Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć Ethernet po kablu telefonicznym?

30 Maj 2012 14:55 21199 43
  • Poziom 8  
    Witam.

Przeczytałem już kilka wątków na ten temat, ale nadal mam wątpliwości.
    Chciałbym puścić sieć po kablu "telefonicznym".
    Wystarczy mi nawet 10 Mbps Half Duplex.

Na kablu widnieje napis: "CET SP. z o. o. YTKSY 1x4x0.50 <<099M"
    Nie znam długości kabla. Szacowana długość to 10-20 m (naprawdę nie jestem w stanie tego dokładniej oszacować, za dużo niewiadomych i zakrętów po drodze).

Załączam zdjęcia kabla.
    Jak widać, są cztery żyłki: czerwona, biała, niebieska, zielona.
    Nie są one w żaden sposób parowane jak w skrętce.
    Nie idą także prosto w linii obok siebie jak w znanych mi "płaskich" kablach telefonicznych.
    Idą dokładnie tak jak jest to pokazane na zdjęciu (nie są skręcane/parowane).
    Oprócz izolacji żył i izolacji zewnętrznej nie ma tam żaden innej izolacji/folii/ekranu.

Najchętniej zacisnąłbym na kablu RJ-45 (lub RJ-11).
    Zakładając końcówki RJ-45 w jakiej kolejności powinienem wprowadzić żyły do końcówki (jaki kolory powinny być umieszczone na 1, 2, 3 i 6 miejscu)?
    Czy to jest bezpieczne na tym kablu (kabel idzie częściowo pod ziemią, niby w rurce, ale nie jestem pewny jej szczelności)? Czy nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia portu w komputerze/switchu/routerze?

Czy to wystarczy i obejdzie się bez zabaw z DSL?
    Jeśli nie, to proszę o jakieś wskazówki co powinienem kupić i orientacyjny koszt sprzętu.

Następujące inne możliwości były rozważane i obecnie nie wchodzą w grę:
    - sieć bezprzewodowa WiFi
    - PLC/Homeplug (sieć przez gniazdka elektryczne)
    - użycie obecnego kabla jako pilota do przeciągnięcia nowego żelowanego kabla UTP 5e/6/7

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

PS To jest mój pierwszy post na tym forum, więc przepraszam, jeśli pomyliłem dział albo strzeliłem jakąś gafę.

Tagi: sieć po kablu telefonicznym, RJ-45, RJ-11
  • Poziom 33  
    A czy przypadkiem do rj45 nie potrzeba 4 par :D
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Próbowałem kiedyś okoć kabel 6 żyłowy i w nim wykorzystać styki we wtyku RJ 45 - 1, 2, 3 i 6 i się udało [ 2 przewody miałem nie wykorzystane ] kabla miałem ok 10 m . Kabel był dobry tylko jak zakuwałem wtyk RJ45 przewody musiałem mieć dobrze włożone do wtyczki zgodnie z oznaczeniem 1, 2, 3 i 6 .

• Poziom 8  
    Dacomos napisał:

Nie, nie potrzeba.
    Nawet do FastEthernet (100 Mbit/s) spokojnie wystarczą 2 pary (4 żyły) - tak jest np. w bardzo popularnym standardzie 100Base-TX. Podobnie zresztą jest przy 10BASE-T (10 Mbit/s).
    Oczywiście wszystko zależy od standardu, rodzaju kabla i jego długości.
    Natomiast tak jak pisałem - generalnie 4 żyły są wystarczające.
    Cztery pary (8 żył) są konieczne np. przy Gigabitowym Ethernecie w standardzie 1000BASE-T gdzie wykorzystuje się kabel kategorii 5-ej lub lepszej.

W moim przypadku problemem jest przede wszystkim to, że kabel nie jest skrętką (żyły nie są parowane).
  • Poziom 19  
    Dacomos napisał:

Nie tylko 2 pary - 4 przewody są wykorzystywane do transmisji 1, 2, 3, 6 ,cztery pozostałe są nie wykorzystywane - te 4,5,7, 8 to rezerwa o których wspomniałem .

• Poziom 8  
    Bogdanbenek napisał:
    Próbowałem kiedyś okoć kabel 6 żyłowy i w nim wykorzystać styki we wtyku RJ 45 - 1, 2, 3 i 6 i się udało [ 2 przewody miałem nie wykorzystane ] kabla miałem ok 10 m . Kabel był dobry tylko jak zakuwałem wtyk RJ45 przewody musiałem mieć dobrze włożone do wtyczki zgodnie z oznaczeniem 1, 2, 3 i 6 .

