Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar mocy czynnej układu beztransformatorowego

29 Maj 2012 01:29 2853 8
  • Poziom 19  
    Witam, wykonałem układ zasilania transoptora z sieci 230V, pragnąłbym zmierzyć moc czynną pobieraną przez układ, posiadam oscyloskop cyfrowy/analogowy oraz miernik napięcia prądu true RMS. Wiadomo że moc pobierana to iloczyn prądu napięcia skutecznego razy cosinus kąta przesunięcia fazowego. Pomiar prądu miernikiem true RMS daje 16mA, ale wiadomo że w układzie praktycznie nie wydziela się ciepło i przy pojemnościowej reaktancji należy brać poprawkę na kąt przesunięcia. Niestety nie posiadam ani watomierza ani fazomierza, ale zbudowałem na szybko układ transformatora separującego, punkt odniesienia znajduje się na anodzie diody zenera, niebieski przebieg to badane napięcie sieciowe, żółty zaś to napięcie za kondensatorem (katoda diody).

Jak na podstawie przebiegów i przesunięcia fazowego (-75 stopni) oszacować moc czynną? Widać, że przebieg jest mocno odkształcony, mam to aproksymować prostokątem lub oszacować całkę pod żółtym przebiegiem? Proszę doświadczonych kolegów o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Krokus22 napisał:
    Witam, wykonałem układ zasilania transoptora z sieci 230V, pragnąłbym zmierzyć moc czynną pobieraną przez układ, posiadam oscyloskop cyfrowy/analogowy oraz miernik napięcia prądu true RMS. Wiadomo że moc pobierana to iloczyn prądu napięcia skutecznego razy cosinus kąta przesunięcia fazowego. [jaka moc? - dop. Quarz] Pomiar prądu miernikiem true RMS daje 16mA, ale wiadomo że w układzie praktycznie nie wydziela się ciepło i przy pojemnościowej reaktancji należy brać poprawkę na kąt przesunięcia. Niestety nie posiadam ani watomierza ani fazomierza, ale zbudowałem na szybko układ transformatora separującego, punkt odniesienia znajduje się na anodzie diody [z]Zenera, niebieski przebieg to badane napięcie sieciowe, żółty zaś to napięcie za kondensatorem (katoda diody).

Jak na podstawie przebiegów i przesunięcia fazowego (-75 stopni) oszacować moc czynną? Proszę doświadczonych kolegów o pomoc.
    A byłaby to prawda - coś tam wyżej wypisał - jeśli przebieg prądu byłyby tu sinusoidalnie zmienny, ale tak przecież nie jest.
    Kłania się tu Teoria Prądów Okresowych Odkształconych oraz obliczanie wartości mocy w takim obwodzie w sensie podanym przez Profesora dra inż. Stanisława Fryze'ego.
    Dane źródła:
    S. Fryze, (1931) "Moc rzeczywista, urojona i pozorna w obwodach elektrycznych o przebiegach odkształconych prądu i napięcia",
    Przegląd Elektrotechniczny, z. 7, 193-203, z. 8, 225-234, 1931, (1932): z. 22, 673-676.
  • Poziom 19  
    Witam, uprzejmie przepraszam za skrót myślowy, od początku mam na myśli moc pobierana = moc czynna (wiem że nie jest to oczywiste i niepoprawne merytorycznie, ale jest już późno i temat sugerował, czego dotyczą moje wątpliwości). Pod zdjęciami jest napisane, że przebieg jest mocno odkształcony, stąd właśnie moje pytanie jak to szacować, wstępnie rozejrzę się za adekwatną literaturą, dziękuję za wskazówki.

Dla potomnych artykuł znajduje się na 90 stronie pod poniższym odnośnikiem:

http://www.sep.gliwice.pl/BANERY_11/st_fryze.pdf
  • Poziom 43  
    Jeśli masz oscyloskop cyfrowy i możesz zarejestrować (do pliku) jednocześnie przebieg napięcia i prądu (trzeba trochę inaczej podłączyć) to resztę możesz policzyć na PC:

Jeśli twój oscyloskop może policzyć wartość średnią z iloczynu dwóch kanałów to nawet bez PC'ta się obejdzie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    ->stefanisko 2,7W? W których elementach wydzieli się aż tyle mocy?. Łatwo oszacować, że nie będzie więcej jak 7% wartości którą podałeś. Zakładając że prąd w obwodzie jest ograniczany głównie przez reaktancję kondensatora, w R5 wydzieli się mniej niż 81mW. a w pozostałych elementach (R6, D2, OK1 ) nie więcej niż 101mW.

->Krokus22 Dziwi mnie jedna rzecz w twoich oscylogramach - napięcie na D2 w kierunku przewodzenia 2V? - coś tu się nie zgadza.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Cytat:
    jak zauważyłeś na wykresie "mierzyłem" moc na źródle V1

W LTSPICE da się z takiego "pomiaru" uzyskać sensowny wynik :).
    Cytat:
    P na R5: 108mW
    Nadal twierdzę, że nie ma prawa przekroczyć 81mW przy 230V/50Hz zasilania, musiał by popłynąć większy prąd, niż przez sam kondensator podłączony wprost do sieci.
  • Użytkownik usunął konto