Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana wtyczki w mikrofonie radia cb z 6 na 8 pin-jak ?

29 Maj 2012 16:58 10684 18
  • Poziom 9  
    Witam.
    Kupiłem mikrofon do radia cb Lafayette Atena z wtykiem 6 pin i potrzebuę go przerobić na wtyk 8 pin do Lafayette Zeus.
    Czy znajdzie się jakaś dobra dusza i pomoże mi jak rozłożyć kabelki na tych ośmiu pinach ?

Pozdrawiam kazik9488628
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W Lafayette Zeus piny gniazda mikrofonowego przedstawiają się tak:
    1. GND
    2. MIC
    3. SP (masa głośnika. RX)
    4. PTT (włączanie nadajnika)
    5. UP/DOWN (przełączanie kanałów)

Odbiór i nadawanie jest przełączane GND czyli masą. Podczas odbioru pin 1 jest podłączony do pin 3 SP poprzez przełącznik w mikrofonie. Podczas nadawanie pin 1 odłącza się od pin 3 i podłącza się do pin 4 PTT (nadawanie). Wkładka mikrofonowa powinna być podłączona do masy i do pinu 2. Teraz miernik do ręki by rozeznać który kabelek do czego podłączyć. Dodatkowo dam schemat Lafayette Zeus. Tam jest rozrysowany schemat mikrofonu. Piny 5, 6, 7 i 8 daj na razie spokój. Zresztą pin 7 i tak Cię nie będzie interesował, bo tam jest 12V, a pin 8 jest wolny.
  • Poziom 9  
    Ładnie to opisałeś i ktoś kto się na tym zna poradził by sobie bez problemu.
    Ja niestety potrzebowałbym to przetłumaczyć na Tumański (mój własny język :D ).
    Miernik wiem do czego służy ,ale co do posługiwania się nim to już duuużo gorzej.
    W załączniku przesyłam zdjęcia płytki mikrofonu do którego podłączona jest wtyczka 6 pin oraz rysunek(raczej bazgroły) jak te przewody są rozmieszczone na wtyczce.

Jeśli byłaby taka możliwość , to Proszę o odpowiedź-jaki kolor przewodu do którego pinu we wtyczce 8 pin ?

Dzięki za zainteresowanie i Pozdrawiam kazik9488628
    Cienki niebieski trzeba podłączyć do pin 2 w wtyczce mikrofonowej. Drugi kabelek wychodzący także z niebieskiego grubego ten z czarną koszulką to oplot czyli masa. Trzeba go podłączyć do pin 1 w gniazdku mikrofonowym. Żółty podłącz do pin 3 w gniazdku mikrofonowym. Biały podłącz do pin 4 w gniazdku mikrofonowym. Teraz masz już odbiór i nadawanie. Jak to podłączysz poprawnie będziemy podłączać przełączanie kanałów. Mam nadzieję że to jasne.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Niestety po podłączeniu według twojego sposobu to jedynie co mogłem to przyciskiem PTT przełączać kanały w dół.A po odłączeniu wtyczki z gniazda to radio zaczyna wariować-samo przełącza kanały w dół,tak jakby skanowało czy coś w tym rodzaju i nie można z tym nic zrobić.

Jakieś pomysły?

Pozdrawiam kazik9488628
    Nie możliwe! Coś pokręciłeś z tym podłączeniem. Zielony jest od przełączenia kanałów. Tak wynika z twoich fotek, reszta tak jak opisałem i musi dobrze pracować TX-RX oraz modulacja podczas nadawania. Dokładnie widać to po ścieżkach które kabelki są podłączone do przełącznika TX-RX. To nie jest mój sposób tylko tylko twoje fotki to wyraźnie pokazują. Przeglądałem to jeszcze raz i innej opcji niema. Generalnie na drugiej fotce widać piny przełącznika jest ich 6 w dwóch rzędach po trzy. Trzy piny od dołu to przełączanie TX-RX. środkowy pin to masa która w czasie spoczynku czyli na nie wciśniętym PTT. jest podłączona do żółtego kabelka, to jest odbiór. Po wciśnięciu PTT żółty odłącza się od masy i podłącza do białego wtedy jest włączony nadajnik. Prościej już tego nie opowiem. Piny we wtyczce mikrofonowej opisałem i nawet cały schemat dałem w razie wątpliwości. Ja ze swej strony tak prostą sprawę opisałem tak dobrze że głowa boli. Jeśli tego nie rozumiesz i miernik Ci obcy to już nic więcej poradzić nie możemy.
  • Poziom 9  
    Zielony został luźny, także nie mógł pracować.
    Pozostałe podłączyłem wedle rozpiski.
    Może z innej strony-który pin jest uznawany za pierwszy w gnieździe 8 pin?

Być może lutowałem o jeden pin do przodu.
    Na gniazdku jest to opisane ale mam wątpliwości cz dobrze to odczytałem.

