Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena do odbioru tv dvb-t - strasznie slaby odbior w tv

30 May 2012 00:48 2817 2
  • User under supervision
    Witam wszystkich kolegów. Mam taki problem: mieszkam w Warszawie na ul. Kowalczyka i mam to nieszczęście ze u mnie w bloku antena zbiorcza w ogóle nie funkcjonuje a jedynie dwie sieci kablowe: UPC i Vectra. Ja osobiście mam UPC ale w związku z tym, ze UPC zaczęło regularnie podnosić ceny swoich usług jeśli chodzi o abonament za TV kablową od nich, postanowiłem kupić sobie taką małą i możliwie tanią antenkę do odbioru TV DVB-T. Nosi ona oznaczenie 820378/DTV22 ttzn tak mam napisane na opakowaniu od tej antenki. Kłopot w tym, że ta antenka właśnie po podłączeniu do zasilacza (tego co jest w komplecie razem z antenką) lub opcjonalnie przez kabel USB (także w komplecie z antenką) do TV który posiadam, sygnał odbierany z antenki powoduje to ze na ekranie TV mam obraz strasznie zaśnieżony ale głos jest całkiem ok. Przypuszczam, że mój problem tkwi w tym że okna mojego mieszkania wychodzą na północ w stronę Legionowa i po obu stronach mojego okna są dwa wypusty ścienne bloku, które mogą powodować pewne odbicia fal i tym samym ich osłabianie oraz to, że wzmacniacz zastosowany w antence się wzbudza i stąd taka marna jakość odbieranego sygnału. Dodatkowo sytuację komplikuje zapewne to, że moje mieszkanie jest usytuowane tyłem zarówno względem nadajnika w Raszynie jak i tego znajdującego się na PKiN i to także może rzutować na siłę oraz jakość odbieranego przez moja antenkę sygnału.Ale jak wspomniałem wyżej to są wyłącznie moje przypuszczenia. Dla zobrazowania całej sytuacji zamieszczam obrazek poglądowy.
    antena do odbioru tv dvb-t - strasznie slaby odbior w tv .Jak wynika z załączonego obrazka do mojej antenki dociera sygnał z nadajnika znajdującego się na PKiN więc stąd sądzę, że ten sygnał jest osłabiany poprzez te ściany bloku (odbicia oraz tłumienie fal) a także wskutek prawdopodobnego wzbudzania się wzmacniacza w antence. Na sygnał z Raszyna raczej nie ma szans także z racji wspomnianych odbić i tłumienie.Kręcenie pokrętłem wzmocnienia antenki niewiele zmienia ale odbiór i tak jest naprawdę koszmarny i tak. Nie wiem czy jeśli bym oddał te antenkę do sklepu a za kasę, którą by mi oddali w sklepie, kupiłbym taką antenę tylko zewnętrzną, pogadał z prezesem spóldzielni mieszkaniowej odnośnie umiejscowienia takiej anteny na dachu bloku (bo z tego co wiem to trzeba mieć w niektórych przypadkach zgodę spółdzielni na montaż anteny na dachu bloku) i możliwe ze wtedy odbiór stacji analogowych jak i pracujących pod standardem DVB-T byłby wtedy poprawniejszy pod warunkiem własciwego ukierunkowania takiej anteny w stronę nadajnika na PKiN lub Raszyna. Poza tym co napisałem wyżej, nic innego mi nie przychodzi już do głowy i poza tym co już napisalem tutaj naprawdę nie wiem już co robić, zatem oczekuję na jakieś fachowe porady od doświadczonych znawców tematu by tę antenkę do odbioru tv cyfrowej jakoś w miarę możliwości uruchomić i by wszystko zaczęło działać jak trzeba bo jak już wspomniałem na początku chciałbym docelowo zrezygnować z telewizji kablowej z UPC a w to miejsce zainstalować sobie właśnie taka malutką antenkę do odbioru darmowej TV cyfrowej DVB-T. Pozdrawiam.
  • Level 11  
    Quote:

sygnał odbierany z antenki powoduje to ze na ekranie TV mam obraz strasznie zaśnieżony ale głos jest całkiem ok

Wygląda na to że telewizor masz ustawiony na odbiór telewizji analogowej a nie DVB-T. Przestaw na DVB-T i sprawdź czy coś odbierasz na tej antenie.

Z załączonego rysunku wynika jednak że najlepiej kupić antenę kierunkową i postawić ją na dachu. Ewentualnie pogadać z sąsiadem naprzeciwko i zaproponować mu wspólną instalację do DVB-T.
  • User under supervision
    Problem rozwiązany. Wymieniłem antenę na trochę inny model i ustawiłem ją na dachu. teraz słaby odbiór występuje jedynie podczas dość obfitych opadów deszczu lub śniegu, a także podczas porywów silnego wiatru (po ustąpieniu tych anomaliów wszystko potem wraca do normy) no ale jakoś to mi specjalnie nie przeszkadza bo w ostateczności mogę się jeszcze przełączyć na telewizje kablowa, więc mam tak czy siak możliwość normalnego oglądania TV. Fakt, że nie ma niektórych programów tych, które są normalnie w telewizji DVB - T no ale to akurat najmniejsze zmartwienie.