Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW e90 318i 2006 procesor PIC 16F784 do kierunku ledowego

wmen 29 Maj 2012 19:51 1405 1
  • #1 29 Maj 2012 19:51
    wmen
    Poziom 1  

Hej!

Na początku chcę przywitać wszystkich bo to mój pierwszy post na forum:)

Teraz do rzeczy:

Mam e90 z 2006 roku z dokładanym oryginalnym poliftingowym ksenonem z led ale bez AHL.

Kilka dni temu lewy przedni migacz w mojej betce przestał działać.
    Wyjąłem kierunek, podpiąłem napięcie pod piny i jakież było moje zdziwienie bo kierunkowskaz zaświecił - natomiast gdy tylko wpiąłem go do lampy w magiczny sposób przestawał działać.

Następnie zamieniłem kierunkowskazy miejscami żeby sprawdzić czy wszystko w porządku z kostkami w aucie. Po przełożeniu prawego kierunku w lewą lampę (oczywiście bez przykręcania bo mocowania w innych miejscach) kierunek świeci - czyli przejścia prądów na kostce są.

Po wpięciu lewego kierunku w lampę prawą widzę ciemność - diagnoza podtrzymana - winny kierunkowskaz.

Podjechałem do elektronika, który stwierdził że winny jest mikrokontroler (procesor) sterujący tymże kierunkowskazem. Procesor posiada oznaczenia PIC 16F784

Poniżej cytuję wypowiedź kolegi z forum BMW który próbuje mi pomóc:

PIC16F784 to dosc stary procek od Microchip'a.
    Na dzien dzisiejszy jego zastepca najpewniej bedzie PIC16F785 a taki kosztuje ok 10pln brutto np w TME.
    Problem polega jednak na tym, ze ten procek z TME (ani innego sklepu z elektronika) nie bedzie zaprogramowany.

To nie jest typowe, zeby tego typu procesory same "zapominaly" to co maja w pamieci Flash i EPPROM. Microchip deklaruje, ze Flash mozna zapisac 100,000 razy a EPPROM 1,000,000 razy.
    W samochodzie Flash najpewniej sie nie zmienia (w pamieci Flash zapisany jest program sterujacy procesora) a gdyby EPPROM sie zmienial przy kazdym uruchomieniu samochodu (co uwazam za watpliwe, bo to pamiec danych a jakie dane nadpisywac mozna w migaczu...?) to przy 100 uruchomieniach dziennie pociagnalby ok 27 lat.
    Microchip deklaruje tez trwalosc danych w procku na ok 40 lat.

"Moim zdaniem sam procesor jest ok.
    Popytaj na elektrodzie.. Tam jest mnostwo kolesi zajmujacych sie programowaniem PIC'ow (ja sam bawie sie prockami AVR Atmela).
    Napewno znajdziesz jakiegos elektronika z prawdziwego zdarzenia, ktory sprawdzi Ci uklad pod katem czysto elektronicznym tzn. ciaglosc sciezek (moglo sie cos wytelepac na dziurach), sprawnosc jakis tranzystorow (w srodku lampy jest naprawde cieplo w upalach i ktorys mogl sie spalic).
    Taki elektronik wcale nie musi miec specjalizacji w samochodach, wrecz moze lepiej nawet zeby jej nie mial. Napewno znajdzie sie tam jakis ukladowiec, mieszkajacy blisko Ciebie, ktory zechce Ci pomoc."

W związku z powyższym prośba: Czy ktoś z Kolegów może mi pomóc z przywróceniem tego kierunkowskazu do życia? Mieszkam w Kielcach, ale mogę podjechać praktycznie w każde miejsce południowej i centralnej Polski (powiedzmy do 250 km).

Z góry wielkie dzięki za pomoc

0 1
  • #2 31 Maj 2012 13:02
    rafcio363
    Poziom 30  

Gdzie jest ten procek - w lampie?
    Procki się sypią i nic na to nie poradzisz..
    Zaprogramowanie nic nieda, bo niema skad skopiować oryginału (zreszta który pewnie i tak jest zabezpieczony przed odczytem).
    Skoro kolega z forum zna się na prockach to może sam sprawdzić :)
    Fotki tego ustrojstwa też pewnie by mogły coś więcej wnieść do tematu.
    Myślę że na warsztacie zajmującym się TYPOWO elektroniką w twoim mieście postawią diagnozę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo