Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBA excel; co zrobić, aby pamiętał ostatnie ustawienia edytora

ornott 29 Maj 2012 23:49 1390 4
  • #1 29 Maj 2012 23:49
    ornott
    Poziom 2  

Witam,

Piszę program w vba excel, który ma wiele modułów (teraz już ponad 10), a jeszcze czasem dołączam chwilowo 1 czy dwa, aby jakieś fragmenty kodu mieć pod ręką i móc do nich zajrzeć dla porównania. Używam 2. monitorów: własnego w laptopie i dodatkowego, Samsung SyncMaster 2343BW z rozdzielczością 2048 x 1152 (już go nie robią). Na laptopowym mam Excela, na Samsungu mam Vba z 2. modułami naraz.

Piszę tak szczegółowo, aby mój problem stał się bardziej zrozumiały. Czasem, zwłaszcza przy debugowaniu albo jakichś przeróbkach, mam w edytorze 5, 6 albo i więcej modułów.

Kiedy zamykam kompa, to po ponownym włączeniu czasem mam w edytorze te same moduły co przy zamknięciu (niestety, wszystkie ustawione na początku, ale dobre i to) i to ułatwia pracę, a czasem nie mam nic: pusty ekran i muszę od nowa przypominać sobie, co już zrobiłem, co gdzie dopiero miałem zamiar zmienić, w którym module itd.

Nie udało mi się wykryć, od czego to zależy: czasem włącza się tak, a czasem tak i tyle.

Czy ktoś może mi pomóc? Jak zmusić edytor, aby zawsze miał wprowadzone te same moduły, co przed zamknięciem?

0 4
  • #2 07 Cze 2012 00:30
    AJOT74
    Poziom 10  

A czy czasem wyłączasz komputer a czasem może zamykasz sesje lub poddajesz go hibernacji?

0
  • #3 08 Cze 2012 01:55
    ornott
    Poziom 2  

Owszem, robię to, ale od tego też nic nie zależy, sprawdziłem.

Ale uwaga: Zdaje się, że na coś wpadłem dosłownie dopiero co i jeszcze nie zdążyłem dobrze przećwiczyć:

Przy otwieraniu programu do edycji można:
    1. Otworzyć Excela.
    2. Wczytać skoroszyt z programem,
    3. a potem otworzyć edytor VBA (Alt+F11),
    albo:
    1. Otworzyć Excela.
    2. Otworzyć edytor VBA (Alt+F11) "na pusto" i dopiero wtedy
    3. wczytać skoroszyt z programem.

Wygląda, że w tym drugim przypadku edytor pamięta moduły, które miał w zakładce <Window> w chwili zamknięcia skoroszytu.

0
  • #4 10 Cze 2012 21:07
    AJOT74
    Poziom 10  

U mnie w obu przypadkach zapamiętał Moduł.

0
  • #5 07 Sie 2012 02:29
    ornott
    Poziom 2  

Rozwiązałem ten problem i na gorąco opisałem w poście z dnia 8 czerwca 2012.
    (Używam Excela 2003).

Otóż otwierając excela aby edytować program w VBA można:

(Wariant A):
    1. Otworzyć Excela.
    2. Wczytać skoroszyt z programem,
    3. a potem otworzyć edytor VBA (Alt+F11),

albo też (Wariant B):

1. Otworzyć Excela.
    2. Otworzyć edytor VBA (Alt+F11) "na pusto" i dopiero wtedy
    3. wczytać skoroszyt z programem.

Od tego czasu postępuję według wariantu B i zawsze w oknie <Window> znajduję moduły, które tam były w chwili zamknięcia excela. Niestety, wszystkie ustawione na początku, bez bookmarków, bez historii wyszukiwania, ale to i tak wygoda, bo łatwiej przypomnieć sobie, co i jak, a na początku ostatnio edytowanego modułu można zostawić sobie jakiś opis pomysłu itd., zwłaszcza jeśli program ma np. 20 modułów czy więcej.

Natomiast postępując według wariantu A, okno <Window> mam zawsze puste i muszę od początku przypominać sobie, gdzie to ja ostatnio byłem i co robiłem.

Tak więc, według mnie, temat można uznać za zamknięty. :D

0