Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Commax i otwieranie dodatkowym pilotem radiowym

stud1 29 May 2012 19:27 3169 11
Ochrona Domu
 • #1
  stud1
  Level 10  
  W pewnej szkole u znajomego zamontowany jest videodomofon Commax dpv-4hp2. Jest on powieszony w szatni i w godzinach popołudniowych nie słychać go w klasach. Jako, że użytkownikowi nie zależy na rozmowie, a jedynie na otwarciu drzwi wymyśliłem rozszerzenie Commaxa o sprzęt firmy Zamel - sterownik radiowy oraz zestaw 3 dzwonków bezprzewodowych. No właśnie, należy dodać, że rozwiązania przewodowe nie wchodzą w grę.
  -Pomiędzy Audio, a masę linii Commaxa wpinam przycisk dzwonka (PDH 991), on wywołuje trzy dzwonki. (DRS-982)
  -W klasie nauczyciel naciska przycisk pilota, który steruje przekaźnikiem (RWS-211 J/N) zwiera linie Commaxa i otwiera zamek. Tutaj niestety nie wiem, które linie należy zewrzeć.
  1. Czy ten pomysł na sens?
  2. Czy może należałoby odseparować linie Commaxa od przycisku dzwonka przez przekaźniczek, a może nie jest to konieczne?
  3. Czy możnaby podłączyć zasilanie przycisku dzwonkowego z linii Commaxa? unikam zmartwień o baterię i dodatkowego zasilacza, a pobór prądu nie będzie chyba jakiś kolosalny.

  Proszę o opinie i podpowiedzi. Być może ktoś z was ma inny, lepszy pomysł.
 • Ochrona Domu
 • #2
  Ircys
  Intercoms specialist
  Zasilanie przycisku z linii Commaxa, mimo znikomego poboru prądu, nie jest dobrym rozwiązaniem, ale jeżeli już musisz to: masa (2) i +12V (3).
  Do otwierania drzwi musisz się włączyć w przycisk zwierny w kamerze, a nie w linię (1-4).
  Ogólnie rozwiązanie nie głupie, ale proponuję jednak oddzielny zasilacz do radiolinii i przycisku.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #3
  suworow
  Admin of Property security
  Witam,
  Jeżeli dobrze zrozumiałem to w szatni wisi panel wywołania z kamerą i trzema przyciskami wywołania do poszczególnych klas, a w klasach trzy niezależnie wywoływane monitory?
  jeśli tak to niepotrzebne są żadne dzwonki bezprzewodowe.
  1. pod wyjścia interkomowe monitorów podłączasz głośniki np takie jak do CB lub przez przekaźnik dzwonki (głosniki przez kondensator bo inaczej je spalisz, sprawdź na których pinach pojawia sie sygnał wywołania ). Jeżeli Ci to mało kupujesz głośniki komputerowe ze wzmacniaczem zasilane z 230V (Masz regulację siły wywołaniai naprawdę sporą moc która nam pomogła przebic sie przez harmider w świetlicy) . Jeżeli chcesz piloty to styki Com , No radiolinii wpinasz równolegle do zestyku w panelu commaxa.
  Odnośnie zasilania (w tym wypadku odbiornika pilotów)) to jeżeli już musisz go zasilić z commaxa to jeżeli masz zapasy na kablach podaj z wyjścia interkomowego monitora( jest tam styk na którym jest cały czas 12V). Proponuję zainteresować się radiolinia proxima ze względu na niewielkie wymiary.
  Pozdrawiam
 • #4
  stud1
  Level 10  
  Hmm, to trochę nie tak. Kaseta z kamerą jest na zewnątrz przy drzwiach wejściowych, w szatni jest monitor. Chodzi o usłyszenie tego monitora w klasach i otwarcie drzwi, bo rodzice idąc po dzieci nie mogą się dodzwonić i dzwonią drugim przyciskiem domofonu do gimnazjum, co irytuje przebywające tam panie :)
  Poza tym jak pisałem odpada ciągnięcie kabli, bo inaczej zamontowałbym po prostu unifony commaxa.
  Mógłbym się więc wpiąć w 12V ze styku interkomowego; przycisk dzwonka zasilany jest z mikropaluszka 12V i stąd pomysł podkradnięcia zasilania. Ale skoro radzicie zasilacz...

  Ircys w tym jest właśnie problem, że mam dostęp tylko do monitora i tu muszę szukać możliwości otwierania drzwi. Wywołanie przychodzi do monitora przez zwarcie linii audio do masy, otwarcie drzwi wraca "na dół" przez inne zwarcie. Dobrze zrozumiałem, że chodzi o linie 1 i 4? (audio+video)
 • Ochrona Domu
 • #5
  Ircys
  Intercoms specialist
  W tym sęk, że otwieranie drzwi to "impuls" do kamery a nie zwarcie jakiejkolwiek żyły do innej, dlatego bez ingerencji w styk kamery będzie trudno.

