Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Siemens SIWAMAT XL 1142 jak zdemontować silnik?

trebor_d 30 Maj 2012 19:36 6482 7
  • #1 30 Maj 2012 19:36
    trebor_d
    Poziom 15  

Witam,
    mam problem z pralką Siemens SIWAMAT XL 1142. Przez jakiś czas słychać było dźwięk przypominający uwalone łożysko. Po jakimś czasie pralka przestała kręcić bębnem. Słychać jedynie tykanie przekaźnika. Wydaje mi się, że skończyły się szczotki silnika.

Silnik podczas kręcenia ręcznie bębnem chodzi cicho i bez wyczuwalnych oporów- także mam nadzieję, że łożyska jeszcze trochę pożyją i chciałbym tylko uruchomić jeszcze na jakiś czas pralkę.

Mój problem polega na tym, że nie wiem jak dostać się do silnika. Poszukuję instrukcji serwisowej do tego modelu, lub podobnego, oraz wskazówek osób doświadczonych w temacie demontażu silnika z pralki, z samymi szczotkami już raczej sobie poradzę, ale wszelkie uwagi i sugestie są mile widziane.

Kwestia nr 2, gdzie i jakie szczotki kupić (oryginały, czy zamienne?)?

Z góry dziękuje za wszystkie rzeczowe odpowiedzi i pozdrawiam!

0 7
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2012 19:46
    skryn
    Admin grupy AGD

trebor_d napisał:
    Mój problem polega na tym, że nie wiem jak dostać się do silnika. Poszukuję instrukcji serwisowej do tego modelu, lub podobnego, oraz wskazówek osób doświadczonych w temacie demontażu silnika z pralki, z samymi szczotkami już raczej sobie poradzę, ale wszelkie uwagi i sugestie są mile widziane.

No rzeczywiście, masz wielki problem w wymianie szczotek w tym silniku, że aż Ci potrzebna instrukcja serwisowa?
    A co, dwie lewe ręce masz?

trebor_d napisał:
    Kwestia nr 2, gdzie i jakie szczotki kupić (oryginały, czy zamienne?)?

Najlepiej zakupić oryginały (szczotki dwuwarstwowe); są dostępne w każdej szanującej się hurtowni AGD (wykaz w linkach do sklepów na stronie elektroda.pl). Wystarczy poszukać.
    I nie kupuj jednowarstwowych szczotek, za pięć zeta.
    Wszystko w temacie.

0
  • #3 30 Maj 2012 20:10
    trebor_d
    Poziom 15  

Proszę o czytanie ze zrozumieniem: Mam problem z demontażem silnika. Nie wiem jak się do niego dostać.

Co do odpowiedzi na część 2 dzięki, mam nadzieję, że coś znajdę.

Jedyne co to z tyłu jest owalna (mniej więcej) klapka, ale dostęp do silnika przez nią jest zdecydowanie utrudniony, dlatego pytam i założyłem takowy temat, ponieważ nikt dotychczas nie opisał procesu wyciągania silnika w tych pralkach!

0
  • #5 30 Maj 2012 20:53
    trebor_d
    Poziom 15  

Dzięki, myślę, że się przyda. Rozumie, że najprostszy sposób, to dobrać się od dołu, poprzez demontaż płyty u podstawy? Wcześniej oczywiście pozbyć się wody z pralki.

2
  • #6 30 Maj 2012 22:10
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

trebor_d napisał:
    Wcześniej oczywiście pozbyć się wody z pralki.

I z pojemnika proszku , bo przy tych różnych przewrotkach możesz niechcący zalać elektronikę .

0
  • Pomocny post
    #7 01 Cze 2012 21:37
    antekch
    Poziom 20  

Dolną osłonę demontuję, aby wyjąc silnik lub tylko wymienić szczotki.Wymieniam bez wymontowywania silnika,choć po położeniu pralki na plecy, lewa szczotka to robota dla ginekologa.Do wyjęcia silnika trzeba postawić do pionu i od tyłu odkręcić dwie śruby.

1
  • #8 20 Lip 2012 15:20
    trebor_d
    Poziom 15  

Kolega Antekch bardzo skutecznie rozwiązał problem - dodam tylko, że ja wolałem wyciągnąć silnik z pralki, bo dużo łatwiej się przy nim dłubie mając pełny dostęp.

Problem rozwiązany, pralka hula aż miło - łożyska jednak nie hałasują, tylko terkotały stare szczotki.

0