Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MIDI ==> GamePort i sterownik.

pOmek 30 Maj 2012 11:40 4739 10
  • #1 30 Maj 2012 11:40
    pOmek
    Poziom 13  

Witam.

Od dłuższego czasu borykam się z problemem podłączenia keyboard-a do FL-a. Znalazłem na mojej płycie głównej takie wejście: MIDI/game port connector (for systems with integrated audio)

Jest to port obsługujący MIDI. Oczywiście mój keyboard też ma MIDI (Out, bez IN).
    Problem polega na połączeniu dwóch końców w stosunku MIDI --> GamePort. Potrzebuje jakiegoś schematu.

Druga sprawa i problem to sterownik i integracja z FL-Studio 10. Nie wiem czy w ogóle potrzeba do tego jakiegokolwiek sterownika.

Bardzo proszę o pomoc! Z góry serdecznie dziękuję!

1 10
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2012 13:12
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Musisz mieć dedykowanego dla tej płyty głównej "śledzia" z gniazdem DB15, przewodem i stykiem do tego gniazda na płycie głównej.

Następnie będzie Ci potrzebny interface midi pod game port
    http://midi.pl/Studio-k208/Interfejsy-MIDI-US...29/Roland-Game-Port-interfejs-MIDI-p8807.html
    Możesz go zrobić samemu:
    http://elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=126

Sterowników pod game port z reguły nie trzeba, bo są obsługiwane spod Windowsa.
    Jeżeli Windows nie wykryje to trzeba poszukać sterowników do płyty głównej.

0
  • #3 30 Maj 2012 13:41
    pOmek
    Poziom 13  

Plumpi napisał:
    Musisz mieć dedykowanego dla tej płyty głównej "śledzia" z gniazdem DB15, przewodem i stykiem do tego gniazda na płycie głównej.

Mam coś takiego: https://obrazki.elektroda.pl/4764114300_1338370409.jpg

Do tego chce zrobić interface. Tylko nie wiem jakie kable z końcówki MIDI podłączyć do tych pinów.

Tak się ma mój problem: Link

0
  • Pomocny post
    #4 30 Maj 2012 13:52
    Karaczan
    Poziom 39  

Masz śledzia z gameportem do swojej płyty?
    Jak tak to najprościej łączyć przez śledzia interface.
    Jak nie masz śledzia będzie trudniej troszkę, bo przydał by się schemat przejściówki z pinów płyty na piny gameportu.
    Podaj dokładnie model płyty głównej, może w instrukcji jest rozpiska pinów.

EDIT:
    Widzę że rozpiskę mniej więcej znalazłeś ;)
    Ale nie podłączysz do gameportu złącza MIDI bezpośrednio.
    Potrzebujesz kawałek elektroniki do tego, schemat kolega wyżej zamieścił.

0
  • #5 30 Maj 2012 14:22
    pOmek
    Poziom 13  

EPOX rda3I :D

Dodano po 28 [minuty]:

Ale na tym schemacie nie ma tych pinów tylko jest inne złącze a jak widzisz są inne nazwy. Np: Przewód gorący pętli prądowej w midi a na bolcach w płycie głównej prócz masy są inne nazwy. Potrzebuję schematu do tego i objaśnienia.

Druga sprawa to objaśnienie schematu:Link

Reszta będę wiedział ale potrzebuję koniecznie informacji na temat tego podłączenia do tych pinów. To jest tak: Link

0
  • Pomocny post
    #6 30 Maj 2012 14:43
    Karaczan
    Poziom 39  

No bo tam masz przejściówkę na gameport, a nie na gołe piny z płyty głównej.
    Tu masz rozpiskę gameportu, ale jak widzę nazwy też są inne niż u ciebie:
    http://pinouts.ru/Inputs/GameportPC_pinout.shtml
    Najprościej zdobyć śledzia z gameportem do twojej płyty, a później do tego dołączyć interface.

Twoje rozumienie schematu jest poprawne, tyle że nie uziemienie a masa, czyli minus ;)
    Można też kupić gotowe interfacey na gameport np na Allegro ;)

0
  • #7 30 Maj 2012 15:32
    pOmek
    Poziom 13  

Dobra już trochę ogarnąłem ten schemat. Tylko nie wiem po co masa idzie do płytki (do numerka 6) na schemacie jak jest "goły"? Tam ma być parę kropelek cyny? czy coś jeszcze?

A, i jeszcze jedno. Nie wiem co to za urządzonka:
    MIDI ==> GamePort i sterownik.

EDIT: do numerka 7

0
  • Pomocny post
    #8 30 Maj 2012 15:52
    Karaczan
    Poziom 39  

To są bramki logiczne w środku układu scalonego. Oznaczenie układów masz z boku ;)

0
  • #9 30 Maj 2012 16:14
    pOmek
    Poziom 13  

Hoho, skąd mogę owe wytrzasnąć .. bez nich lipa .. ?

Dodano po 16 [minuty]:

Taki układ logiczny mogę gdzieś znaleźć w domowych urządzeniach lub na starej MOBO?

0
  • #10 30 Maj 2012 16:37
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

pOmek napisał:
    Hoho, skąd mogę owe wytrzasnąć .. bez nich lipa .. ?

Dodano po 16 [minuty]:

Taki układ logiczny mogę gdzieś znaleźć w domowych urządzeniach lub na starej MOBO?

Ze sklepu.
    Idziesz do dowolnego sklepu z częściami elektronicznymi i mówisz:
    "poproszę układ scalony 74LS00" :)
    Pani lub pan Ci go daje, a Ty płacisz 1zł lub 2zł (w zależności od tego, gdzie kupujesz).
    Układ wygląda tak:
    http://sklep.avt.pl/p/pl/42154/uklad+scalony+74ls00.html
    Na tej stronie masz rozrysowany schemat topograficzny tego układu oraz zdjęcie, dokładnie w takiej samej pozycji jaka jest na schemacie. Patrząc od góry na scalaka, masz po lewej stronie takie wcięcie to pierwsza nóżka od lewej na dole to 1, a pierwsza od lewej na górze to 14

Masa ma dochodzić do nóżki nr 7, a nie 6

Zamiast układu scalonego 74LS00 proponuję użyć 74LS132 który posiada bramki Schmitta, dzięki którym będzie pewniejsza transmisja. Na 74LS00 też będzie działać prawidłowo, ale wtedy przewody łączące nie mogą być dłuższe jak 10-15m.

Niestety muszę Cię zmartwić. Napisałeś, ze Twój instrument posiada tylko i wyłącznie MIDI OUT. Zatem przy komputerze musisz mieć MIDI IN

W standardzie midi urządzenia łączy się w taki sposób:

Urządzenie 1 Urządzenie 2

MIDI OUT ------------------> MIDI IN
    MIDI IN <------------------ MIDI OUT

Zatem niestety będzie Ci potrzebne to co skreśliłeś.
    Co do portu w komputerze to radzę Ci poszukać "śledzia" i go wpiąć do komputera. Dzięki temu będzie łatwiej i prościej.

I jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa:
    Zamiast transoptora CNY17 kup PC900
    Po prostu z CNY17 mogą być przekłamania transmisji.

0
  • #11 30 Maj 2012 16:55
    pOmek
    Poziom 13  

Wielkie dzięki za pomoc, tematu nie zamykam, gdy w weekend kupię części napiszę o osiągach :D

0
  Szukaj w 5mln produktów