Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie grzeją grzejniki, instalacja PP, Junkers.

shl222 28 Maj 2012 08:56 2566 13
  • #1 28 Maj 2012 08:56
    shl222
    Poziom 9  

Witam

Jest kocioł gazowy Junkers - 8 grzejników aluminiowych.
    Ktoś wykonał instalację w PP i to nie grzeje, nie widać rur bo są w betonie, nie wiem czy są prawidłowo wystopniowane, czy może gdzieś nie jest zawężone przez zgrzewanie.
    Dla testu były grzejniki zakręcane i jeden odkręcany i wszędzie woda - ciepło dochodzi ale gdy odkręcimy wszystko grzeje praktycznie jeden najbliżej kotła reszta prawie zimna.

Czy macie jakieś rozwiązanie tej sytuacji oprócz wymiany instalacji i zrobienia jak trzeba? Czy może wstawienie zaworów termostatycznych i ustawieniu nastaw może pomóc?

0 13
  • Pomocny post
    #2 28 Maj 2012 09:47
    GanzConrad
    Poziom 22  

za mało informacji, żeby coś doradzić. W tej chwili to wróżenie z fusów.
    Zawory termostatyczne jeśli pomogą to polegać to będzie na ogrzewaniu pomieszczeń po kolei. Główna zasada: równe opory wody na wszystkich odbiorach. Same rury nie mają większego znaczenia, opory dają zawory termostatyczne, zawory w rozdzielaczach itp. Sprawdź wszystko po kolei pirometrem podczas rozruchu całego układu, będziesz wiedział jak rozchodzi się ciepło.

0
  • #3 28 Maj 2012 10:19
    shl222
    Poziom 9  

kocioł jest gazowy, układ zamknięty rzecz jasna, rozdzielaczy nie ma, i tyle w zasadzie wiem, klientowi ktoś tak zrobił i nic nie widać oprócz kawałka rur przy piecu i idzie w strop i koniec dalej już widać gałązki przy grzejnikach, są zwykłe zawory tylko na zasilaniu grzejnikowe dławicowe, które praktycznie nie działają bo dławica albo się zamyka albo otwiera i to też nie wszędzie i nie można wyregulować nawet do testu

pirometru mi nie trzeba bo jak otworze wszystkie grzejniki na pełen przelot to grzeje pierwszy jak szalony, drugi trzeci ma góra 30C a reszta zimna, ja przydławię te pierwsze trzy to dopiero coś się dzieje dalej ale to tyle że nie czuć zimnego grzejnika a moze letni

0
  • Pomocny post
    #4 28 Maj 2012 12:03
    GanzConrad
    Poziom 22  

Wygląda to na brak jakichkolwiek oporów. Możliwe, że zawory termostatyczne z głowicami rozwiążą problem (zawór powinien załatwić kwestię kryzowania i regulacji temperatury). Jeśli zawory nie działają (są uszkodzone?) to rozumiem, że nie da się ich wszystkich ustawić w jednej - minimalnej pozycji i sprawdzić rozkładu temperatury, więc tak czy inaczej niezbędna będzie ich wymiana.
    Jednak trochę trudno zakładać, że ktoś wstawił uszkodzone zawory (wszystkie?) do nowej instalacji...

0
  • #5 28 Maj 2012 13:17
    shl222
    Poziom 9  

No właśnie nie da się ich ustawić bo dławice nie działają prawidłowo, na powrocie też nie ma zaworów żeby nimi choćby spróbować ustawić.

Uszkodzonych zaworów nikt nie wstawił ale instalacja pracuje na moje oko około 7 lat, i były założone zwykłe chińskie zawory regulujące które same z siebie rozlatują i ciekną, dlatego albo założyć to samo + na powrocie choćby ARCO lub odrazu termostatyczne żeby ustawić nastawy na stałe , tylko nie mam pewności czy to rozwiąże problem, bo nie chciałbym zainwestować w swoją pracę i zawory a potem gdy nie przyniesie to efektu demontować , bo gdy to nie przyniesie efektu wg mnie zostaje tylko wymiana instalacji i po wierzchu w czym też mały problem bo nie wszędzie jest podpiwniczenie i nie wszędzie można przejść choćby podłogi drewniane, drzwi balkonowe i różnice poziomów

0
  • Pomocny post
    #6 28 Maj 2012 14:20
    GanzConrad
    Poziom 22  

Nikt Ci jednoznacznie nie odpowie w tej kwestii. Swoją droga wątpię, żeby cokolwiek działo się z instalacją i wymagana była jej wymiana (zapchała się?). Możesz montować zawory termostatyczne po kolei i obserwować efekty - osobiście jestem ich zwolennikiem, u mnie działają rewelacyjnie - można ustawić w pomieszczeniu temperaturę z dokładnością do 1 st.C.

0
  • #7 28 Maj 2012 20:17
    Inicjusz
    Poziom 12  

Czy po zamknięciu pierwszych trzech grzejników są one nadal gorące?

Jeżeli nie chcesz wymieniać zaworów, to pozostaje tylko kryzowanie na śrubunkach przy otwartych zaworach. Blaszka z dziurką kosztuje znacznie mniej niż zawór.
    Zacznij od bardzo małych dziureczek na pierwszych grzejnikach 1-2 mm.

0
  • #8 29 Maj 2012 10:42
    EkoGrzew
    Poziom 19  

shl 222. wszyscy sie skupiliscie na zasilaniu. sa przy grzejnikach zawory odcinajace na powrocie? jesli tak, zasilanie otworz max, powroty zamknij oprocz ostatniego grzejnika. odkrec jak sie da trzy obroty dla wyskalowania. nastepnie stopniowo odkrecaj wczesniejsze az wyrownasz opory. i powinno byc dobrze. pozdrawiam 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod.serwisant73

0
  • #9 29 Maj 2012 11:03
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Inicjusz napisał:

Jeżeli nie chcesz wymieniać zaworów, to pozostaje tylko kryzowanie na śrubunkach przy otwartych zaworach. Blaszka z dziurką kosztuje znacznie mniej niż zawór.
    Zacznij od bardzo małych dziureczek na pierwszych grzejnikach 1-2 mm.

Pragnę zwrócić uwagę na to, że zastosowane tak małych dziureczek może spowodwać zamulanie się kryz i grzejnik może przestać grzać.

0
  • #10 29 Maj 2012 11:38
    Inicjusz
    Poziom 12  

Przede wszystkim kryzowanie ma na celu zdiagnozowanie sytuacji. Ponad to dobór średnicy otworów w kryzach dokonuje się za pomocą obliczeń związanych z przepływami dla poszczególnych obiegów. W ten sposób dla każdego obiegu może występować inna "dziurka" w kryzie.
    Kryzy dobiera się poprzez obliczenia (przybliżenie) albo metodą prób i błędów.
    Maksymalne ograniczenie przepływów w pierwszych trzech grzejnikach pozwoli na sprawdzenie jak zachowuje się zład dla pozostałych obiegów grzejników.
    Niestety nie można wykluczyć, że zamontowane zawory grzejnikowe są niesprawne i nie otwierają się. Można zamiast zaworów zamontować przedłużki co gwarantowałoby że przepływy nie są dławione.

Zastanawia mnie skąd w zładzie ma powstać aż tyle mułu aby powodował zapychanie otworów?
    Jeżeli instalacja jest zamulona, to należy przecież ją przepłukać i w razie potrzeby odkamienić. Jeżeli instalacja ma tendencje do zamulania, to warto zainstalować odmulacz.
    Oczywiście, stosując zawory grzejnikowe regulacja zładu jest o wiele przyjemniejsza i mniej pracochłonna. No ale to już tak jest, że coś kosztem czegoś.

0
  • #11 29 Maj 2012 11:47
    shl222
    Poziom 9  

EkoGrzew napisał:
    shl 222. wszyscy sie skupiliscie na zasilaniu. sa przy grzejnikach zawory odcinajace na powrocie? jesli tak, zasilanie otworz max, powroty zamknij oprocz ostatniego grzejnika. odkrec jak sie da trzy obroty dla wyskalowania. nastepnie stopniowo odkrecaj wczesniejsze az wyrownasz opory. i powinno byc dobrze. pozdrawiam

gdyby to było możliwe to bym zaczął od tego,

i powtórzę co pisałem nie ma zaworów powrotnych, a zasilające są nie sprawne lub/i nie działają,

zabieram się do wymiany na termostaty, wrzucę to do testów na teflon co by można było w razie co zawory zwrócić i zobaczę czy pomoże

Dodano po 1 [minuty]:

Inicjusz napisał:

.

stygną i reszta zaczyna delikatnie grzać, delikatnie bo... pierwszego nie można zakręcić w ogóle zawór jest nie sprawny a ten grzejniki jest bezpośrednio przy kotle i grzeje całą mocą

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo

0
  • #12 01 Cze 2012 22:34
    shl222
    Poziom 9  

termostaty poszły w ruch, nastawy ustawione i grzejniki grzeją tak jak powinny
    pozdrawiam

mod - mirrzo

0
  • #13 02 Cze 2012 10:48
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

shl222 napisał:
    termostaty poszły w ruch, nastawy ustawione i grzejniki grzeją tak jak powinny

pozdrawiam

W czerwcu?

0
  • #14 02 Cze 2012 12:21
    shl222
    Poziom 9  

ano w czerwcu, jak nie grzały w ogóle to i w czerwcu zaczęły

mod - mirrzo

0
  Szukaj w 5mln produktów