Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja z balonem meteorologicznym - dobór radia np. RFM22B-868-S2

MiLupo 29 Maj 2012 13:29 3041 9
  • #1 29 Maj 2012 13:29
    MiLupo
    Poziom 12  

Witam,
    Zamierzam wypuścić balon meteorologiczny. Znalazłem i przeczytałem wiele artykułów na temat panujących u góry warunków, ewentualnych zezwoleń, konstrukcji samej gondoli itd itd. Zrobiłem już część awioniki i zatrzymałem się na radiu, żeby śledzić balon z ziemi. Czytałem o bardzo prostych nadajnikach (http://www.swharden.com/blog/category/high-altitude-balloon/) jednak nie mam zielonego pojęcia jak i czym odbierać tę częstotliwość (nie znam się na krótkofalarstwie, a nie chciałbym inwestować dodatkowych pieniędzy w skanery, radia itp). Znalazłem za to moduł na 868 MHz z możliwością komunikacji dwukierunkowej co było by super rozwiązaniem (można było by odciąć awaryjnie balon jeśli zacznie się za bardzo oddalać). Moduł dostępny jest w sklepie http://www.seguro.pl/sklep/?zobacz=5061&producent= za całkiem małe pieniądze. Zastanawiam się czy taki moduł dał by radę na odległość do 35 km biorąc pod uwagę, że z ziemi była by większa antena np. http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-elementowa_atk_10-850-960mhz_A7015.htm Przy balonie była by jakaś zewn. gumowa 10cm.

Czy takie coś dało by w ogóle radę na taką odległość? Ma ktoś doświadczenie z tymi modułami? Z góry dzięki za ewentualne podpowiedzi.

• #2 29 Maj 2012 13:38
    329150
    Usunięty  
  • #3 29 Maj 2012 13:54
    MiLupo
    Poziom 12  

Znalazłem jeszcze coś takiego: http://www.daveakerman.com/?p=277
    Niestety nie ma napisane czym odbierają sygnał na ziemi.
    A czy w tym naziemnym odbiorniku mogę od tak przylutować kabelek od tej dużej anteny z Dipola? Nie uszkodzę modułu?
    Jeszcze jedno pytanie. Jeśli umieszczał bym tę małą antenkę na gondoli to ona ma być skierowana pionowo w dół czy jakoś inaczej?

• #5 30 Maj 2012 15:22
    MiLupo
    Poziom 12  

Z tymi drzwiami to nie tak do końca. Tam się nikt nie bawi tylko wsadza do gondoli to na co ma uprawnienia. Ja niestety nie mam żadnych uprawnień wiec co tam mam wsadzić?
    Wczoraj wpadły mi dwa radiotelefony simoco spr8030 i dwa prm8020. Zastanawiałem się jak by wydłubać je z obudowy i spróbować zestawić połączenie. Jednak nie wiem czy to do końca legalne.

Najchętniej jednak na początek spróbował bym z tymi nadajnikami kwarcowymi. Banalna konstrukcja, stosunkowo duży zasięg. Widziałem, że używali różnych np. 29MHz lub 3.57MHz ale nie bardzo wiem jaki skaner niedrogi kupić i jak z niego wyprowadzić sygnał tak żeby można było odbierać przez Rx. Jakieś podpowiedzi?

• #6 30 Maj 2012 18:35
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

MiLupo napisał:
    Z tymi drzwiami to nie tak do końca.

Bez obrazy ale masz zupełnie mylne pojęcie o takiej komunikacji.

Jedynym sposobem na komunikację z balonem (chociaż wogóle nie piszesz na czym ta komunikacją miałabym polegać) jest wykorzystanie pasm ISM.
    ISM to m.in. :
    433MHz, 868MHz, 2,4GHz

Cytat:
    Wczoraj wpadły mi dwa radiotelefony simoco spr8030 i dwa prm8020. Zastanawiałem się jak by wydłubać je z obudowy i spróbować zestawić połączenie.

To są radiotelefony, które mają przycisk nadawania/odbioru.
    Najważniejszymi założeniami takiej współpracy jest częstotliwość tej pracy, kanał radiowy.

Cytat:
    Najchętniej jednak na początek spróbował bym z tymi nadajnikami kwarcowymi. Banalna konstrukcja, stosunkowo duży zasięg.

W paśmie 868MHz z mocą 100mW ERP - to zasięg wg J.J.Eglie`go (przy 50% na 50%) będzie około 500m w linii prostej.

Cytat:
    Widziałem, że używali różnych np. 29MHz lub 3.57MHz ale nie bardzo wiem jaki skaner niedrogi kupić i jak z niego wyprowadzić sygnał tak żeby można było odbierać przez Rx.

Zapomnij o takich częstotliwościach.

Pozdrawiam.

• #7 30 Maj 2012 20:10
    MiLupo
    Poziom 12  

SP5ANJ dzięki za informacje - faktycznie nie napisałem na czym polegała by ta komunikacja... więc wyjaśnię, że polegała by na przesłaniu danych telemetrycznych z balonu na ziemię (w drugim kierunku nie jest niezbędna, ale miło by było gdyby była).
    Niestety nie znam się na krótkofalarstwie w ogóle, nie mam też żadnego znajomego, który mógłby coś podpowiedzieć dlatego rozpocząłem ten wątek. Niestety na formach gdzie jest trochę informacji o amatorskich balonach meteorologicznych kwestie techniczne dotyczące komunikacji są wyjaśniane ogólnie (np. nadajnik na pasmo 2m z kluczowaniem, przemiennik itd - dla mnie magia) - nie dziwię się. Ja też pisząc o działaniu aplikacji nie objaśniam jak zamknąć okno albo jak się zmienia adres IP (jestem informatykiem) wychodząc z założenia że to jest tak oczywiste, że nie ma potrzeby o tym pisać - każdy kto chce używać aplikacji powinien znać podstawy obsługi systemu.
    433MHz i 2,4GHz używałem w gotowych modułach za 20zł do komunikacji podczas budowy bezprzewodowego sterownika ogrzewania i wystarczyło mi, że komunikacja była prawidłowa z parteru na piętro. Teraz potrzebuję zrobić komunikację na 35km i wymiękłem - niby w internecie wszystkiego pełno ale laikowi takiemu jak ja nic nie łączy się w jedną całość - być może przez brak podstaw :)
    Z projektu Bobas (http://www.cbk.waw.pl/~mstolars/projekty/bobas/index.html) wyczytać można:

Cytat:
    ... do balonu doczepiona była gondola z umieszczonym w niej nadajnikiem pracującym na amatorskim paśmie 70cm.

i dalej:
    Cytat:
    Pomimo małej mocy nadawczej (około 10mW) sygnały telemetryczne były odbierane przez cały czas trwania lotu, i to nie tylko w zaimprowizowanej stacji naziemnej, lecz także w wielu innych miejscach. Raporty o słyszalności nadchodziły z różnych podwarszawskich miejscowości a nawet z Białegostoku. Nic dziwnego – balon wzniósł się na wysokość około 35 kilometrów.

...no i kurcze ja się pytam jakim cudem? Jak oni to zrobili? :)
    Całą elektronikę już mam zrobioną na procesorze Atmega328 i mogę wystawiać dane telemetryczne na jakiś UART ale co z tego jak nie wiem jak to odebrać na ziemi :)
    Rozumiem, że o tych 29MHz lub 3.57MHz mogę zapomnieć, ponieważ wymagają licencji :(

Co do radiotelefonów to działają bez problemu jak ustawię na tym samym kanale (nie sprawdzałem jeszcze zasięgu). Może ktoś wie jak wysłać i odebrać tymi radiotelefonami jakiś pakiet danych np. przez RS232?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME