Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie studia techniczne wybrać

jupiter132 02 Lip 2012 13:04 9645 42
  • Relpol
  • #32 02 Lip 2012 15:36
    pmt
    Poziom 12  

Ja jestem na mechatronice PW, akurat teraz wybieramy specjalności (po zakończeniu drugiego roku). Nie polecam, nie odradzam, jak ktoś lubi to mu się spodoba (mnie osobiście podoba się bardzo, szczególnie po drugim roku). Fajną sprawą jest to, że przed wyborem specjalności studiuje się razem z całym rokiem praktycznie to samo i ma się okazję poznania mniej więcej każdej specjalności. Potem ogromne możliwości wyboru: od automatyki, robotyki, informatyki przemysłowej (to ostatnie od dwóch lat), po inżynierię fotoniczną, mikromechanikę, urządzenia biomedyczne, jednym słowem dla każdego coś miłego ;) Co do opisów na stronie to nie sugerowałbym się tym zbytnio, prawda jest taka, że jak chcesz się czegoś nauczyć porządnie to musisz zrobić to sam (ale chyba tak jest wszędzie) jednak u nas przeważnie nie ma problemów z odnalezieniem kogoś kto by Cię pokierował i pomógł, poza tym łatwo jest załatwić sobie wstęp do laboratoriów poza zajęciami i dostęp do sprzętu. Wybór przed Wami.

• Relpol
  • #33 02 Lip 2012 15:39
    tyxu
    Poziom 12  

Co prawda PW nie biorę pod uwagę, więc ten uniwersalny I rok mnie nie dotyczy ale... Dzięki za odpowiedź.
    Zastanawiam się między mechatroniką, a zamawianym AiR i chyba pójdę na mechatronikę - to jest coś co mnie bardziej ciągnie i będzie przyjemne dla mnie.

• #34 02 Lip 2012 15:50
    pmt
    Poziom 12  

Mechatronika to strasznie szeroka dziedzina (a właściwie połączenie kilku dziedzin), a widzę, że w tym roku jest na kilku uczelniach kierunkiem zamawianym. Miło, ale szkoda, że ja akurat tak szczęśliwie nie trafiłem. Co do AiR, to też strasznie ciekawa sprawa i mająca wiele wspólnego z mechatroniką, niestety uczelniane podejście może każdego zniechęcić, polecam każdemu kto rozważa te kierunki przejrzeć dokładnie program studiów, a tym bardziej zapalonym podręczniki do kluczowych przedmiotów, jeśli to Was nie odstraszy to nawet się nie wahajcie, bo wydaje mi się, że najlepiej robić to co się lubi, a praca sama Was znajdzie.

• #35 02 Lip 2012 15:54
    tyxu
    Poziom 12  

AiR i Mechatronika teoretycznie są prawie tym samym (idea podobna), ale z tego co widzę i czytam, zależnie od uczelni mogą być bardzo podobne lub całkiem różne.

Niestety zamawiana mechatronika mi też się nie trafiła :/

• #36 02 Lip 2012 18:07
    moroes
    Poziom 2  

Zostanę przy tej Mechatronice/AiR, podziały po 1 i 2 roku niejako wskazują na ogarniętość zarządzających tam ludzi. Mam nadzieję, że moje oczekiwania w postaci profesjonalnej kadry i wyposażenia nieutrudniających samodzielnego rozwoju zostaną spełnione.

• #37 08 Lip 2012 20:10
    jupiter132
    Poziom 11  

167 punktów rekrutacyjnych, wybrana mechatronika, 2 pierwsze lata jest razem z AiR wiec sie raczej spotkamy

• #38 01 Gru 2012 21:25
    jupiter132
    Poziom 11  

pmt napisał:
    Ja jestem na mechatronice PW, akurat teraz wybieramy specjalności (po zakończeniu drugiego roku). Nie polecam, nie odradzam, jak ktoś lubi to mu się spodoba (mnie osobiście podoba się bardzo, szczególnie po drugim roku). Fajną sprawą jest to, że przed wyborem specjalności studiuje się razem z całym rokiem praktycznie to samo i ma się okazję poznania mniej więcej każdej specjalności. Potem ogromne możliwości wyboru: od automatyki, robotyki, informatyki przemysłowej (to ostatnie od dwóch lat), po inżynierię fotoniczną, mikromechanikę, urządzenia biomedyczne, jednym słowem dla każdego coś miłego ;) Co do opisów na stronie to nie sugerowałbym się tym zbytnio, prawda jest taka, że jak chcesz się czegoś nauczyć porządnie to musisz zrobić to sam (ale chyba tak jest wszędzie) jednak u nas przeważnie nie ma problemów z odnalezieniem kogoś kto by Cię pokierował i pomógł, poza tym łatwo jest załatwić sobie wstęp do laboratoriów poza zajęciami i dostęp do sprzętu. Wybór przed Wami.

