Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat(budowa) anteny nadawczo odbiorczej do radia

beny101 28 May 2012 22:02 3234 3
 • #1
  beny101
  Level 2  
  proszę o pomoc w zbudowaniu baluna antenowego do anteny działającej w zakresie 225 - 500 Mhz. Wiem że jest to możliwe, niestety moja wiedza w tej dziedzinie jest za mała. Z góry dziękuje za pomoc.
  Dodaję zdjęcie anteny którą znalazłem w necie i chciałbym stworzyć cos podobnego.

  Proszę zamieszczać zdjęcia według poniższego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ułatwi to ich przeglądanie . [dzimi]
 • #2
  kreslarz
  Level 35  
  90% anten wykonywanych amatorsko to anteny rezonansowe. Balun, czy jakiekolwiek inne urządzenie dopasowujące nie działa w tak szerokim zakresie częstotliwości. Tu główne znaczenie mają wymiary fizyczne anteny i rozróżnienie, czy antena ma być tylko odbiorcza, czy nadawczo-odbiorcza. Dla anten stricte odbiorczych są ciekawe konstrukcje szerokopasmowe dostosowane do pracy z skanerami.
 • #3
  beny101
  Level 2  
  Antena która jest na zdjęciu i jaka mnie interesuje służy do łączności z pośrednictwem satelity i sprzęgacz jest w radio. nie wiem tylko jak zbudować balun do tej anteny gdyż nie posiadam wiedzy na temat zależności pomiędzy balunem a ramionami anteny a zakresem używanej częstotliwości. Z czego powinien składać się balun(jakie elementy elektroniczne można użyć).Proszę o odpowiedź również na PW.
 • #4
  jdubowski
  Tube devices specialist
  beny101 wrote:
  nie wiem tylko jak zbudować balun do tej anteny gdyż nie posiadam wiedzy na temat zależności pomiędzy balunem a ramionami anteny a zakresem używanej częstotliwości


  Generalnie zarówno długośc przewodu pętli symetryzująco-transformującej jak i długośc ramion dipola prostego zależy od częstotliwości.

  Poczytaj tu:
  http://www.delta.poznan.pl/news/COAX.HTM

  Generalna uwaga - dla tak dużego zakresu częstotliwości balun w postaci pętli przewodu nie jest zalecany - lepiej zastosować gotowy symetryzator antenowy stosowany do anten telewizyjnych (nawinięty bifilarnie na rdzeniu dwuotworowym), który ma tę zaletę że jest szerokopasmowy.
  Odnośnie samej anteny to też będzie problem z zakresem cżestotliwości, zwłaszcza że twe rozwiazanie wykorzystuje cienkie pręty - lepiej coś bardziej szerokopasmowego zastosować - może dipol motylowy...

  Dodano po 6 [minuty]:

  beny101 wrote:
  Antena która jest na zdjęciu i jaka mnie interesuje służy do łączności z pośrednictwem satelity


  A podasz wiecej szczegółów? Zakres częstotliwości napewno podałeś dobry?