To, że potrzebuję 1, 2, 3 i 6 żyły to doskonale wiem.
    Pytanie tylko jak dobrać żyły w kablu do odpowiednich miejsc w końcówce RJ-45.
    Myślę, że to może mieć jakieś znaczenie, bo standardowo to idzie tak:
    Code:

1: TX + (nadawczy) # biało-zielony
    2: TX - (nadawczy) # zielony
    3: RX + (odbiorczy) # biało-pomarańczowy
    4
    5
    6: RX - (odbiorczy) # pomarańczowy
    7
    8

1 i 2 są z jednej pary, 3 i 6 z innej pary.
    Kable które wychodzą ze ściany są bardzo krótkie i raczej wolałbym uniknąć metody prób i błędów (ponownego zaciskania).

Nie wiem, czy wyrażam się wystarczającą jasno, więc jeszcze raz sprecyzuję pytanie: jakie kolory dać odpowiednio w miejsca 1, 2, 3 i 6 mając na uwadze takie ułożenie żył w kablu jak na pierwszym załączonym zdjęciu w temacie (interesuje mnie kabel prosty, więc po drugiej stronie będzie tak samo)?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Podłączenie musisz wykonać tak, jak ci wskazał użytkownik "Bogdanbenek" na załączonym rysunku. Tylko od ciebie będzie zależało jakie kolory wybierzesz do wtyczki RJ-45 np.:
    Wtyczka nr 1
    1 - czerwony
    2 - zielony
    3 - niebieski
    6 - biały
    Wtyczka nr 2
    1 - niebieski
    2 - biały
    3 - czerwony
    6 - zielony

Co do odległości to przyznam szczerze, że robiłem kiedyś takie testy i przy 10 - 20m nie daję ci 100% pewności że będzie to działało bo jest wiele czynników, które wpływają na transmisję danych. Twoim największym przeciwnikiem będą zakłócenia wywołane przez pole elektryczne - mówię tu o biegnących w pobliżu twojego kabelka innych przewodów zwłaszcza elektrycznych oraz sama izolacja kabla.
    Bez samodzielnych testów się nie obejdzie, a jeżeli chodzi o ew. uszkodzenie portów w routerze/switchu - to samych testów się nie bój, nawet w przypadku wewnętrznego zwarcia nie powinno się nic stać.
  • Poziom 8  
    grzesio_k1 napisał:
    Podłączenie musisz wykonać tak, jak ci wskazał użytkownik "Bogdanbenek" na załączonym rysunku. Tylko od ciebie będzie zależało jakie kolory wybierzesz do wtyczki RJ-45 np.:
    Wtyczka nr 1
    1 - czerwony
    2 - zielony
    3 - niebieski
    6 - biały
    Wtyczka nr 2
    1 - niebieski
    2 - biały
    3 - czerwony
    6 - zielony

Co do odległości to przyznam szczerze, że robiłem kiedyś takie testy i przy 10 - 20m nie daję ci 100% pewności że będzie to działało bo jest wiele czynników, które wpływają na transmisję danych. Twoim największym przeciwnikiem będą zakłócenia wywołane przez pole elektryczne - mówię tu o biegnących w pobliżu twojego kabelka innych przewodów zwłaszcza elektrycznych oraz sama izolacja kabla.
    Bez samodzielnych testów się nie obejdzie, a jeżeli chodzi o ew. uszkodzenie portów w routerze/switchu - to samych testów się nie bój, nawet w przypadku wewnętrznego zwarcia nie powinno się nic stać.

Wybór tych żył na pewno nie ma znaczenia?
    To obojętnie którą pójdzie plus a którą minus?
    Jak widać na załączonym przez mnie obrazku żyła czerwona i niebieska są oddalone od siebie, żyły zieloną i białą też dzieli pewien minimalny odstęp.

Moje urządzenia obsługują Auto-MDIX, więc myślę, że spokojnie mógłbym zrobić kabel prosty.
  • Poziom 19  
    grzesio_k1 napisał:
    Wtyczka nr 1
    1 - czerwony
    2 - zielony
    3 - niebieski
    6 - biały
    Wtyczka nr 2
    1 - niebieski
    2 - biały
    3 - czerwony
    6 - zielony

Tak Połączenia we wtyczkach się muszą zgadzać i tyle ja nie patrzyłem za bardzo na kolory byle się we wtyku RJ 45 zgadzało 1 2 3 6 i tyle po obu stronach musi być dobrze ja przekuwałem kilka razy aż było dobre .
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sprostuje tylko poprzednią wypowiedź, gdyż wyrwana z kontekstu może narobić komuś kłopotu.
    Kolejność kolorów JEST istotna, w przypadku poprawnie zarobionego kabla musi być zachowana.

