Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sonda lambda + oscyloskop analiza sygnału

28 Maj 2012 12:30 5895 4
  • Poziom 20  
    Witam.
    Otóż rzecz dotyczy sondy lambda w samochodzie vw passat 1.8T 150KM AWT. Samochód posiada instalację gazową. Co jakiś czas zapala się CHECK najczęściej z błędem o ubogiej mieszance. Instalacja jest ustawiona poprawnie, ile razy bym nie sprawdzał to mapy czasu wtrysku pokrywają się idealnie. Ale myślę, że LPG do drugorzędna sprawa, bo sygnał z sondy zarówno na LPG i benzynie praktycznie się nie zmienia.

Sondę która jest 5-cio przewodowa oryginalna BOSCH, postanowiłem sprawdzić oscyloskopem. Podłączyłem więc masę oscyloskopu do czarnego przewodu a sondę do szarego przewodu i otrzymałem sygnał taki ja na zdjęciu (podziałka na oscyloskopie 0.1V/cm). Pod te same przewody (czarny, szary) podłączyłem miernik który pokazywał 10V napięcia stałego. :!: :?:
    Dodam jeszcze że ten "brzydki" sygnał jest symetryczny względem ustawionego GND na oscyloskopie, a z tego co czytałem powinien się podnieś i falować od 0.1V do 0.9V. Poza tym ta średnia wartość 10V też nie wiem skąd się bierze, na oscyloskopie wartości szczytowe zmieniają się od ok -0.1 do 0.2V a na mierniku mam 10V ???
    W związku z tym mam pytanie, czy ja coś źle podłączam czy ta sonda jest zepsuta ? Chciałem się upewnić, bo koszt nowej, to ok 300zł.

Dodam jeszcze, że oscyloskop to HAMEG a sonda PROBE.

Sonda lambda + oscyloskop analiza sygnału
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Trudno jest opisac sygnał na sprzecie który sie nie zna i na którym za przeproszeniem g..... widac. Podłacz oscyloskop pod aku i zobacz co pokazuje? i porównaj podziałke. Zadna sonda nie daje 10 V sygnału. I cos nie moge skojazyc passata z sonda 5 kebelkowa? Pod warunkiem ze jest to sonda szeroko pasmowa. Czyli tam sie napiecia nie mierzy tylko prąd.
  • Poziom 20  
    Tego oscyloskopu używam średnio raz w tygodniu do radioelektroniki i spisuje się b. dobrze. Przed pomiarem jest kalibrowany. A pokazuje to co do niego "dochodzi". Stąd moje wątpliwości, czy dobrze mierzę.
    Na podstawie tego artykułu co prawda dotyczącego sond NGK

http://www.ngk.de/pl/produkty-i-technologie/s...ogie-sond-lambda/sonda-lambda-szerokopasmowa/

oznaczenie szarego przewodu jest Vs(+) więc wydawało mi się że to napięcie, ale mogę się mylić.

Sonda to: Bosch 06B 906 265D

Wiem, że żadna sonda nie daje 10V - pisałem o tym w 3 linijce od końca w poprzednim poście.

W takim razie, jeżeli mierzy się prąd w tej sondzie to jak to najlepiej zrobić ? Posty jakie do tej pory czytałem WSZYSTKIE opierały się na pomiarze napięcia.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Sonda szerokopasmowa, jest tak zwana pompa tlenu i tam w zaleznosci od składu mieszanki zmienia sie prad. Ale w praktyce sprawdza sie sonde dedykowanym sprzetem diagnostycznym, który moze podawac wartosci np w procentach.
  • Poziom 20  
    Czyli pomiary oscyloskopem, multimetrem przy tego typu sondzie (szerokopasmowej) odpadają. Nie ma "standardowych" tak jak w przypadku innych sond wykresów napięcia ? W związku z tym trzeba opierać się np. na wskazaniach procentowych jakie podaje np. VAG-COM.
    Dzięki za odpowiedzi.