Dodano po 51 [minuty]:

A oto dlaczego mam wątpliwości.
    Pin 1 to ten od lewej potem jest rowek i pin2 zgodnie ze wskazówkami zegara. Na środku pin 8. Skoro zielony został wolny to jednak pomyliłeś piny we wtyczce. Jest opcja że źle odczytałem z twych fotek Choć nie sądzę. Pin odpowiedzialny za przełączanie kanałów w zeus jest 5. Tego miałeś nie ruszać jak na razie, bo nie chciałem Ci mieszać za dużo w głowie na początek. Przełączanie kanałów zostaw na koniec. Chociaż przy jednej robocie możesz podłączyć pin 5 do zielonego kabelka. Pamiętaj że najważniejsza jest GND (masa). Jak to pomylisz będziesz miał tzw. choinkę.
  • Poziom 9  
    Czyli tak jak myślałem wszystkie kabelki o jeden pin za daleko poszły-zmienie i zobaczę co i jak.
    No koniecznie odpisz jak poszło. Swoją drogą aż wstyd że tak prostą sprawą zaśmiecamy forum zwłaszcza że w pierwszej mojej wypowiedzi dałem opis po "chłopsku" i dodatkowe materiały. Wystarczyło tylko pomyśleć. No ale nikt nie powie że elektroda nie pomaga :D .
  • Poziom 9  
    Zmieniłem te przewody na poprawny układ i teraz PTT przełącza kanały do góry.

Jakieś wnioski?

Co to znaczy choinka ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Dobra. Podłączasz ten mikrofon do Lafayette Zeus? Jeśli tak to piąty pin jest od przełączania kanałów. Jego nie ruszaj i nic tam nie włączaj pomijając kolory kabelków. Zobacz moje dwa posty wyżej, bo edytowałem. Nic więcej już nie mogę pisać, bo ciekawe kto z siebie większego kretyna robi? Masz tyle materiału że pracę magisterską z kilku kabelków zrobisz. Zrozumiałem że schematów czytać nie umiesz to jeszcze kilka kabli sprawia Ci kłopot, a podane jak na tacy. To już nie moja wina że kompletnie NIC NIE POTRAFISZ w tej dziedzinie. Bez obrazy, ale ile można śmiecić. Dał bym nawet schemat z zaznaczonym na czerwono co i jak, ale co Ci po tym jak tego nie przelejesz na praktykę. Rozumiesz że przełączanie RX-TX realizowane jest przełączaniem masy jak pisałem. Mam nadzieję że wiesz co to TX, RX.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    kazik9488628 napisał:
    Zmieniłem te przewody na poprawny układ i teraz PTT przełącza kanały do góry.

Panowie spokojnie i bez tzw. nerwów.

Pozwolę sobie na typowo Łopatologiczne i wzrokowe wytłumaczenie koledze - co i jak - .

Obrazek z Twojego mikrofonu (poprawiony i kolorowe przewody) :

Obrazek jak i gdzie i co , należy podłączyć :

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Polutowałem to jak należy , ale dalej nic. Jak napisałem wcześniej po pierwszym lutowaniu radio zaczęło wariować także radio jak i mikrofon poszły do serwisu.

kriss51 napisał:
    To już nie moja wina że kompletnie NIC NIE POTRAFISZ

Masz rację-nic nie potrafię ,dlatego założyłem ten post.

Jak radio wróci z naprawy to dam znać co i jak to wygląda.

Tak czy siak dzięki panowie za poświęcenie czasu i nerwów :)

Myślę że jeszcze komuś ten temat może się przydać,dlatego nie uważam że jest to zaśmiecanie forum-po to to forum jest-nawet dla głąbów :)

Pozdrawiam kazik9488628
  • Moderator
    kriss51 napisał:
    Pin 1 to ten od lewej potem jest rowek i pin2 zgodnie ze wskazówkami zegara.

To jest błąd.
    Pin 1 to pierwszy od prawej po rowku. Rowek oddziela pin 1 od 7.
    Olek II napisał:
    kriss51 napisał:
    Pin 1 to ten od lewej potem jest rowek i pin2 zgodnie ze wskazówkami zegara.

To jest błąd.
    Pin 1 to pierwszy od prawej po rowku. Rowek oddziela pin 1 od 7.

Ups. Faktycznie. Dobrze myślałem, a źle napisałem. Zdarza się żywemu :D . Chociaż dobrze że już nie istotne, bo i tak radio w serwisie jak autor pisał.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Przelutowałem wtyczkę, w Densei EC 2002, do Zeusa Pro, jak pokazano na rysunkach, i .... muszę radio zawieźć do naprawy. Kanały się zmieniają samoczynnie i nie można zresetować TRX-a. Uwalony procek.
    Coś jest nie tak w tych schematach i nie polecam się do nich stosować.
    Nie było możliwości pomyłki numeracji PIN-ów, bo stosowałem się do opisów i numeracji na wtyczce.

Adam
  • Moderator
    Odłącz mikrofon od radia i sprawdź czy zmieniają się same kanały. To na początek.
  • Poziom 12  
    Już to zrobiłem.
    Radio, nawet bez mikrofonu, ciągle zmienia kanały i nie daje się zresetować. Już jest oddane do naprawy. Minimalny czas oczekiwania .... 2 TYGODNIE!!!!
    Mam tylko nadzieję, że reklamacja zostanie uwzględniona.
    Schemat, podany powyżej, ma błąd i nikt nie powinien z niego korzystać ... to już drugie uwalone radio.
    Samo pomylenie pinów, nawet pomiędzy RX i TX, a MIK, nie spowodowałoby takiego syfu. Tu jest coś poważniejszego ...
    Możliwe, że w starych wersjach Zeus-a tak było, jak podane na początku, ale teraz ... i nikt nic nie podpowie?

Adam