Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł ewaluacyjny - prosty odbiornik do sterowania silnikiem elektrycznym

ghost666 28 Maj 2012 11:43 7895 0
 • Moduł ewaluacyjny - prosty odbiornik do sterowania silnikiem elektrycznym

  Prezentowany projekt to kompletna platforma demonstracyjna, służąca do sterowania prostym silnikiem elektrycznym, tzw. 'tubular motor' czyli niewielkim silnikiem elektrycznym, mieszczącym się w cylindrycznej obudowie. Silniki takie często są używane do sterowania szybami czy zamkiem w samochodach. Projekt wykorzystuje układ MAX7034 firmy Maxim do realizacji odbiornika. Transmisja odbywa się w darmowym pasmie ISM-RF, przeznaczonym do ogólnego sterowania w aplikacjach przemysłowych, naukowych i medycznych na częstotliwości 315MHz lub 434MHz. W projekcie udostępniona została cała dokumentacja potrzebna do zrobienia sobie w domu takiego układu.

  Układ scalony będący sercem tego projektu to superheterodynowy nadajnik pracujący z kluczowaniem ASK. Został on zastosowany w aplikacji niemal standardowej, takiej jak w karcie katalogowej układu MAX7034. System jest zaprojektowany do pracy przy częstotliwości 433,92MHz i transmisji z prędkością 1kbps.

  Aby zwiększyć elastyczność aplikacji tego projektu na płytce drukowanej widoczne są cztery pola lutownicze dla oporników. Pozwala to na dowolną konfigurację układu odbiornika. R5 i R6 jest zwarte, co łączy IR_SEL z VDD oraz EN_REG z VDD. Pozostałe są rozwarte, można tam wlutować oporniki w celu podłączenia pinu DSP do DATAOUT dla uzyskania histerezy oraz podłączenie DSN do napięcia 3,3V w celu dostrojenia squelcha.

  Moduł został zaprojektowany pod kątem minimalizacji wymiarów, tak aby mógł zostać użyty razem z opisywanym silnikiem, nie zajmując wiele miejsca. Układ posiada wyprowadzenia do podłączenia anteny, zasilania i wyjście z danymi.

  Odbiornik zasilany jest napięciem 5V, podczas pracy zużywa on zaledwie 7,2mA. Jeśli zostanie wyłączony z zewnątrz, pobiera zaledwie 8µA.

  W dalszej części artykułu opisane są wyliczenia w celu odpowiedniego doboru anteny i rezonatora kwarcowego, tak aby uzyskać maksymalną czułość na poziomie -113dB.

  Zasięg tego układu został oszacowany przy opisanych parametrach na 370m. Metoda szacowania zasięgu w aplikacjach ISM-RF została opisana w nocie aplikacyjnej 5142 "Radio Link-Budget Calculations for ISM-RF Products". Dalsze procedury testowe zostały opisane w artykule. Pozwalają one na przetestowanie jakości odbioru i zasięgu transmisji.
  Źródła:
  http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/5390

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9420 postów o ocenie 7084, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.