W tym konkretnym wypadku, wszystkie(żadne) kable nie są skręcone, więc kolejność nie będzie miała znaczenia.

10-20m ruszy, nawet na 100 może się spiąć, na 10Mbit na 99% pójdzie.
  • Poziom 8  
    A więc sprawa wygląda następująco:
    Za nic nie mogę zacisnąć na tym kablu wtyku RJ-45 - za gruba izolacja żył, nie mogą dojść do końca wtyku.
    Udało mi się za to zacisnąć telefoniczne RJ-11.
    Korzystając z kawałka kabla UTP 5e stworzyłem "przejściówkę" RJ-45 na RJ-11.
    RJ-45 podłączyłem bezpośrednio do urządzeń testujących (tester kabli, laptopy) RJ-11 zaś za pomocą łącznika do owego kabla.

Czyli wygląda to tak:
    Code:

Eksperyment 1: tester -> kabel-przejściówka RJ-45 na RJ-11 -> kabel tel. -> kabel-przejściówka RJ-11 na RJ-45 -> końcówka testera
    Eksperyment 2: laptop 1 -> kabel-przejściówka RJ-45 na RJ-11 -> kabel tel. -> kabel-przejściówka RJ-11 na RJ-45 -> laptop 2

O ile tester pokazuje sprawne 4 żyły (i dobrą kolejność) to laptopy za nic nie mogą nawiązać połączenia - w ogóle nie widzą kabla (próbowałem wymusić 10 Mbps Half Duplex).

Rozumiem, że alternatywą jest DSL?
    Czy takie urządzenie się nada: PLANET VC-201A - konwerter Ethernet-over-VDSL2?
    A może istnieje jakieś tańsze rozwiązanie?
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    scx napisał:

Jak "stworzyłeś" tą przejściówkę? Na tych 20-30m kabla, 10Mbit/s powinno spokojnie działać.
  • Poziom 8  
    jimasek napisał:
    scx napisał:

Jak "stworzyłeś" tą przejściówkę? Na tych 20-30m kabla, 10Mbit/s powinno spokojnie działać.

Wziąłem kawałek kabla UTP 5e. Z jednej strony zacisnąłem RJ-11, z drugiej RJ-45 (wziąłem tylko 4 żyły). Starałem się, żeby kabel-przejściówka był w miarę krótki, ale może mieć z 10 cm. Czyżby za długi?

Od strony końcówki RJ-45 wygląda to bodajże tak:
    Code:

1: biało-pomarańczowy
    2: pomarańczowy
    3: biało-zielony
    4: brak żyły
    5: brak żyły
    6: zielony
    7: brak żyły
    8: brak żyły

Od strony RJ-11 jest analogicznie:
    Code:

1: -
    2: biało-pomarańczowy
    3: pomarańczowy
    4: biało-zielony
    5: zielony
    6: -

Druga przejściówka była wykonana w ten sam sposób, z tego samego kabla UTP.

Końcówki RJ-45 podłączałem bezpośrednio do urządzeń: najpierw testera, później laptopów (oczywiście za pierwszym razem był tester po obu stronach, za drugim razem - po obydwu stronach laptopy, nie łączyłem razem z jednej strony testera a z drugiej laptopa).
    Końcówki RJ-11 zaś połączyłem za pomocą zakupionych łączników RJ-11 do owego kabla.

Wcześniej oczywiście sprawdziłem, czy laptopy się łączą za pomocą zwykłego kabla UTP krosowanego i prostego. W obydwu przypadkach uzyskałem łączność (obsługują Auto-MDIX).
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Moim zdaniem niepotrzebnie komplikowałeś sobie życie dając po drodze RJ11. Spokojnie działałoby tak samo jakbyś dolutował kawałek kabla z wtykiem RJ45 do tych drucików. Sam nie nam zaufania do wszelkiej maści testerów. Najpewniejszym w tym przypadku wydaje się omomierz. Sprawdź rezystancję żył i czy nie mają zwarcia między sobą i do ziemi.
  • Poziom 8  
    robertamel napisał:
    Moim zdaniem niepotrzebnie komplikowałeś sobie życie dając po drodze RJ11. Spokojnie działałoby tak samo jakbyś dolutował kawałek kabla z wtykiem RJ45 do tych drucików. Sam nie nam zaufania do wszelkiej maści testerów. Najpewniejszym w tym przypadku wydaje się omomierz. Sprawdź rezystancję żył i czy nie mają zwarcia między sobą i do ziemi.

