Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wieża Sony, tuner ST-D709

12 Jan 2005 08:33 3452 11
 • Level 12  
  Tuner ST-DC709 zachowuje się tak, jakby miał słaby sygnał z anteny. Nie wyszukuje automatycznie stacji. Można je ustawić i zaprogramować ręcznie. Podczas odsłuchiwania stacji mimo maksymalnej głośności programy słychać cicho. Sądziłem, że jest to wina anteny, podłaczyłem antenę kablówki (jest kilka stacji radiowych) i nic się nie zmieniło. Mam starą Elizabeth i z tą anteną chodzi bez zarzutu. Pamiętam, że kilka lat temu oddałem wieżę do serwisu w Łodzi, ale tam panowie stwierdzili, że wszystko jest OK. Właściwie to używam wieży tylko do odłuchiwania kaset i CD. Radia nie da się słuchać. Oglądałem ją ze wszystkich stron (żadnych zimnych lutów i braku połaczeń). Niestety, nie posiadam schematu i nie mogłem porobić żadnych pomiarów. Może ktoś pomoże, zasugeruje co robić, aby zmusić tuner do normalnej pracy.
 • Level 37  
  Znam ten objaw z radii samochodowych z syntezą (po prostu dużo ich robiłem)- minimalnie odstrojony I filtr p.cz. 10,7. Ale niedoświadczonemu nie radzę kręcić czym popadnie!
 • Level 27  
  Witam
  A nie jest to tuner ST-D709 przypadkiem.
  Wojtek
 • Level 12  
  Oczywiście, że jest to ST-D709. Nie wiem skąd wskoczyło mi to "C". Może ktoś podpowie mi gdzie szukać tego filtra. Jeżeli to tylko filtr, to może uda mi się samemu poprawić odbiór. Niestety, do tego tunera nie mam schematu i mimo poszukiwań w różnych miejscach nie udało mi się go znaleźć. Może da się namierzyć ten filtr bez schematu ?
 • Level 12  
  Serdeczne dzięki. Niezwłocznie przystąpię do pracy. Jak osiągnę sukces, podzielę się uwagami.
 • Level 12  
  Na samym początku stwierdziłem, że obydwa filtry ceramiczne za głowicą UKF są o częstotliwości 10,750 MHz. Powinny być chyba 10,700 MHz. Czynności regulacyjne nic nie przyniosły. Nie wiem, niestety, czy wymieniać te filtry, czy szukać przyczyny w samej głowicy. Niestety nie posiadam generatora 98 MHz, który jest niezbędny podczas strojenia. Jak wymienię filtry, to nie jestem pewny czy wystarczy stroić na maksimum sygnału, zwłaszcza, są 4 elementy regulacyjne. Jak sądzicie, czy te filtry należy na pewno wymienić?
 • Level 37  
  U góry pisałem o delikatnym strojeniu filtrem LC z rdzeniem. Natomiast nigdy nie wymieniałem filtrów ceramicznych- nie było podejrzeń nawet. Obawiam się, że tu taka ingerencja nie poprawi odbiornika.
 • Level 12  
  Pytam, czy zostawić filtry 10,750, czy wymienić na 10,700. Jeżeli nie ma to znaczenia dla poprawności odbioru, to zostawię a przyczyny będę szukał gdzie indziej. Niestety te filtry ceramiczne nie są trymerami i dają się regulować.
 • Level 12  
  Niestety, regulacja nic nie przyniosła. W ogóle tuner nie reaguje na 'kręcenie' trymerami, cewkami w torze FM. Może coś w głowicy ? Już sam nie wiem. Na razie filtry ceramiczne zostawiłem. Może ktoś ma jakiś pomysł ?
 • Level 27  
  Witam
  Jeżeli regulacja nie pomogła ja podstawiłbym głowicę - jest to standardowa głowica nie powinno być problemu ze zdobyciem.
  Wojtek
 • Level 12  
  Wymieniłem filtry ceramiczne na 10,7. Niestety, żadnej zmiany. Napięcia pomierzyłem w torze FM i na samym scalaku. Wszystkie są jak na schemacie. To jednak chyba głowica. Niestety, nie udało mi się jej zdobyć. Może ktoś dysponuje schematem samej głowicy, bo na schemacie ogólnym głowica nie jest rozrysowana. Może w głowicy udałoby się znależć jakieś przywarcie na cewce lub kondensatorze. Bez schematu jednak to nie będzie łatwe, a tak bym popróbował.