Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS F5Z-AP083 chyba zamoczony, nie działa kilka klawiszy.

MatGrzybek 29 Maj 2012 15:18 7358 17
  • #1 29 Maj 2012 15:18
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Witam!
    Mój problem wygląda następująco: W niedzielę ok. godz. 17 włączyłam laptopa i wyszłam z pokoju, zapewne nie domykając drzwi. Wracając po chwili, zobaczyłam jak mój podły kot "mści" się na otwartym laptopie :-(. Na szczęście dużo z siebie nie pozostawił na klawiaturze, ilościowo mogło to być może tyle ile się zmieści na łyżeczce od herbaty, bo szybko go zgoniłam. Kot był na tyle "uprzejmy",że jedną łapą wyłączył mi laptopa. Mokre ślady były w okolicach klawiszy A, S, Z, X i Shift.Klawiatura została od razu wycierana ręcznikiem kuchennym, również starałam się wytrzeć wszystko między klawiszami, bo jednakże widziałam, że kilka kropel było w środku. Wyłączyłam z kontaktu, ale nie przyszło mi do głowy, aby wyjąć baterię. Laptop był odwracany "do góry nogami", aby zobaczyć czy czasem nic nie wycieka- nic nie kapało.Klawiatura została też podszuszona suszarką. Laptop nie był włączany do godz. 15 dnia wczorajszego, aby w razie co resztki wyschły. Tak więc wczoraj włączyłam, laptop nie wariuje, włącza się prawidłowo, ale najpierw zauważyłam, że nie działa mi klawisz Fn, dzięki czemu nie mogę ani pogłaśniać, ściszać, wyłączać dźwięku. Ogółem nie działają mi wszystkie które są skojarzone z tymże klawiszem. Myślałam na początku, że to może być wina Hotkey'a, ale później się okazało, że nie działa mi również Esc, tylda, Tab, CapsLock(który wpierw działał, później już odmówił współpracy), Shift, co dziwne jako najbliżej mokrego działa prawidłowo. Reszta działa normalnie. Działa i Ctrl i okienko windy jak i dalsze.
    Przeglądałam wszystkie posty, ale nie znalazłam odpowiedzi na mój problem. Co z tym fantem zrobić? Naczytałam się o tych alkoholach, kąpieli w płynie do naczyń itp. Moje pytania brzmią: Czy jeśli mój laptop chodzi normalnie, nie licząc tych klawiszy, mogło to pójść dalej? Czy to będzie jakoś korodować, w końcu jakby nie było to nie była zwykła woda.Wiem, że nikt nie jest jasnowidzem i bez obejrzenia laptopa nie będzie wiedział,ale może ktoś spotkał się z czymś takim?
    Sprawa następna- czy da się to jakoś naprawić nie rozkręcając go? Bo owszem odkręcić mogłabym wszystkie śrubki, ale co z tego, jak dalej nie wiedziała co zrobić i zwyczajnie boję się, że jakbym już się za to zabrała, to laptop po złożeniu w ogóle by nie działał ;-) Czy da się jakoś od strony "piszącej" podważyć klawisze, aby je wyjąć, zobaczyć czy tam nie jest coś spaprane, albo czy nie zostały np. resztki tego ręcznika papierowego i później normalnie założyć?
    Zwracam się tu ze swoją sprawą, bo nie mam nikogo znajomego, żeby się tym zajął.
    Zdaję sobie sprawę, że to może głupio brzmieć i ogólnie dość oryginalne, ale brak Tab'a i reszty doprowadza mnie do szału :D
    Przepraszam za długi opis :) Liczę na jakieś sugestie.
    Pozdrawiam ;-)

0 17
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 29 Maj 2012 16:03
    yang32
    Poziom 36  

Pierwsze i podstawowe to wyjąć klawiature i zobaczyc jak wygląda pod spodem i czy trzeba rozbierać i czyścic plytę. Oczywiście że moze korodować - siki sa żrące. Na ta chcwile uszkodzona jest klawiatura najprawdopodobniej. Czy tylko tyle się stało odpowie zdemontowanie klawiatury i jak bedzie trzeba wyciągnięcie plyty.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 29 Maj 2012 16:14
    Pwk
    Poziom 22  

