35  

Jak masz 2 przewodową instalacje w domu to załóz 2 x2,5.

Moderowany przez kkas12:

Jeszcze jedna tego typu rada a wie kolega jak się to skończy?

0