Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer Odyssey vs Zemler Syrius - Który wybrać

techmariner 27 Maj 2012 09:46 13618 5
  • #1 27 Maj 2012 09:46
    techmariner
    Poziom 8  

Witam,

Rozważam zakup nowego odkurzacza do mieszkania w bloku i po wstępnej selekcji wybór ograniczył się do tych 2 modeli:

Poniżej plusy/minusy z mojego punktu widzenia:

Zelmer Odyssey
    + podoba mi się ze względu na ergonomię
    +/- mniejsza moc ale tylko o 100W a worek mniejszy o 25%
    - mniejszy worek
    + lżejszy o 1kg
    - większe wymiary
    + ocena 4.82 na cokupic.pl
    + cena ok 265zł

Zelmer Syrius
    - nie ma takiego fajnego uchwytu przy rurze jak Odyssey (ergonomia)
    +/- większa moc (ale tylko 100W)
    + większy worek
    - cięższy o 1kg
    + mniejsze wymiary
    - ocena 4.34 na cokupi.pl
    - cena ok 340zł

W chwili obecnej przewagę ma Odyssey.

Miał ktoś możliwość przetestowania/używania tych sprzętów (najlepiej obu) i może wskazać jakieś konkretne cechy, które przeważą o wyborze ?

W szczególności prosiłbym o odpowiedź na poniższe:

1. Odyssey jest większy od Syriusa ale ma mniejszy worek - o co chodzi ?
    2. Czy wybrany model jest głośny/cichy (głupie pytanie bo to pewnie sprawa subiektywna) ?
    3. Czy można w odkurzaczu pochować wszystkie dodatkowe gadżety ?
    4. Ogólne wrażenia/uwagi :D

Dzięki i Pozdrawiam!

0 5
  • #2 27 Maj 2012 10:56
    kris2
    Poziom 11  

Ja moge sie wypowiedziec na temat Syriusa. Jesli chodzi o niego dostalismy go w gwiazdkowym prezencie i uzywany jest od grubo ponad 3 lat absolutnie bez zadnych awari, zadne plastiki nie polamane oprocz kilku rys wyglada i dziala jak nowy, a nie ma lekko jest bardzo czesto eksploatowany, ogarnia caly dom + 3 auta ( wiec w mieszkaniu napewno sie sprawdzi az nad to ), zasysa jak opetany na polowie mocy na max to sie przykleja do dywanow :D, tanie i powszechnie dostepne akcesoria, praktycznie przez ten czas zostal wymieniony 1 raz filtr Hepa, i ze 2-3 paczki workow ( 20zl za 4 szt.)

0
  • #3 28 Maj 2012 00:42
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

A widzisz poruszyłeś bardzo ciekawy temat. Akurat testowałem dwa te odkurzacze i mogę sie o nich wypowiedzieć. W słowie testowałem zawiera się również rozebranie go na części pierwsze :)

Oba odkurzacze są dobre.
    Odyssey jest trochę głośniejszy, ale w środku siedzi ten sam, lub bardzo podobny (zależnie od typu) silnik co w syriusie. W ogóle konstrukcja tych odkurzaczy jest podobna. Na korzyść odysseya przemawia prosta elektronika. W syriusie jest ona bardziej rozbudowana, niepotrzebnie według mnie. Mniej awaryjna i wygodniejsza w użytkowaniu jest ta prostsza. Kwestia filtracji w obu odkurzaczach taka sama. Można sie naczytać o odstającej klapce filtra w syriusie, trochę przekoloryzowane opowieści, minuta roboty, poprzez podgrzanie gorącym powietrzem zaczepu i odpowiednie odgięcie go. Dostając te odkurzacze do naprawy te usługę dodaje gratis :) Pojemniejszy worek. Ciekawa kwestia bo do obu odkurzaczy wkłada sie ten sam typ worka :) Ogólnie chodzi pewnie o to, że komora worka w syriusie jest trochę większa i worek może sie bardziej rozpychać, ale przecież chyba mało kto wymienia worek gdy jest pełny ... To niepotrzebnie obciąża silnik. Jeżeli chodzi o kwestie węża to wersja w odysseyu z rozbudowaną niby wygodna do trzymania występuje też w syriusie. Wygodna do czasu, jak trzeba odkurzyć zakamarki, albo samochód - porażka. W odkurzaczu możesz schować szczotkę, ssawke małą i szczelinową. W obu typach tak samo, ssawkoszczotka nie jest do schowania :)

Ogólnie sprawa z tymi odkurzaczami jest dość trudna. Oba mają 4 lata gwarancji. Syrius to odkurzacz o bardziej rozbudowanej elektronice, czujniki zabezpieczenia etc. cuda nie widy, ktore niekoniecznie są potrzebne. To całkiem podobne odkurzacze, a mając do wyboru dwa wziąłbym ten tańszy. W mojej ocenie wygrał odyssey. Aaa syrius ma obrotową rurę w gnieździe pokrywy, no to tutaj akurat to wygodne, że nie macha się odkurzaczem tylko rurą :) Musisz sam podjąć tę decyzję.

Jeżeli syrius to:

1600.0.F reszta bez znaczenia, są to oznaczenia z gniazdkiem na elektroszczotkę oraz rodzaj filtru, który został zastosowany. Filtr możesz zalozyć przy najblizszej okazji jaki ci sie tylko podoba.

Jeżeli Odyssey to:

450.0.P reszta bez znaczenia.

Ale takiego wyboru dokonasz tylko w sklepie, w internecie nie masz pewności co do tych oznaczeń.

Polecam tez do przeczytania temat jaki odkurzacz kupić.

1
  • #4 28 Maj 2012 08:57
    techmariner
    Poziom 8  

dzi_dziuś napisał:

1600.0.F reszta bez znaczenia, są to oznaczenia z gniazdkiem na elektroszczotkę oraz rodzaj filtru, który został zastosowany. Filtr możesz zalozyć przy najblizszej okazji jaki ci sie tylko podoba.

Jeżeli Odyssey to:

450.0.P reszta bez znaczenia.

Mógłbyś troszkę rozwinąć temat tych oznaczeń. Na stronie Zelmera nie widzę takich oznaczeń. Np. dla Odyssey jest EH/EK/SP/ST. Dla Syriusa: ST/SP/HQ/HT.

W obu przypadkach przymierzałem się do zakupu wersji ST, tylko czy to oznacza, że są różne modele w ramach danej wersji, np: ST_1, ST_2, itd. ?

0
  • #5 28 Maj 2012 12:29
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Dokładnie tak :)
    Zelmer nie podaje tych informacji na swojej stronie, ponieważ i tak nikt oprócz serwisów nie zna ich rozwinięć. Natomiast oznaczenia te spotkasz na kartonach oraz na tabliczkach znamionowych odkurzaczy w sklepie.

W obu przypadkach .0 oznacza, że odkurzacz że elektroniczną regulację siły ssania. Kolejna litera odpowiednio .F i .P oznacza konkretny typ silnika. Podałem Ci typy w mojej i nie tylko ocenie trwalsze i nie wyżyłowane pod względem mocy.

pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

edit:
    Na allegro też takie oznaczenia wystepują.
    Odyssey o oznaczeniu P ma moc napisana na obudowie moc 1700W. Z syriusami trochę trudniej.

0
  • #6 30 Maj 2012 00:01
    staś pytalski
    Poziom 30  

Kolega dzi_dziuś przytoczył cenne uwagi techniczne. Nie zgodzę się jednak z tym, że w Odyssey'u wykorzystamy worek z Syriusa. Komora Odysseya jest mniejsza i duży worek z Syriusa się cały nie rozłoży w środku (mam na myśli oryginalny zelmerowski fizelinowy). Za to do Syriusa na upartego to i pasują worki od Solarisa czy Jupitera. Z różnic, to dodam jeszcze że mocowanie węża jest w Odysseyu na wcisk, a w Syriusie na zatrzaskach, dzięki czemu wąż "pracuje" trochę lepiej przy przeciąganiu po progach i zakrętach. Poza tym, mnie osobiście denerwuje odstająca klapka osłaniająca filtr w Syriusie. Co do oznaczeń, to ja powiem o tych stosowanych przez Zelmera, podaję wspólne oznaczenia dla Odysseya i Syriusa, nie wymienione u Odysseya oznaczają modele niższe niż podane, a nie wymienione u Syriusa oznaczają modele wyższe niż podane.

SP - wersja ze szczotką 2pozycyjna + szczotka z włosa miękkiego do parkietu
    ST - wersja ze szczotką 2pozycyjna + szczotka z włosa miękkiego do parkietu + szczotka turbo do dywanów (lepiej zbiera włosy, sierść, nici).

0