Tutaj masz demontaż klawiatury, ale potraktuj to poglądowo bo w Twoim laptopie może to wyglądać inaczej. Im więcej filmów obejrzysz tym lepiej.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TZABzRjUxME

http://www.insidemylaptop.com/disassemble-asus-n53s-laptop-fix-dc-power-jack/

Niektóre Asus mają pod spodem śrubkę klawiatury oznaczoną literką K, przed demontażem trzeba ją wykręcić.

http://515sebastian.wordpress.com/

Dodano po 1 [minuty]:

i oczywiście najpierw odłącz zasilacz i wyjmij baterię

0
  • #4 29 Maj 2012 21:06
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Dzięki za sugestie.
    Czyli jak myślałam..Bez ingerencji się nie obejdzie. Zresztą to byłoby za piękne, aby problem rozwiązał się sam :D

Dzięki Ci Pwk :) O to mi właśnie chodziło, jak się dobrać do tego. Pokazałeś mi drogę, którą krocząc znalazłam filmik o zdejmowaniu klawiatury dla tej serii asusa :) Teraz tylko będę musiała się odważyć, aby zdjąć tą klawiaturę. Bo boję się, że mimo, iż na filmiku wygląda na proste, mogę coś sknocić...

Filmik : http://www.youtube.com/watch?v=7LYhbXH6FYA

Czyli jak na razie, wystarczy tylko, że wyjmę klawiaturę jak na filmiku? Nie muszę odkręcać od spodu? I będzie np widać plamy czy coś jeśli podciekło? I moje pytanie dalsze- jak wyjmę już tą klawiaturę to co i jak mam sprawdzić i co robić dalej? A jeśli nie będzie nic widać to czy da się jakoś rozdzielić tą klawiaturę żeby zobaczyć czy coś złego się nie dzieje pod klawiszami??

A i jeszcze jedna sprawa- czy pracując na tym laptopie, igram z ogniem?? Że pewnego dnia, nie daj Boże może się nie włączyć? Bo to byłby Armagedon :(

Pozdrawiam i liczę na dalszą pomoc :)

0
  • #5 29 Maj 2012 21:37
    yang32
    Poziom 36  

pod klawiaturą bedzie widać plamy, poczatki korozji i to samo na spodzie klawiatury. Klawiatura jest do wyżucenia i trzeba kupić nową ( moze być z jakiegos zepsutego ale z dobrą klawiaturą z allegro).
    Klawisze też da się zdjąć, ale trzeba trochę wprawy by nie pourywać zaczepów i dalo się później je wsadzić.

0
  • #6 29 Maj 2012 21:56
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Hmmm. To się nie da tej ewentualnej korozji usunąć?? Nie wiem, jakoś alkoholem tym izopropylenowym (czy jak on tam się zwie:) )czy innym specyfkiem? A czy już po 2 dniach, skorodowałoby?
    Czekam na resztę odpowiedzi :)

0
  • #7 30 Maj 2012 08:56
    Pwk
    Poziom 22  

Więc tak, czyszczenie takiej klawiatury nie należy do prostych czynności i wymaga dużego nakładu pracy Link
    Nową klawiaturę dostaniesz tutaj

Po zdemontowaniu zalanej klawiatury, po zaciekach możesz spróbować ocenić czy coś dostało się otworami na płytę główną, a przy okazji wyczyścisz sobie tam plastik i blaszaną osłonę.
    Wypadałoby mieć w tym czasie dostęp do internetu z innego komputera tak na wszelki wypadek :wink:
    Tylko nie rób laptopowi prania, ścierka lekko wilgotna, może być z mikrofibry.
    Po wyczyszczeniu na sucho profilaktycznie niech sobie postoi przez noc, a następnego dnia założysz nową klawiaturę.
    Taśma nowej klawiatury musi zostać precyzyjnie wsunięta w slot i zabezbieczona tym przesuwanym elementem.
    Przed odpięciem taśmy możesz zrobić zdjęcie żeby później nie mieć wątpliwości jak prawidłowo podłączyć nową.

