Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic E5 czy E30? Czy E5 jest w czymkolwiek gorszy? (TX-L32E5 vs. TX-L32E30)

sobar 30 Maj 2012 01:15 6756 7
  • #1 30 Maj 2012 01:15
    sobar
    Poziom 8  

Szanowni Grupowicze!

Stoi przede mną zadanie wyboru telewizora dla mamy, osoby ok. 60-letniej. Telewizor ma zastąpić dotychczasowy odbiornik 21-calowy CRT Sony, dla którego znalezione jest zatrudnienie w innym pomieszczeniu :).

Założenia wyjściowe:
    -- interesuje mnie tylko LCD LED oraz Full-HD (np. ze względu na ewentualność podpinania laptopa i używania w charakterze dużego monitora)
    -- telewizor na razie będzie służył głównie do odbioru analogowej kablówki; dlatego kluczowy jest możliwie najlepszy odbiór z takiego źródła sygnału; zdaję sobie sprawę, że analog to nie jest to, co nowoczesny LCD lubi najbardziej, ani do czego został przeznaczony: mama też jest przygotowana na to, że obraz może nie zachwycać i że niewykluczone, iż będzie troszkę gorszy niż na CRT; zależy mi na dobrym skalowaniu, redukcji szumów, mile widziane byłoby inteligentne automatyczne dopasowywanie formatu obrazu do tego, co jest wyświetlane (kadrowanie, obcinanie kaszetowania, zmiana między 4:3 i 16:9).
    -- telewizor ma być możliwie łatwy w obsłudze; nie chodzi tu o jakieś specjalne wymagania -- ot, żeby menu było raczej z takich bardziej przejrzystych; "ugadżetowienie" niepotrzebne, a nawet niewskazane
    -- telewizor będzie też służył do odtwarzania nagrań wideo z pendrive'a; zależałoby mi na tym, żeby miał zdolność czytania możliwie wielu formatów wideo -- i tu uwaga szczegółowa: mam dekoder cyfrowej naziemnej (marki Fergusson), który tworzy pliki *.mts; w instrukcji Panasonica TX-L32E5 wymienione jako odtwarzalne są pliki z rozszerzeniem *.m2ts; szperałem trochę w Google'u i znalazłem sprzeczne opinie co do tego, czy to jest faktycznie ten sam rodzaj pliku, czy nie: ciekaw byłbym zatem, czy może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia/wiedzę w kwestii odtwarzania plików z rozszerzeniem *.mts
    -- telewizor mógłby mieć jakieś funkcje internetowe, ale nie stawiam tego jako priorytetu; mam wrażenie (może mylne?), że chcąc zapewnić mamie możliwość surfowania w sieci, tak czy owak będę musiał rozejrzeć się za laptopem...

A teraz -- po przedstawieniu założeń -- muszę się przyznać, że w dużej mierze jestem zdecydowany na jeden z dwóch modeli Panasonica: wspomniany już TX-L32E5 lub starszy TX-L32E30. Po przeczytaniu Link uznałem, że ten telewizor chyba najlepiej będzie spełniał potrzeby mamy: przemawiają do mnie pozytywne oceny obrazu, szczególnie skalowania, dodatnia opinia testującego o jakości odbioru sygnału analogowego, oraz moje własne wrażenia jeśli chodzi o układ i wygląd menu. Dodatkowo, mama wykazuje sympatię/zaufanie do tej marki.

Przechodzę do sedna :). Mam następujące pytania:

1. Czy istnieje duże ryzyko, że nowszy model (E5) może gorzej sobie radzić z "analogiem" od E30?
    2. Czy ktoś z Was próbował odtwarzać pliki *.mts na TX-L32E5 (albo na dowolnym E5, bo przypuszczam, że wielkość przekątnej nie ma tu znaczenia)?
    3. Czy jest coś, w czym E5 jest gorsze od E30?
    4. Czy może powinienem w ogóle przenieść swoje zainteresowanie na jakieś inne modele/marki?

Sądzę, że określiłem dość dokładnie, czego potrzebuję, na wszelki wypadek jednak załączam wypełnioną standardową ankietę:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor?
    -- ok. 3m x 3m
    2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora?
    -- do 2m
    3. Ile osób zasiada przed telewizorem?
    -- 1
    4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu?
    -- na wprost lub lekko pod kątem
    5. Telewizor ma stać czy ma wisieć?
    -- stać
    6. Jak słońce świeci w pokoju?
    -- zza telewizora
    7. Jaki masz obecnie telewizor?
    -- CRT Sony, 21 cali, 50 Hz
    8. Co chcemy aby telewizor posiadał?
    -- przede wszystkim: dobry obraz z sygnału ANALOGOWEGO (z kablówki); po drugie: łatwą i przejrzystą obsługę; po trzecie: możliwość odtwarzania możliwie szerokiego wachlarza formatów wideo z USB
    9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora?
    -- analogowy... przynajmniej na razie; w każdym razie: SD... HD może kiedyś, gdy oferta naziemnej cyfrowej się rozszerzy; w grę wchodzi jednak odtwarzanie nagrań HD z pendrive'a, albo czegoś takiego (może z laptopa)
    10 Jakie urządzenia?
    -- USB, stary magnetowid (łączem SCART), w przyszłości może laptop
    11. Ile godzin dziennie ma pracować telewizor?
    -- ok. 3 -- 4.
    12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą?
    -- chyba nie mam zdania -- chętnie się dowiem, którą powinienem :)
    13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej?
    -- talk-show, dokumentalne, przyrodnicze
    14. Czy zamierzasz serfować po internecie?
    -- jeśli byłaby taka możliwość... Nie wiem, czy warto sobie tym zawracać głowę...
    15. Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie?
    -- nie
    16. Preferencje co do marki?
    -- Panasonic
    17. Preferencje co do wielkości?
    -- tylko 32 cale wchodzą w grę -- tyle jest przeznaczonego na telewizor miejsca
    18. Co Cię denerwuje w telewizorach?
    -- trudno powiedzieć... zależy mi na dobrym skalowaniu SD, dobrej obróbce sygnału analogowego i nieskomplikowanej obsłudze
    19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień?
    -- pewnie wieczorem, choć w proporcjach to się pewnie układa jakoś tak 70/30
    20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup?
    -- chyba ok. 2500; najchętniej -- gdzieś tak do 2 albo 2,2 tyś. zł.
    21. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie, pasywne czy aktywne?
    -- nie

