Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie zwrotnicy głośnikowej.

Rafał 116 29 Maj 2012 17:08 6399 10
  • #1 29 Maj 2012 17:08
    Rafał 116
    Poziom 17  

Witam zaprojektowałem ostatnio zwrotnicę do głośników tonsil GDN30/80 , GDM 16/80 , GDWK9/120. Projektowałem na podstawie sprawdzonych wzorów, jednak nie mam pewności czy po poskładaniu tego nie będę miał dziur w paśmie lub rezonansów obciążających wzmacniacz. szukałem sporo czasu programów symulacyjnych jednak mało kto udostępnia takie programy w sieci za darmo. Mógł by mi ktoś to przesymulować lub powiedzieć jakim programem mógł bym się posłużyć? Mile widziane również sugestie odnośnie wartości poszczególnych elementów oraz częstotliwości granicznych. A wynoszą one
    dla niskotonowego <1kHz 6dB/oct
    dla średniotonowego >1kHz 12dB/oct, <4.5kHz 18dB/oct
    Dla wysokotonowego >4.8kHz 12dB/oct

Poniżej dodaję schemat.

0 10
  • #2 03 Cze 2012 18:41
    1009905
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 03 Cze 2012 21:58
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie radzę korzystać z filtrów "wyrwanych" niejako z gotowych projektów. Jest to bardziej skomplikowane niż wydawało by się na pierwszy rzut oka. Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o sam podział pasma pomiędzy przetworniki. Raczej należy uwzględnić o wiele więcej różnych zagadnień. Nie da się również poprawnie wykonać zwrotnicy, wykorzystując tylko i wyłącznie programy "symulacyjne". Nie chcę używać tu porównań, ale takie działanie pozbawione jest sensu a efekt będzie najwyżej mizerny.

0
  • #4 04 Cze 2012 15:10
    Rafał 116
    Poziom 17  

Nikt nie powiedział ze symulacja to będzie jedyny pomiar tejże zwrotnicy. Mam mikrofon pomiarowy także testy raczej przeprowadzę. Wcześniej sprawdzę poszczególne filtry za pomocą generatora i oscyloskopu. Jednak pierwszy raz projektuje bardziej rozbudowaną zwrotnicę niż 6dB/oct. Przesymulowanie tej zwrotnicy w programie wyjawiło by ew. błędy które jeszcze teraz mógłbym poprawić, bo gdy kupię juz cewki, co raczej tanio nie wychodzi, to wtedy wartości będą raczej musiały zostać.

0
  • #6 04 Cze 2012 17:26
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Przesymulowanie tej zwrotnicy w programie wyjawiło by ew. błędy które jeszcze teraz mógłbym poprawić, bo gdy kupię juz cewki, co raczej tanio nie wychodzi, to wtedy wartości będą raczej musiały zostać.

Tak, ale pomiar który będziesz importował do SpeakerWorkshiop trzeba zrobić bardzo dokłądnie (wraz z pomiarem fazy przetworników) i dokłądnie trzeba ustawić parametry pomiaru w programie (m.in odległości głośników od siebie), żeby symulacja była możliwie wierna rzeczywistości. Choć mimo to zdarzają się odchyłki tego co pokazuje SpeakerWorkshop.

Prostszy w obsłudze jest HolmImpulse, ale tutaj można mierzyć tylko "na żywca", bez możliwości symulacji zwrotnicy. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Co do samych podziałów, to widać, że są dobrane -delikatnie mówiąc- nieumuiejętnie.
    30 cm łośnik nie zagra dobrze w okolicach 1 kh, dodatkowo filtrując go tak słabo 2 khz będzie on odtwarzał zaledwie 12 dB ciszej niż tą część pasma w której pracuje. A to bardzo słabe tłumienie.

Podział na 4,8 khz przy takiej wielkości głośników jest nierealny do prawidłowego wykonania - odchyłka od osi pomiaru o kilka cm będzie powodowała straszny rozjazd fazy (a więc i zgrania ze sobą przetworników).

I jeśli już to lepiej ciąć wyższym rzędem tweeter, opóźnienie wprowadzone przez różne nachylenie filtrów pozwoli zniwelować nieco opóźnienie czasowe wywołane przez różną odległość centr akustycznych głośników od słuchacza, to tak na marginesie, bo sprawa wyrównania czasowego jest bardziej złożona.

0
  • #7 04 Cze 2012 18:14
    Rafał 116
    Poziom 17  

Właściwie to sam nie byłem przekonany co do podziału dlatego chciałem usilnie to zobaczyć na wykresie w jakimś programie symulacyjnym. Tomq z tego co napisałeś rozumiem że najlepiej jest stosować filtry wyższego rzędu, jednak okazuje się to trochę bardziej kosztowne, dlatego tak "oszczędzałem". Ma to być projekt na lata, dlatego jeżeli będzie to stosowne to zastosuję wszystkie filtry II lub III rzędu. Mógłbyś zaproponować jakieś realne wartości podziału bo jak widać to okazało się dla mnie największym problemem.

0
  • #8 04 Cze 2012 22:11
    Tomq
    Poziom 38  

Jeśli ma to być projekt na lata, to chyba wypadałoby pomyśleć o innych głośnikach.

