Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat(budowa) anteny nadawczo odbiorczej do radia

beny101 28 May 2012 22:02 3114 3
 • #1
  beny101
  Level 2  
  proszę o pomoc w zbudowaniu baluna antenowego do anteny działającej w zakresie 225 - 500 Mhz. Wiem że jest to możliwe, niestety moja wiedza w tej dziedzinie jest za mała. Z góry dziękuje za pomoc.
  Dodaję zdjęcie anteny którą znalazłem w necie i chciałbym stworzyć cos podobnego.

  Proszę zamieszczać zdjęcia według poniższego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html Ułatwi to ich przeglądanie . [dzimi]
 • #2
  kreslarz
  Level 35  
  90% anten wykonywanych amatorsko to anteny rezonansowe. Balun, czy jakiekolwiek inne urządzenie dopasowujące nie działa w tak szerokim zakresie częstotliwości. Tu główne znaczenie mają wymiary fizyczne anteny i rozróżnienie, czy antena ma być tylko odbiorcza, czy nadawczo-odbiorcza. Dla anten stricte odbiorczych są ciekawe konstrukcje szerokopasmowe dostosowane do pracy z skanerami.
 • #3
  beny101
  Level 2  
  Antena która jest na zdjęciu i jaka mnie interesuje służy do łączności z pośrednictwem satelity i sprzęgacz jest w radio. nie wiem tylko jak zbudować balun do tej anteny gdyż nie posiadam wiedzy na temat zależności pomiędzy balunem a ramionami anteny a zakresem używanej częstotliwości. Z czego powinien składać się balun(jakie elementy elektroniczne można użyć).Proszę o odpowiedź również na PW.
 • #4
  jdubowski
  Tube devices specialist
  beny101 wrote:
  nie wiem tylko jak zbudować balun do tej anteny gdyż nie posiadam wiedzy na temat zależności pomiędzy balunem a ramionami anteny a zakresem używanej częstotliwości


  Generalnie zarówno długośc przewodu pętli symetryzująco-transformującej jak i długośc ramion dipola prostego zależy od częstotliwości.

  Poczytaj tu:
  http://www.delta.poznan.pl/news/COAX.HTM

  Generalna uwaga - dla tak dużego zakresu częstotliwości balun w postaci pętli przewodu nie jest zalecany - lepiej zastosować gotowy symetryzator antenowy stosowany do anten telewizyjnych (nawinięty bifilarnie na rdzeniu dwuotworowym), który ma tę zaletę że jest szerokopasmowy.
  Odnośnie samej anteny to też będzie problem z zakresem cżestotliwości, zwłaszcza że twe rozwiazanie wykorzystuje cienkie pręty - lepiej coś bardziej szerokopasmowego zastosować - może dipol motylowy...

  Dodano po 6 [minuty]:

  beny101 wrote:
  Antena która jest na zdjęciu i jaka mnie interesuje służy do łączności z pośrednictwem satelity


  A podasz wiecej szczegółów? Zakres częstotliwości napewno podałeś dobry?