Masakra. Masz rację, tam jest wszystko i ze wszystkiego trzeba sie uczyć, zdawalność np matematyki porażająca w ubiegłym roku, jak sie utrzymam będzie cud xd.

• #39 02 Gru 2012 03:58
    palesiak23
    Poziom 8  

Podkleje się delikatnie pod temat:
    Bez rozszerzeń matmy i fizyki uda mi się dostać na jakieś studia techniczne? Najlepiej w Warszawie, żebym daleko jeździć nie musiał... Jak podliczyłem, na WAT na mechatronikę w miarę punktów wystarczy, jak obie podstawy zaliczę na ~60%, a ang rozszerzony na 40%... Mam świadomość, że o polibudzie raczej nie mam co marzyć bez rozszerzeń... Chociaż zakładam, że jak się przyłożę, to mogę nawet więcej punktów dostać, ale generalnie interesuje mnie, czy bez rozszerzeń idzie się na coś dostać, nawet niekoniecznie na mechatronikę, ogółem coś technicznego.
    TUTAJ widzę, że pod mnożniki popodciągane są przedmioty 'fizyka, chemia,
    historia, geografia', czy punkty z tych matur też 'podbiją' moje punkty, czy na poszczególne wydziały są wybierane poszczególne przedmioty? Bo nigdzie się doczytać nie mogę...

I kwestia która nurtuje mnie od dłuższego czasu, ale w necie nic znaleźć nie mogę: czy z papierem Technika Elektronika mam jakoś zwiększone szanse, liczy się to jakoś na studia, czy ten tytuł zdobywam stricte dla siebie, bez profitów w dalszym systemie edukacji?

• #40 02 Gru 2012 12:32
    jarek_lnx
    Poziom 43  

palesiak23 Życie nie kończy się na dostaniu się na studia, pomiędzy poziomem nauczania matematyki i fizyki, na jakim kończy się szkoła średnia, a zaczynają studia jest spora różnica i tak będziesz musiał się dużo nauczyć, im wcześniej tym lepiej.

Zresztą, czy wyobrażasz sobie bycie inżynierem, bez biegłego posługiwania się np. matematyką?

Papier Technika Elektronika możesz sobie ..., ale jeśli nie zmarnowałeś czasu w technikum, będziesz miał łatwiej z przedmiotami technicznymi (czyli na późniejszym etapie nauki), ci po liceum będą mieli łatwiej na początku.

• #41 02 Gru 2012 12:58
    StanislawK
    Poziom 13  

Na PWr wystarczyła zdana matematyka podstawowa na 30%, problem z tym że osoby co zdały maturę cudem, nie zdadzą pierwszego semestru z analizy, algebry i podstaw programowania łącznie 17ECTS.

• #42 02 Gru 2012 13:32
    Elektronik9
    Poziom 30  

palesiak23 napisał:
    I kwestia która nurtuje mnie od dłuższego czasu, ale w necie nic znaleźć nie mogę: czy z papierem Technika Elektronika mam jakoś zwiększone szanse, liczy się to jakoś na studia, czy ten tytuł zdobywam stricte dla siebie, bez profitów w dalszym systemie edukacji?

To drugie, przy rekrutacji liczy się tylko matura (+ew. szczególne osiągnięcia typu olimpiady).

• #43 02 Gru 2012 14:22
    palesiak23
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedzi :D
    Że na Wrocławską mniej trzeba, to wiem, ale nie uśmiecha mi się składać papierów do Wrocławia, jak ja ze Stolicy jestem...
    Co do PW, to dzisiaj z kumplem pogadam, On się chyba bez rozszerzeń dostał, ale na informatykę chyba, albo coś informatycznego... ogółem najbardziej teraz interesuje mnie cywilny WAT, czy tam da się dostać bez rozszerzeń?

EDIT:

+Informatyka na UKSW- poleca ktoś?