0
  • #8 30 Maj 2012 12:00
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Wielkie dzięki Pwk za dobre wyłożenie tematu. Zobaczę, coś będę kombinować. Może jeszcze kogoś mi się uda znaleźć, aby mi pomógł.
    I jako że w tej chwili nie dysponuję środkami finansowymi aby kupić nową klawiaturę, moje pytanie brzmi- czy dalej codziennie korzystając z laptopa, który jest mi jednakże potrzebny, gram w rosyjską ruletkę w ten sposób i pogarszam jego stan, że może być gorzej??
    Pozdrawiam.

0
  • #9 30 Maj 2012 12:40
    Pwk
    Poziom 22  

Zalecam przynajmniej sprawdzić jak laptop wygląda za klawiaturą. Możesz ją delikatnie odsunąć na dół jak na filmie bez odłączania i obejrzeć, ewentualnie wrzucić tutaj zdjęcie.
    Używasz go na własną odpowiedzialność, ja najpierw bym wyczyścił i wymienił klawiaturę.

Pamiętaj o odłączeniu zasilania i baterii.

0
  • #10 31 Maj 2012 09:37
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Witam ponownie!

Tak więc odważyłam się i zdjęłam klawiaturę! Moim oczom ukazał się widok bynajmniej nie ładny... Kurz i nie wiadomo co jeszcze :D Po 3 latach się zebrało trochę śmieci. Odwróciłam do góry nogami laptopa, wysypałam co się dało, a później suchą ściereczką delikatnie starłam kurz.
    Ale do rzeczy:
    Klawiatura wygląda następująco:

http://zapodaj.net/8c7ccf7b0baa1.jpg.html

http://zapodaj.net/1bd85bfced0ca.jpg.html

Czy klawiatura się jeszcze nadaje, czy najlepiej nie fatygować się i kupić nową? Widziałam na allegro jakąś wyjętą używaną i połowę taniej, ale jakoś do allegro nie mam zaufania :)
    Natomiast pod klawiaturą jest gorzej niż myślałam...

http://zapodaj.net/42621afbfea18.jpg.html

Jak to teraz doczyścić? Czy zwykła woda zbierze wszystko i nie zostaną resztki? A może jak ktoś kiedyś radził na podobne przypadłości- woda destylowana(bo z tego co pamiętam coś takiego u mnie w garażu stało :) )
    I później ile już bym czyściła- ile ma stać i schnąć? Tak koło doby czy jak?
    A do czyszczenia może być taka szmatka od czyszczenia lcd?

Liczę na dalszą pomoc :)

A i jeszcze coś- tam na samym dole są takie prostokąty małe i wyglądają spod blaszki zielona płytka,(pewnie jakaś płyta główna może ;)?) I pewnie, aby sprawdzić, czy tam się nie nalało trzeba byłoby odkręcać od spodu?

Przepraszam za masę pytań, ale nigdy nie rozkręcałam latopa :)

Zmień sposób wklejenia grafiki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [jankolo]

0
  • Pomocny post
    #11 31 Maj 2012 09:48
    mkpl
    Poziom 37  

Weź wacik, spirytus salicylowy lub zwykły albo izopropanol. Wyczyść i odklej tą żółtą tasiemkę i sprawdź czy tam nie ma śladów jakiś cieczy. Generalnie nie wygląda to źle i skończy się na wymianie klawiatury. Czyszczenie absolutnie nic nie daje! czyściłem swoją i po miesiącu padała

0
  • #12 31 Maj 2012 09:49
    yang32
    Poziom 36  

klawiatura do wymiany i może być ta z allegro.
    Blacha pod klawiaturą nie wygląda źle i wystarczy przetrzeć szmatką wg mnie.
    Dla pewności jeszcze wyjąłbym płytę i ją obejrzał na wszelki wypadek.

0
  • #13 31 Maj 2012 12:53
    Pwk
    Poziom 22  

Materiał poglądowy Jak rozebrać i wyczyścić klawiaturę :)
    Trzeba ostrożnie obchodzić się ze spinaczami, które trzymają klawisze na swoim miejscu, uważać aby nie przerwać ścieżek i nie uszkodzić taśmy.

Do czyszczenia pod klawiaturą zalecam to co polecił kolega mkpl.
    Możesz użyć ściereczki do naczyń, byle nic nie ściekało do środka.
    Po wyczyszczeniu na sucho dla bezpieczeństwa możesz zostawić na noc.

