Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika z falownikiem

29 Maj 2012 15:38 5083 7
  • Poziom 9  
    Witam. Jestem początkującym elektrykiem i w mojej pracy każda maszyna jest wyposażona w co najmniej jeden falownik. W dokumentacji technicznej każdej maszyny falowniki są połączone z silnikiem poprzez tylko trzy przewody i stycznik jednak w jednej maszynie zastosowano inne połączenie jak na rysunku poniżej. Dodam tylko że podczas pracy silnika oba styczniki są załączone. Spotkał się ktoś może z czymś takim? Jaki jest cel takiego połączenia?

• Specjalista Automatyk
    A nie jest to przypadkiem silnik dwu-biegowy?
  • Poziom 9  
    Niestety nie wiem czy jest to silnik dwubiegunowy ale jest to na pewno silnik indukcyjny.

Dodano po 5 [minuty]:

Oczywiście chodziło mi o dwubiegowy :D ale Jaki byłby sens podłączać taki silnik do falownika?
  • Poziom 15  
    ja tam zauważyłem próbę wymazania prawej strony rysunku. Czyli pewnie jest to jakaś przeróbka g-t

ale jaki sens stosowanie tego przy falowniku to nie wiem
  • Poziom 9  
    A mógłby ktoś opisać zasadę działania takiego układu z falownikiem?
  • Poziom 13  
    Dawno temu, jak nie było falowników, lub były koszmarnie drogie, zmianę prędkości silnika można było zrealizować np. przez zmianę liczby par biegunów. Przełączało się wtedy te uzwojenia stycznikami. Obecnie zastosowanie falownika rozwiązuje ten problem (można prędkość silnika regulować płynnie), bez potrzeby przełączania czegokolwiek stycznikami. Czasami podczas przerabiania instalacji z przełączanej stycznikami (dostępne dwie, trzy prędkości) na sterowanie falownikiem (płynna regulacja) firmy dokonujące modyfikacji idą na łatwiznę i nie usuwają tych styczników, tylko ustawiają zawsze tą samą ich kombinację załączenia na stałe, odpowiednio parametryzując falownik. Rozwiązanie takie może nie jest eleganckie, ale działa, jak się tymi stycznikami nie "miesza" (zwłaszcza na pracującym silniku, bo można "uwalić" falownik)

pozdro
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki wszystkim za wyjaśnienie i chyba faktycznie to jest jakaś przeróbka bo maszyna jest z 87 roku, a w tamtych czasach falowniki może i już były ale bardzo drogie.