Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Politechnika Poznańska - Mechatronika

PKosa94 27 May 2012 21:27 5705 19
    PKosa94
    Level 9  
    Witam,
    Za rok czeka mnie maturka i dylemat wyboru przyszłych studiów. Chciałbym aby osoby bardziej zorientowane poradziły mi jaki kierunek studiów byłby dla mnie najlepsza opcja wyboru. Chciałbym po zakończeniu liceum rozkręcić swój biznes, w pracy przy samochodach mam obycie od małego gdyż ojciec posiada swoja firmę transportową, a jak wiadomo troszkę wiekowe auta ciężarowe wymagają nieustannych napraw, więc spędzam sporą część weekendów "leżąc pod samochodem". Chciałbym otworzyć własny warsztat, gdyż zaplecze które ma ojciec pozwala na otworzenie działalności od zaraz.

Jeśli chodzi o studia to głównie zależało by mi na obyciu się technicznym z samochodami. Po opiniach zawartych na stronie politechniki skłaniał bym się ku mechatronice. Proszę jednak ludzi bardziej zaznajomionych o podpowiedz czy warto w moim przypadku kierować się na ten kierunek studiów, oraz czy wybrać studia dzienne czy zaoczne?

Pozdrawiam.
    Xaveri
    Level 17  
    Studia, samochody?
    SiMR - Politechnika Warszawska :wink:
    PKosa94
    Level 9  
    Zależy mi na Poznaniu :D tym bardziej ze mam tu cale zaplecze gotowe :smile:
    Elektronik9
    Level 30  
    Nie wiem, po co Ci studia. Czy naprawdę tony matematyki, teorii, programowania mają wiele wspólnego z tym, co chcesz robić w życiu? Przemyśl to jeszcze.
    PKosa94
    Level 9  
    Obecna wiedza nie wystarczy mi na rozpoczęcie w pełni działalności, chciałbym poznać to od strony bardziej technicznej i nauczyć się czegoś więcej niż potrafi mi przekazać ojciec. Mechanika jest marzeniem ale gdyby mi z tym nie wyszło to chciałbym mieć też inne zabezpieczenie na przyszłość związane z ukończonymi studiami i szerszymi perspektywami.
    homman
    Level 26  
    Elektronik9 wrote:
    Nie wiem, po co Ci studia. Czy naprawdę tony matematyki, teorii, programowania mają wiele wspólnego z tym, co chcesz robić w życiu? Przemyśl to jeszcze.

I powiedział ten co najwięcej się na studia pcha i jakie to one nie są :)

Ale przyznam mu rację.

Po 1 mechatronika to nie samochody. Nie wiem gdzie wy tą propagandę słyszycie tłumaczyłem to xxx razy.
    Po 2 gie pomyśl czego chcesz. Nie można być jednocześnie mechanikiem, elektrykiem, elektronikiem i diagnostą.

Ja bym zrobił technikum samochodowe staż w dobrej firmie. Potem certyfikaty na diagnostę. W między czasie zrobił studia ELEKTRONICZNE. Otworzył własną działalność. Zatrudnił ze 3 ludzi i biznes jest. Pytanie tylko o konkurencję. Potem zatrudnił kolejnych 2 ludzi. 2 zwykłe lawety + jedna tir. I interes się kręci.
    Wymagania autostrada lub droga szybkiego ruchu. I brak konkurencji. Biznes niemal pewny.

A ta mechatronika to na co ci ?? Roboty przemysłowe myślisz programować??
    PKosa94
    Level 9  
    Dzisiejsza mechanika to już nie tylko praca mechaniczna jak kiedyś, świat idzie na przód i nie sposób oddzielić elektroniki, elektryki z mechanika. Choć oczywiście głownie skłaniam się ku mechanice. Świat i technologia idzie na przód, ciągle się rozwija i nie można zostać w tyle.

Technikum samochodowe niestety już mnie ominęło (błąd mój i wciskanie kitu o liceum przez starszych) wybrałem tak jak wybrałem i się już nie cofnę.
    Dlaczego mechatronika? szukam czegoś co pozwoli mi podszkolić się i da możliwość na wszelki wypadek aby szukać pracy gdzie indziej. Nie uparłem się na mechatronikę tylko właśnie utworzyłem ten temat z zapytaniem czy nie warto zabrać się za inne studia.

Konkurencji w najbliższym otoczeniu nie ma żadnej warsztat znajduje się około 15 min od centrum, dostęp do autostrady a2 to jak rzut beretem. Baza jest w idealnej pozycji jeśli chodzi o to dodatkowo mieszkam 15 min od polibudy.
    Elektronik9
    Level 30  
    Wydaje mi się, że kierunek Transport będzie lepszym rozwiązaniem niż Mechatronika w Twoim przypadku.
    PKosa94
    Level 9  
    Myślałem o tym i to była pierwsza myśl, ale z tego co słyszałem to jest tam dość sporo teorii natomiast wiedzy praktycznej nie ma zbyt dużo.
    Elektronik9
    Level 30  
    Myślisz, że na Mechatronice będziesz grzebał w samochodach? Mylisz się, bardzo się mylisz...
    homman
    Level 26  
    Napisałem mu przecież wyraźnie. MECHATRONIKA = AUTOMATYKA = ROBOTY i STEROWNIKI.

Ale jakaś propaganda się sieje. Ostatnio widziałem że chłopak źle przeczytał bo pisało że po mechatronice znajdziesz pracę w przemyśle automotiv. TAK ZNAJDZIESZ ALE NP W OPLU W GLIWICACH przy automatach, a nie naprawiając samochody.

Masz do wyboru. EiT ale tam masę niepotrzebnych rzeczy się nauczysz. Transport - tam też masę obliczania ekonomicznych tras. Bardziej logistyki. Ale już jest lepiej.
    Ewentualnie budowę maszyn.

Dlatego mi było by szkoda 5 lat. I jeśli nie jesteś w technikum zrobił bym policealnego elektronika samochodowego, mechanika samochodowego. No na co ci te studia ?? A kasę za studia przeznaczył bym na uprawnienia. Co lubisz czy to kierowanie ruchem. Czy nawet spawarki się mogą przydać.

Jak masz taką lokalizacje to możesz wszystko. Od lakierni, przez autozłom, holowanie, dojazd do tirów na a2, sklep z częściami aku, olejami. Stacja paliw itd itd.

Poczytaj jakieś dobre źródła co znaczy mechatronika i do czego jest transport. Bo po transporcie to ludzie zostają logistykami w omedze pilzno itp.
    PKosa94
    Level 9  
    Nie uważam ze będę grzebał ale poznam zasady działania, i teorie działania chociażby poszczególnych podzespołów.
    PKosa94
    Level 9  
    Post przeskoczył.

Oki dzięki za informacje, i pomoc w zorientowaniu się w temacie.

Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Znów mnie wyprzedziłeś net mi siada. Nie pamiętam konkretnych stron bo latałem po google szukając informacji i dało się z tego wywnioskować ewidentnie ze może mi się to przydać w związku z tym co chce robić.
    PKosa94
    Level 9  
    O studiach myślałem jako o alternatywie na czarna godzinę gdyby po prostu nie wyszło z własnym biznesem. Zastanawiam się czy zaryzykować tak jak proponowałeś i iść w jednym kierunku czy mieć plan b.
    homman
    Level 26  
    Rób co lubisz.

Ewentualnie JAK LUBISZ elektronikę. Będziesz lepszym elektronikiem samochodowym i będziesz miał alternatywę. Czy lubisz nikt tu nie wie.

Jak lubisz mechanikę idź na budowę maszyn. Będziesz w razie w mógł się zatrudnić jako konstruktor maszyn rolniczych :) Czy tam czegoś.

Automatyka i robotyka czy mechatronika łączy obydwa. Ale do samochodów nie przyda ci się tam kompletnie nic. Chyba że nagle byś chciał pracować w oplu. W poznaniu chyba nie ma żadnej firmy produkującej auta czy części??
    PKosa94
    Level 9  
    Mam dwóch kumpli którzy są na 4 roku budowy maszyn, nie pracują w zawodzie ale jeśli chodzi o naprawę aut to nie ma dla nich problemu i praktycznie ze wszystkim dają sobie rade. Myślałem tez o tym.

Gdy rozmawiałem z jednym absolwentem na targach edukacji to mówił, że mechatronika jest bardziej praktyczna niż transport i może dlatego bardziej mi to utkwiło w pamięci.

Jest Volkswagen w byłym Cegielskim.
    revolt
    Level 34  
    Robić studia żeby warsztat mieć? Szkoda Twojego czasu i pieniędzy podatników.
    Elektronik9
    Level 30  
    homman wrote:
    W poznaniu chyba nie ma żadnej firmy produkującej auta czy części??

A o Volkswagenie słyszałeś znawco?