0
  • #14 31 Maj 2012 13:04
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Dzięki, dzięki wielkie dzięki Pwk, mkpl i yang ;]

Świetny filmik, teraz trzeba "tylko" to zrobić ;) Jak się w sobie zbiorę do klawiaturę będę rozbierać hehe. Nie ma to jak spytać się speców ;) I oto prosta ścierka będzie miała współudział w ratowaniu laptopa :D
    A kota tego to ja chyba będę musiała sprzedać to i będę miała na nową klawiaturę hehe, choć raczej tej podłej istoty nikt by nawet za darmo nie wziął.
    Zapewne i tak będę miała jakieś pytania więc nie mówię ostatniego słowa ;)
    Tak więc pozdrawiam :)

0
  • #15 31 Maj 2012 14:54
    Pwk
    Poziom 22  

Jeśli na prawdę chcesz się zabrać za rozbieranie klawiatury to zacznij od uszkodzonych klawiszy i sprawdź czy spinacze Ci się nie łamią. Wyjmowanie klawiszy

W razie czego zawsze możesz podłączyć zwykłą klawiaturę pod USB :)

0
  • #16 01 Cze 2012 18:35
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Witam!

Wyjęłam, wytarłam, rozkręciłam, i złożyłam! Tak jak koledzy polecali. Co prawda, poszłam na łatwiznę i zdjęłam tylko te klawisze o których była mowa hehe. Teraz laptop czeka do jutra, żeby go odpalić. Mam nadzieję, że nic bardziej nie popsułam, bo nic nie pękło ani się nie połamało. Co dziwne, pod klawiszami, z wyjątkiem jednego(gdzie była dosłownie kropka) nie było żadnego śladu cieczy,ale przetarłam delikatnie wszystko, czyli klawisz, zawiasy, gumkę pod klawiszem i czekam niecierpliwie do jutra. Ślad na spodzie klawiatury na blaszce taki szary został jak na zdjęciach, które zamieściłam, a na samym laptopie jest już czysto wg mnie. Miałam trochę problemów z włożeniem taśmy na swoje miejsce,ale wystarczyło trochę cierpliwości i udało się :)

Trzymajcie kciuki! :D
    Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #17 02 Cze 2012 07:49
    Pwk
    Poziom 22  

Cytat:
    Co dziwne, pod klawiszami, z wyjątkiem jednego(gdzie była dosłownie kropka) nie było żadnego śladu cieczy,ale przetarłam delikatnie wszystko, czyli klawisz, zawiasy, gumkę pod klawiszem i czekam niecierpliwie do jutra

Powierzchnia styku decydująca o prawidłowym działaniu klawisza jest właśnie pod tą gumką, względnie pod folią z gumkami. Dlatego rozbiera się całą klawiaturę aby wyczyścić powierzchnię styków pod gumkami jak również gumki po stronie, którą przylegają do tej powierzchni.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=EeNFzXAYs0w#t=214s

Czyszczenie gumek z zewnątrz niewiele da, ale trzymam kciuki ;)

Należałoby jeszcze wyczyścić styki taśmy.

0
  • #18 02 Cze 2012 19:38
    MatGrzybek
    Poziom 8  

Witam!
    Niestety trzymanie kciuków, nic nie dało niestety. Przyciski jak nie działały tak nie działają.
    A właśnie tak zrobiłam jak mówisz:

Pwk napisał:
    Dlatego rozbiera się całą klawiaturę aby wyczyścić powierzchnię styków pod gumkami jak również gumki po stronie, którą przylegają do tej powierzchni.

No nic, trudno się mówi, ale próbowałam. Do czasu zakupu nowej klawiatury trzeba będzie się zaopatrzeć w wirtualną klawiaturę(mam nadzieję, że znajdę taką z klawiszem Fn ;) ) i na razie zapomnieć o graniu w gry(jak nie działa mi Esc, no chyba że będę wyłączać Ctrl+Alt+Del).
    Nie pomyślałam, żeby styki taśmy wytrzeć, a to "konieczna konieczność"? W ogóle jestem zadowolona, że jak go złożyłam to mi działa reszta jak działała i nic nie popsułam więcej :D

Tak czy owak wielkie dzięki za pomoc :)

0