Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie przyczepy kempingowej

maciej15c 27 May 2012 00:31 4471 2
    maciej15c
    Level 10  
    Muszę podłączyć przyczepę kempingową, która jest zasilana napięciem 230V.Jest to przyczepa niemiecka, ma gniazdo 3 bolcowe.Nie mam możliwości jej (przyczepy) otworzyć, a muszę podłączyć kabel do wtyczki, która będzie podłączona do w/w gniazda.Bolec w gnieździe dolny jest grubszy , więc na pewno jest to "ochrona".Tak samo będzie więc podłączony do wtyczki .Pozostają pozostałe przewody.Bolce w gnieździe są usytuowane tak: dolny grubszy jest na dole, nad nim są dwa bolce cieńsze.Opis w gnieździe( nie do końca jednoznaczny) lewa górna strona ...( S) , prawa ...(N) .We wtyczce opis jest jakby odwrotny, bo ...faza L/+ to strona prawa....Dlatego nie bardzo wiem jak to podłączyć.....
    Zico63
    Level 37  
    Czy takie jak tam:
    http://www.kena.pl/porady/porada/tytul/Instalacja
    No cóż, nie wie też Kolega jak w przyczepie jest to podłączone - więc loteria podwójna. Jednak nie powinno to robić wielkiej różnicy, bo nawet "zero" czyli "N" nie powinien się stykać z żadną z części przyczepy. Można na próbę podłączyć w wybrany sposób i spróbować próbnikiem 230V czy jest "faza" na metalowych częściach przyczepy.
    Gdyby było możliwe dostanie się do środka, lub chociaż zewnętrznej oprawy oświetleniowej na 230V - sprawa jest prostsza: przewód fazowy daje się do styku środkowego żarówki, zero do gwintu i ma Kolega wyjaśnione.
    Kolejna sprawa, to spotkałem różne połączenia fazy (po lewej lub po prawej) w gniazdkach w ośrodkach - więc podjedzie Kolega do innego ośrodka i co? Będzie klapa? Myślę że jest to niebezpieczeństwo przewidziane i, jak wspomniałem, żaden z przewodów oprócz uziemienia nie będzie stykał z konstrukcją.
    maciej15c
    Level 10  
    Dziękuję za szybką odpowiedź.Gniazdo jest takie jak na zdjęciu z podanej strony internetowej (białe z długopisem ).Niestety, nie miałem jakiejkolwiek możliwości sprawdzenia na odbiorach w przyczepie gdzie jest faza, a zabezpieczenia elektromagnetyczne wewnątrz przyczepy zostały przez właściciela wyłączone. Zasilanie przyczepy będzie podłączone na stałe. Ja podłączyłem licznik z zabezpieczeniem a fazę podłączyłem we wtyczce tak, że faza jest z lewej strony w gnieździe.Prosiłem uprzedzić właściciela ( jak przyjedzie ), że być może trzeba będzie zamienić we wtyczce fazę z przewodem neutralnym, bo nie wiem jak jest podłączona instalacja w przyczepie. Obecnie jestem oddalony od przyczepy o 500 km, ale telefonicznie mogę powiadomić o potrzebie zmiany, jeżeli ktoś uważa, że powinno być inaczej niż podłączyłem. Wiem, że to trochę loteria, bo tak naprawdę to trzeba sprawdzić po załączeniu zabezpieczeń, ale napisałem temat, bo nigdy nie miałem styczności z elektryką w przyczepie a pewnie istnieje duże prawdopodobieństwo podłączenia poprawnego jeżeli ktoś się tym zajmuje na co dzień, lub sam eksploatuje przyczepę.
    Pozdrawiam