Cytat:
    Tomq z tego co napisałeś rozumiem że najlepiej jest stosować filtry wyższego rzędu, jednak okazuje się to trochę bardziej kosztowne, dlatego tak "oszczędzałem".

Nie do końca najlepiej. W świecie audio nie można z góry powiedzieć, że coś jest najlepsze,a coś złe, wszystko ma swoje wady i zalety.

Cytat:

Mógłbyś zaproponować jakieś realne wartości podziału bo jak widać to okazało się dla mnie największym problemem.

Realnie klasyczne 3 way robi się z podziałami ~300 hz, ~2700 hz (tak "pi x drzwi", ale zwykle niewiele odchodzi się od tych wartości). Chcesz użyć dużego woofera, więc na pewno nie więcej niż 300hz. Do tego trzeba dać średniotonowy (a może nisko-średniotonowy?), który zagra od tej częstotliwości, a więc raczej nie da rady wyżej niż 2-2,5 khz. Podział przy 300 hz (a zwłaszcza niższy) będzie drogi. Będziesz miał do wyboru albo tracić efektywność na cewce z cieńkiego drutu, albo zapłacić za cewki tyle, że starczyłoby na kolejny głośnik. Patrząc od drugiej strony na ten podział albo używasz elektrolita do filtracji głosnika średniotonowego i godzisz się na koszmarne zniekształcenia, albo dajesz tu mkp i płacisz tyle, że wystarczyłoby na kolejny głośnik. Nie ma lekko ;) Można zrobić wyższy podział, ale wtedy głośnik basowy wypadałoby dać mniejszy.

Nic więcej nie powiem, do puki nie zdecydujesz, czy zostają te głośniki, czy jednak je zmienisz.

0
  • #9 04 Cze 2012 23:06
    przemo-lukas

Tomq napisał:

Prostszy w obsłudze jest HolmImpulse, ale tutaj można mierzyć tylko "na żywca", bez możliwości symulacji zwrotnicy. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Tak, ale dlatego podałem SW, że można jakoś zasymulować. Nie mając w szufladzie elementów RLC, może być problem z wykonaniem czegokolwiek. A kolega najwyraźniej nie chce inwestować. Choć tutaj rodzi się pytanie jak do tej pory projektował swoje konstrukcje.

Dokładnie, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
    Podzielę też opinię Tomq, że żaden z wyżej wymienionych tonsili do wybitnych nie należy. Jedynie dyskusyjne może być zdanie dotyczące podziału w "klasycznych" konstrukcjach. Ma to oczywiście swoje zalety, ale tylko przy wybranej grupie głośników. Przy głośnikach "mniejszych" (ok 8") można zastosować typowe głośniki średnio-tonowe, dla których podział wygląda inaczej. Ale faktycznie, przy głośniku 12" i większym, dolny podział jest zasadny jak najniższy, to natomiast wymusza stosowanie głośników nisko-średnio tonowych, a co za tym idzie, górny wyjdzie ok 2 700 (ale to tylko założenia). Można też w takim układzie wykorzystać głośnik szeroko-pasmowy, ale to też jest obarczone pewnymi problemami. Tak jak wspomniał Tamq. Szereg różnych kompromisów. :)

0
  • #10 05 Cze 2012 20:14
    Rafał 116
    Poziom 17  

Mam jeszcze pytanie odnośnie cięcia sąsiadujących głośników. Jeżeli mamy np niskotonowy cięty na 500Hz to czym się kierować aby stwierdzić na ile ma być cięty nisko-średniotonowy aby pasmo było mniej więcej wyrównane?

1
  • #11 10 Cze 2012 21:49
    przemo-lukas

akustykjeff napisał:
    "TONSIL" robił zwrotnice dla takich samych głośników do kolumn "Mildton 110" , "New Mildton", "Altus 300" więc można skorzystać z tych gotowej opcji. Kolumny zapewne były badane w komorze bezechowej i można zaufać tym zwrotnicom i pasmu podziału częstotliwości na poszczególne głośniki. Na tej bazie można kombinować nad własnym brzmieniem i podziałem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1457494.html

W zamieszczonych projektach widać, że nie są to te same głośniki. Podobne? Owszem.

Mildton 110:

Tą zwrotnicę w swojej konstrukcji mógłbyś wykorzystać, pod warunkiem, że zastosował byś te same przetworniki. Natomiast "przeszczepianie" filtrów z gotowych projektów nie jest dobrą drogą. Tak samo jak używanie zwrotnic uniwersalnych, czy liczonych na kalkulatorach jakich wiele w sieci.

Rafał 116 napisał:
    Mam jeszcze pytanie odnośnie cięcia sąsiadujących głośników. Jeżeli mamy np niskotonowy cięty na 500Hz to czym się kierować aby stwierdzić na ile ma być cięty nisko-średniotonowy aby pasmo było mniej więcej wyrównane?

Założenia podaliśmy. Dla konkretnego przypadku ciężko będzie dobrać elementy tak, aby konstrukcja zagrała poprawnie. Wspomniałeś, że dysponujesz sprzętem pomiarowym. Dostałeś wskazówki odnośnie oprogramowania. Więc w czym problem? Zamieść pomiary i symulacje zwrotnic. Dalej podpowiemy.

0