  Pozdrawiam
  www.alfatech.net.pl
 • #6
  stud1
  Level 10  
  Impuls, czyli podanie napięcia na którąś żyłę?
  Tam chyba jest skrętka pomiędzy kamerą, a monitorem. Mam więc 4 żyły do wykorzystania, właściwie mógłbym podać napięcie bezpośrednio na zaczep.
 • #7
  suworow
  Admin of Property security
  Ok teraz rozumiem. Otwarcie to podanie wyższego napięcia na audio, ale w twoim wypadku gdy masz 4 wolne zyły w zapasie to chyba tak jak piszesz podanie równolegle napięcia na elektrozaczep będzie prostsze. Ale tak czy inaczej same dzwonki wyzwalałbym wyjściem interkomowym ( nie ma potrzeby stosowania drugiego przycisku), Druga opcja to wstawienie za przyciskiem commaxa przekaźnika dwutorowego. jeden tor wyzwoli wywołanie dzwonków a pierwszy monitora.
  Pozdrawiam
 • #8
  stud1
  Level 10  
  Zabrałem się za robotę i wykonałem ją jak dotąd połowicznie. Otwieranie z pilota działa - stycznik zwiera na moment linie 1 i 3, zamek się otwiera.
  Problem jest z wywołaniem dzwonków z dołu. Niestety nie mam wolnych żył między kamerą a monitorem, więc podpięcie się równolegle pod przycisk wywołania odpada. Jedyny sposób to wykorzystanie zwarcia linii audio do masy jako impulsu włączającego przekaźniczek, który następnie wywołuje dzwonek. Tylko między linie domofonu, a przekaźniczek trzeba coś wstawić i tu poległem w polu.
  Teraz widzę chyba rozwiązanie w układzie monostabilnym na 555. Nie wiem tylko, czy zadziała, jeśli w normalnym stanie na wejściu TR będzie 5-6V (tyle ma linia audio do masy)? Czy może coś tam jeszcze wstawić?
 • #9
  suworow
  Admin of Property security
  tak jak pisałem wcześniej najprościej przekaźnik wyzwalający dzwonek pod wyjście interkomowe monitora
 • #10
  stud1
  Level 10  
  Na wyjściu interkomowym jest stale napięcie 12V tak jak pisałeś. Gdzie ma się tam pojawić chwilowe +12V w momencie dzwonienia? Zauważyłem tylko krótkie impulsy bodajże między 2 a 4. Nic czym możnaby zasilić przekaźnik.
 • Helpful post
  #11
  suworow
  Admin of Property security
  stud1 wrote:
  Na wyjściu interkomowym jest stale napięcie 12V tak jak pisałeś. Gdzie ma się tam pojawić chwilowe +12V w momencie dzwonienia? Zauważyłem tylko krótkie impulsy bodajże między 2 a 4. Nic czym można by zasilić przekaźnik.


  . Przepraszam za wprowadzenie w błąd, coś mi się ubzdurało i pomerdało z efektem naciśnięcia przycisku inetrkomu (wykorztywane np do otwierania bramy) To chyba ja tam stanę sobie za kare i jak ktoś zadzwoni będę naciskał interkom. Ale zmierz sobie jeszcze pomiędzy 2 a 3 na wyjściu monitora pod kamerę. Tam dostaniez to czego potrzebujesz.
  To pomiędzy 2 a 4 jak piszesz to melodia.

  Pozdrawiam
 • #12
  stud1
  Level 10  
  Zadanie wykonane i całość wygląda tak:

  -Wywołanie to zwarcie linii 1 i 2, czyli audio do masy. Dołaczyłem do tego równolegle NE555 w konfiguracji monostabilnej. Na jego wyjściu przez tranzystor zasiliłem mały przekaźniczek zwierający styki dzwonka PDH-911, co dało efekt naciśnięcia przycisku dzwonka. Dzwoniąc z dołu jednocześnie dzwoni domofon i dzwonek bezprzewodowy.

  -Za pomocą pilota sterownik Zamel RWS-211 J/N zwiera linię 1 i 3 między kamerą, a monitorem co powoduje otwarcie zamka.

  -NE555 zasiliłem z linii interkomowej monitora (2 i 3) ponieważ tylko tam było stałe 12V. Pobór prądu nie przekracza 60mA, stwierdziłem, że nie stanowi zagrożenia dla zasilacza domofonu, który może fabrycznie "obsłużyć" jeszcze jedną słuchawkę. PDH-911 ma swoją baterię, ale w razie potrzeby też go tam podepnę (Imax 50mA).

  -Całość zamknąłem w obudowie RWS'a i powiesiłem na ścianie. Mimo grubych ceglanych ścian śmiga aż miło bez zakłóceń.

  Sprawa rozwiązana, więc dziękuję i zamykam temat.