Lutowanie raczej odpada - nie mam ani sprzętu ani doświadczenia.
    Jestem informatykiem/programistą.
    Poza tym kabel wychodzi tuż przy ścianie - ledwo udało mi się go zacisnąć z jednej strony.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Na zdjęciu widać ułożenie czwórki - prawidłowe podłączenie to tzw. krzyżowe. Innymi słowy:
    czerwony niebieski - 1, 2
    zielony biały - 3, 6
    Tak zarobić w rj45 i powinno działać.
  • Poziom 8  
    Wczoraj udało mi się trochę wyciągnąć kabel telefoniczny ze ściany (był tam ukryty mały zapas) i zacisnąć na nim końcówki RJ-45 wg schematu, który podał użytkownik VooVoo.
    Tester pokazywał 4 sprawne żyły (1, 2, 3, 6).
    Niestety, nie udało mi się uzyskać na tym kablu połączenia pomiędzy dwoma komputerami (próbowałem także połączenia typu cross - zamienione żyły po jednej stronie: 1. z 3., 2. z 6.).
    Wcześniej dla pewności nawiązałem połączenie pomiędzy tymi komputerami za pomocą kabla UTP 5e, więc raczej nie była to wina ustawień.
    Podobnie jak wcześniej, wymusiłem 10 Mbps Half Duplex.
    Dodam, że w pobliżu kabla nie idą żadne przewody elektryczne. Długość kabla to nieco ponad 13 metrów (udało mi się odczytać oznaczenia nadrukowane na kablu).
    Na razie daję sobie spokój z tą siecią.
    Wszystkim, którzy udzielili się w temacie dziękuję za wskazówki.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Sprawdzałeś omomierzem czy żyły są drożne?
  • Poziom 8  
    jimasek napisał:
    Sprawdzałeś omomierzem czy żyły są drożne?

Nie posiadam omomierza, najwcześniej mógłbym go pożyczyć od znajomego za jakieś dwa tygodnie.
    Kable sprawdzałem jedynie prostym testerem kabli sieciowych. Niby powinien wykazać zwarcie, nieciągłość kabla, itp., ale nie bardzo mam do niego zaufanie.
    Dodatkowo mogę powiedzieć, że podłączając dwa telefony z obydwu stron można przeprowadzić rozmowę - ale to praktycznie żaden miarodajny test, raczej ciekawostka.
    Jak sam wiesz musisz mieć drożne 4 żyły. Jeżeli to kabel telefoniczny i 13m długości to 10Mbps powinno się linkować bez problemów.
  • Poziom 31  
    Czy kolegom twierdzącym, że to powinno działać, naprawdę udało się kiedyś nawiązać stabilne połączenie na kilkunastu/kilkudziesięciu metrach nieskręconego przewodu?
    Tak mi się udało, na płaskim telefonicznym ok. 15-17m. i YTKSY2X2X0,5 jakieś 45m, oczywiście prędkość 10Mbps.
  • Poziom 8  
    jimasek napisał:
    Jak sam wiesz musisz mieć drożne 4 żyły. Jeżeli to kabel telefoniczny i 13m długości to 10Mbps powinno się linkować bez problemów.

Tak, zdaję sobie z tego sprawę.
    Nawet zrobiłem test - zacisnąłem RJ-45 na nowym metrowym kablu telefonicznym ze sklepu i to połączenie działało (z tymże, w tym nowym żyły szły w linii, obok siebie).
    Wygląda więc na to, że z obecnym kablem jest coś nie tak. Jak nadarzy się okazja, spróbuję go sprawdzić omomierzem, ale raczej nie liczę już na to, że uda mi się puścić po nim Ethernet 10 Mbps (a VDSL to dla mnie za duże koszta jak na tą konkretną sieć).
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
  • Poziom 31  
    Może będzie działało, może nie... zakładając dobrze zaciśnięte końcówki i sprawdzenie przejścia, ostatnią rzeczą jaką możesz zrobić, to wyłączenie autonegocjacji i ustawienie na stałe 10mbit/FD lub 10mbit/HD.

Pozdr!
  • Poziom 1  
    Jest nowy multiroom w NC+.
    Ma działać po kablu Ethernet.
    Mam sieć domową po kablu telefonicznym.
    Będzie działać ?
  • Poziom 43  
    Mówiąc sieć domową masz na myśli po prostu położony kabel telefoniczny czy jakieś działające rozwiązanie?
  • Poziom 35  
    No właśnie, mam podobne pytanie. Czy po kablu telefonicznym pójdzie multiroom standard NC+ na 3 dekodery? Próbował Ktoś?
    Jeżeli mówisz o sieci ethernet to mogą być problemy, jeżeli o kartach dzielących kody to pójdzie na 100%.
  • Poziom 35  
    Tylko do wymiany uprawnień między dekoderami.
    Rozumiem, ale w jakiej formie będzie to przesyłane? Złącza RJ45 na tylnych ścianach dekoderów?