Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik DMX - LED PAR dziwne zachowanie

mniamian 29 Maj 2012 16:43 3880 11
  • #1 29 Maj 2012 16:43
    mniamian
    Poziom 14  

Witam.
    Posiadam tego typu sterownik:
    http://allegro.pl/kontroler-sterownik-dmx-192-kanaly-hqpower-sprawdz-i2363486864.html

plus Pary Led:
    http://allegro.pl/eurolite-led-par-64-rgb-183-diody-10mm-black-i2373170201.html

Porobiłem sobie sceny i chciałem puscić z automatu. Jak podłącze na spokojnie w domu to wszystko działa, jak podłącze na scenie tak jest kaplica. Migają dziwnie, każdy po swojemu, dostają jakiś drgawek migają chaotycznie.
    Odrazu przyznaje się że kalble XLR nie są typowe DMX, ale czytałem że ludzie używają mikrofonowych i jest ok. Czy to będzie tego przyczyna czy może w czymś innym tkwi problem ?

Pomocy!!

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Maj 2012 20:31
    walus555
    Poziom 18  

Moze trzeba zastosowac terminator. Jest to 120 Ohmowy rezystor polaczony miedzy piny 2 a 3 w ostatnim urzadzeniu w lini.

0
  • #3 31 Maj 2012 22:17
    AWllen
    Poziom 15  

Cytat:
    Odrazu przyznaje się że kalble XLR nie są typowe DMX, ale czytałem że ludzie używają mikrofonowych i jest ok

Fakt, ale to muszą być bardzo dobre kable (jak już) i badzo krótkie ogległości (kilka metrów). Od razu radzę kupić kable DMX, bo na scenie nie ma szans.

Dla zobrazowania dodam, że częstotliwości w kablach DMX idą w kiloherce. Czyli już częstotliwość zdolna do własnej "audycji" radiowej.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 01 Cze 2012 09:27
    adambyw
    Moderator Akustyka

Dokładnie 250kHz.
    Z tą odległością kilku metrów troszkę przesadziłeś. Nieraz używam tanich kabli firmy alphard (7 lat temu po 1,6zł/m). Zawsze DMX idzie pytą klotza 33m, razem z audio, plus 6-7 urządzeń DMX, łączone kablami minimum 7m, co daje średnio ok 70m linii.
    Obywa się bez terminatora. Czasami, tylko czasami zdarzają się problemy.
    Myślę że terminator w kolegi przypadku rozwiąże sprawę. Przy tanich kablach przy ich ruchu może sygnał być zakłócony.

Mam taką anegdotkę, jak pracowałem w MDK, były kable omnitronic. Podłączone oprócz dimmerów, dymiarka i strobo. Przyszły młode dziewczyny na jakieś balety, zaczęły się kotłować w okolicy dymiarki i strobo, Ruszając kabel, odezwały się oba urządzenia. I oczywiście dziewczyny w krzyk, bo pali się, dym i ogień!

0
  • #5 01 Cze 2012 20:46
    mniamian
    Poziom 14  

próbowałem ten terminator nic nie dawało. Wkurzające to jest bo w domu na tych samych kablach działa a na scenie jak podlaczymy caly sprzet cos sie pierdzieli :/

0
  • #6 01 Cze 2012 21:13
    AWllen
    Poziom 15  

Cytat:

Wkurzające to jest bo w domu na tych samych kablach działa a na scenie jak podlaczymy caly sprzet cos sie pierdzieli :/

Fakt, tzw. Prawa Murphy'ego.
    Trzeba pamiętać, że scena a dom to coś innego. Po pierwsze, często kabel DMX idzie równolegle z kablem sieciowym zasilającym światła i efekty. Poza tym o wiele większa plątanina kabli.
    Jak mówiłem, powinno się stosować specjalne kable DMX (to wręcz w.cz. :P )

0
  • #7 03 Cze 2012 07:23
    Maximoorg
    Poziom 21  

Przy tego typu problemach na scenie, rozstawiając sprzęt, postaraj się poprowadzić kable dmx jak najdalej od sieciowych. Następnie sprawdzaj poprawność podłączenia co urządzenie. Wtedy nawet samemu łatwiej o jakąś diagnoze. Przy obecnym sterowniku nie mam już problemów, ale poprzedni od razu "tracił głowe" gdy w domu podłączałem do prądu skanery, nawet do zupełnie innego gniazdka. W loku byly podłączane do innej fazy i problem znikał.

0
  • #8 07 Cze 2012 10:49
    mniamian
    Poziom 14  

Dzięki panowie, muszę to sprawdzić i podłączyć do innej fazy, zeby swiatla nie były podlaczane razem ze sprzetem. Być może to jest wina..

0
  • #9 07 Cze 2012 12:58
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

AWllen napisał:
    Cytat:
    Odrazu przyznaje się że kalble XLR nie są typowe DMX, ale czytałem że ludzie używają mikrofonowych i jest ok

Fakt, ale to muszą być bardzo dobre kable (jak już) i badzo krótkie ogległości (kilka metrów). Od razu radzę kupić kable DMX, bo na scenie nie ma szans.

Dla zobrazowania dodam, że częstotliwości w kablach DMX idą w kiloherce. Czyli już częstotliwość zdolna do własnej "audycji" radiowej.

Nieprawda, pokaż czym różnią się kable DMX od zwykłych mikrofonowych? Zmierz to!

Fazy zasilania nie ma ja tu nic do rzeczy, któryś kabel musi być walnięty. Sprawdź, czy w którymś masz połączoną masę z obudową.

0
  • #10 07 Cze 2012 13:03
    walus555
    Poziom 18  

do ciasteczkowypotwor Nie pomyliłem się, terminator to 120Ω.

0
  • #11 07 Cze 2012 20:47
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

walus555, wiem, pomyliłem z AES/EBU

0
  • #12 18 Cze 2012 23:22
    rzuczek
    Poziom 17  

Polecam jeszcze sprawdzić kable. Masa wtyku XLR nie powinna być podłączona do ekranu. Ekran do pinu 1. Sygnał 2 do 2 oraz 3 do 3. Czasem ktoś pomyli... omomierzem tego się nie da sprawdzić.

Czy próbowałeś umieścić sterownik tuż przy światłach? bez długich kabli i do tej samej fazy nawet tego samego rozgałęziacza ?

0