Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor bipolarny i mosfet. Przeznaczenie

Jan Wustrau 30 May 2012 19:40 5929 4
Altium Designer Computer Controls
    Jan Wustrau
    Level 21  
    Witam.
    Pomimo, iż od lat zajmuję się elektroniką i stworzyłem już sporo urządzeń teraz zaskoczyło mnie jedno pytanie. Znajomy spytał się, dlaczego czasami stosuje się tranzystory bipolarne a czasami mosfety.
    Stosuję i takie i takie, no ale to pytanie zmusiło mnie do głębszego się zastanowienia. No i sam teraz nie wiem czym kierowałem się przy projektowaniu danego urządzenia.
    Nie buduję wzmacniaczy, zasilaczy impulsowych czy innych urządzeń gdzie układy tranzystorów trzeba dobierać wg ściśle określonych zasad i wszystko dokładnie wyliczać. Tranzystory wykorzystuję do sterowania ledami, elektrozaworami czy silnikami prądu stałego, itp. W sumie zawsze jako klucze.
    Czasami zdarzyło się coś mądrzejszego, ale wtedy na ogół schemat pochodził z internetu lub datasheeta więc stosowałem to co zalecali.

Więc jak to jest faktycznie? Jakie jest prawdziwe zastosowanie obydwu rodzajów tranzystora? Pytanie może dziwne ale nie daje mi teraz spokoju :) Są jakieś reguły?
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    czokotom
    Level 12  
    Tranzystory MOSFET wymyślono później niż bipolarne. MOSFET z reguły są lepsze ze względu na to ż sterowane są napięciowo, a nie prądowo tak ja właśnie w przypadku BJT. hmmm.. MOS-y są także pozbawione paru wad które można spotkać w BJT np: zjawisko wtórnego przebicia, działanie oparte na transporcie nośników mniejszościowych, itd.. Ogólnie są coraz bardziej stosowane ze względu na lepsze właściwości. O, jeszcze szybsze są od BJT (czas przełączania który jest istotny w kluczowaniu, bo coś wspomniałeś o tym)
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Tranzystory MOSFET nadają się bardzo dobrze do załączania dużych prądów, przy małych napięciach, w takim zastosowaniu mają mniejsze straty od bipolarnych. Przy wysokim napięciu i dużych prądach, mniejsze straty mają bipolarne lub IGBT. W układach analogowych tranzystory JFET i MOSFET stosowane są w układach o małych prądach wejściowych i w kluczach analogowych, oraz czasem jako zmienna rezystancja sterowana napięciem. Tranzystory bipolarne niezbędne są w układach logarytmujących, mnożących. Bipolarne są częściej stosowane w układach małosygnałowych ze względu na większą transkonduktancję (co daje większe wzmocnienia z jednego stopnia wzmacniacza).

P.S. Tranzystory FET wymyślono wcześniej, a nieudane próby stworzenia takiego tranzystora doprowadziły do wynalezienia bipolarnego ;).
    trebuch1
    Level 25  
    Jj_Johnys wrote:
    A ogólnie widzę, że przy moich zastosowaniach w zasadzie nie ma różnicy który z nich zastosuję.

Nie do końca. Zastosowanie zależy od rodzaju układu.
    W gotowych układach, jedne nie zastąpią drugich.
    W większości amatorskich zastosowań, można tworzyć układy
    tak na mosfetach jak i na bipolarnych, podchodząc indywidualnie do projektu.