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, gdyż niestety nie mam możliwości -- sytuacja życiowa -- jeździć po sklepach i naocznie przekonywać się, jak co wygląda, albo np. prosić o możliwość dokonania próby odtworzenia tego nieszczęsnego formatu mts. Cały "research" zmuszony jestem robić "wirtualnie". Dlatego z góry bardzo dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam!

• #3 30 Maj 2012 11:37
    sobar
    Poziom 8  

Przepraszam, nie chciałbym się naprzykrzać, ale chciałbym prosić o jakieś uzasadnienie -- choćby krótko, w punktach. Cena ma drugorzędne znaczenie -- oczywiście, lepiej byłoby zapłacić mniej, ale telewizora nie kupuję raz do roku, więc 300 zł nie czyni takiej różnicy. Z tego, co rozumiem, E5 jest następcą E30, więc teoretycznie powinien być lepszy. Opierając się jedynie na pobieżnym porównaniu instrukcji obsługi obu modeli, odkryłem, że E5 obsługuje o kilka więcej formatów wideo z zewnętrznego źródła (pendrive). Gdyby to oznaczało możliwość odtwarzania również tego mojego *.mts, uważałbym to za poważny argument przemawiający za sensownością dopłaty za droższy model. Dlatego powtarzam swoje pytanie: czy jest coś, w czym E5 ustępuje E30? A szczególnie -- czy nowszy telewizor radzi sobie gorzej z sygnałem analogowym?

Tak czy owak -- dziękuję za odzew. A test czytałem -- link do niego pojawia się w tekście mojego posta :).

Pozdrawiam!

• #5 30 Maj 2012 14:14
    sobar
    Poziom 8  

Ten test oczywiście również przeglądałem :). ... Tyle, że przecież on dotyczy modelu z technologią 3D -- czy to nie oznacza, że elektronika w tamtym modelu (et5) jest w ogóle inna niż w "zwykłym" E5?

Druga sprawa (... przepraszam, nie chcę sprawiać wrażenia "upierdliwego", tylko po prostu chcę się upewnić i nie popełnić głupiego błędu przy wyborze ...), to to, że mnie chodzi zarówno o jakość skalowania SD, jak i zdolność radzenia sobie z odbiorem sygnału analogowego. Spotkałem się, na przykład, z opinią, jakoby starszy model Samsunga, D4000, znacząco lepiej radził sobie z sygnałem z analogowej kablówki niż nowsze Samsungi D5000 i D5500. Nie wiem oczywiście, na ile jest to prawda, ale przyjmując, iż istnieje taka ewentualność -- tzn., że w nowszych modelach nie dba się już o ten coraz mniej znaczący aspekt działania telewizora -- chciałbym uzyskać jakąś informację, czy coś takiego nie zachodzi w wypadku E30 i E5 u Panasonica.

W teście otwartym TX-L37E30 ze zdjęć można wyczytać, że test obejmował również odbiór sygnału analogowego (... i wyniki najwyraźniej były zadowalające, bo testujący raczej wyłącznie chwalił obraz).
    Z kolei po teście otwartym modelu TX-L47ET5 (pomijając adekwatność testu modelu 3D) trudno sądzić cokolwiek na temat odbioru z "analoga", bo na zdjęciach wyraźnie widać, że telewizja SD pochodziła z DVB-T.

• #6 30 Maj 2012 14:37
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Musisz się mierzyć tylko na DVBT bo wkrótce wyłączą analog
    Więc możesz być spokojny co od jakości.
    Nie prawda że D4000 gra lepiej - bo nie gra.

• #7 31 Maj 2012 08:24
    lok56
    Poziom 12  

Witam!
    Ja również jestem zainteresowany serią E5 ,mój post napisany wczesniej :
    TV LED Panasonic TX-L42E5E warto kupic? . Ogladałem w sklepie ME model 42" ,
    wrażenia raczej pozytywne biorac pod uwage pytania zawarte w ankiecie.zastanawia mnie jedno ,nagrywanie na usb w trybie PVR.Philips 42 PFL 4007 musi byc bezwglednie podłączony do sieci a Panasonic Tx42e5e powinien miec podłączony dysk twardy najlepiej 160Gb nie doczytałem że może byc Pen USB
    np.32Gb .Moze sie mylę

• #8 05 Cze 2012 12:14
    Pablo1964
    Moderator

Wydzieliłem off topic, powracamy do dyskusji na temat zawarty w tytule wątku.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME