Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 1320 - gdzie się ustawia zmianę położenia papieru podczas druku

Frogfoot 15 Cze 2012 18:51 9269 52
  • #31 15 Cze 2012 18:51
    jarmo1
    Poziom 14  

Panowie, tylko bez kłótni proszę. Jeśli chodzi o formater to akurat się nie spotkałem żeby w tej drukarce z powodu płyty sterującej wychodził krzywy wydruk, oczywiście mam szacunek do wypowiedzi serwisantów HP(sam nim jestem). Ta drukarka akurat jest bardzo prosta w sobie i awaria formatera objawia się zupełnie inaczej. Ale zawsze może mnie coś zaskoczyć :/

• #32 15 Cze 2012 19:53
    krakarak
    Poziom 39  

Sługa WSI napisał:
    Czy uważasz, problem z marginesami druku, który próbuje rozwiązać Autor postu, jest związany z formaterem drukarki? Proszę o odpowiedź TAK lub NIE.

Kolego, kompletnie mylisz pojęcia i urządzenia.
    Kończę definitywnie, szkoda mego zdrowia, bawcie się dalej w bezsensowne analizy wydruków z PC, skoro drukarka już bez PC źle pracuje.
    I z nikim się nie kłócę ani spieram. Przedstawiam swoje zdanie oparte o 25 lat pracy z drukarkami. Wam wolno mieć inny pogląd.
    Z wyrazami szacunku.

• #33 16 Cze 2012 00:11
    Frogfoot
    Poziom 12  

Panowie nie jestem na takim poziomie znajomości jak wy, dlatego dla mnie liczy się każda porada związana z tą "usterką".
    Na razie została wyeleminowana szuflada z papierem.
    Zamierzam się bliżej przyjrzeć rolkom poboru papieru, ale wydaje mi się to wątpliwe nieco - niemniej warto tam zaglądnąć.

Co jest jeszcze możliwe?
    Np. zła konfiguracja biosu drukarki. Niestety nie ma domyślnego pliku z ustawieniami więc nie mam jak zastąpić obecne ustawienia.

Błąd może być również w czymś co pozycjonuje tekst na papierze... pewnie macie jakąś fachową nazwę na to "coś".

Powiem szczerze, że zostawiłbym ten problem gdyby była możliwość fizycznego przesuwu papieru w trybie duplexu. Papier mogę przełożyć w pojemniku (sztucznie przesuwając go w lewo), ale co mi po tym jak w duplexie tak czy siak druga strona jest przesunięta bowiem papier wraca na poprawną drogę (wyśrodkowuje się).

• #34 19 Cze 2012 14:17
    Frogfoot
    Poziom 12  

jakieś pomysły? jak bym rozkręcił drukarkę i zobaczył laser? Są jakieś objawy, które widać na pierwszy rzut oka po otwarciu obudowy drukarki i zobaczenia czarnej obudowy lasera?

• #35 19 Cze 2012 17:18
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 21 Cze 2012 19:35
    Frogfoot
    Poziom 12  

Sługa WSI napisał:
    Sorki za zamieszanie,
    zaglądanie do lasera na razie odpuść.

Zamiast tego podrzuć zdjęcie Engine Test Print (strona 182 instrukcji serwisowej).

Oto one:

Cytat:
    Mam jeszcze dwa pytania:
    - czy przy wydruk dwustronnym z dupleksera, arkusz wyjeżdża górną czy dolną częścią wydruku do przodu (czy górę ma na tym samym końcu arkusza co wydruk jednostronny)?

Tak, góra jest w jednym miejscu niezależnie od druku w dupleksie czy jednostronnym.
    Wyjeżdża górą w obu przypadkach.

Cytat:
    - czy kiedy drukowałeś dwustronnie przez podajnik ręczny to przekręcałeś arkusz "przód-tył" czy "lewa-prawa"?

W przypadku podajnika ręcznego wsadziłem tylko pustą kartkę. Cały druk w dupleksie poszedł z automatu... tak więc nic nie zmieniałem :)

• #37 21 Cze 2012 22:09
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #38 21 Cze 2012 23:00
    Frogfoot
    Poziom 12  

Tak - zrobiłem teścik i rysunek jest na środku, w drugim przypadku w lewym górnym rogu.

Martwi mnie podmiana podzespołów bowiem nie mam dostępu do żadnych innych części więc nie będę mógł tego wykonać.

Czy można programowo zmienić ustawienia drukarki (sterownika), tak aby zawsze przy drukowaniu marginesu X przesuwał go np. o 5 mm w prawo?

Np. w Office ustawiam lewy margines 20 mm i on leci do druku, ale sterownik zmienia to na 25 mm co powoduje, że wydruk będzie równy.
    Widziałem takie ustawienia w plikach GDP (lub GPD), gdzie są rozmiary poszczególnych nośników:

Code:
    *Option: A4                                      *% physical page (9920, 14030 - 8.2677" x 11.693")

{
            *rcNameID: =RCID_DMPAPER_SYSTEM_NAME

*switch: Orientation
            {
                *case: PORTRAIT
                {
                    *PrintableArea: PAIR(9500, 13629)
                    *PrintableOrigin: PAIR(200, 200)
                    *CursorOrigin: PAIR(200, 200)
                    *Command: CmdSelect

Manipulując danymi można zmieniać wirtualną wielkość papieru i marginesów.
    Problem w tym, że po zmianie program drukujący np. Word w przypadku marginesów, które będą poza obszarem drukowania będzie zgłaszać błąd (bowiem w pliku zmieniliśmy wartość pomimo, że w rzeczywistości można drukować w szerszym marginesem).

• #39 22 Cze 2012 17:39
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #40 23 Cze 2012 11:52
    Frogfoot
    Poziom 12  

Sługa WSI napisał:

Code:
    *PrintableOrigin: PAIR(340, 200)

*CursorOrigin: PAIR(140, 0)

(nie wiem jak działa CursorOrigin, więc dwie opcje).

To pomogło wycentrować tekst idealnie. Lecz pojawił się problem z szybkością działania drukarki - konkretnie bufora oraz dupleksu.

Bez modyfikacji tabelka w Wordzie (4 kreski na krzyż) jest drukowana w niemal sekundę (tzn. leci z Windowsa do bufora i rozpoczyna się druk).
    Po modyfikacji trwa to co najmniej minutę. Coś musi się gryźć :S
    Dodatkowo Word po kliknięciu na druk zaczyna "mulić", aplet drukarki też.

Drugi problem to taki, że o ile wycentrowało to na 1 stronie to w trybie dupleksu druga strona jest przesunięta... jak by nowa wartość kodu nie była stosowana dla drugiej strony kartki. ;]

---
    Edycja póżniejsza
    ---

Nie znam języka GPD, a nie mam czasu na uczenie się go ze stron MS, dlatego dla testu dodałem taką opcję:

Code:
                   *Order: PAGE_SETUP.2

*Cmd: "<1B>&l8c1E<1B>*p0x0Y<1B>*c0t5611x8178Y<1B>*b0M<0D>"

całość wygląda tak:

Code:
       *Option: A4                                      *% physical page (9920, 14030 - 8.2677" x 11.693")

{
            {
                {
                    *PrintableArea: PAIR(9352, 13630)
                    {
                        *Order: DOC_SETUP.20
                        *Cmd: "<1B>&l26A"
                    }
                    *Command: CmdStartPage
                    {

*Order: PAGE_SETUP.1
                   *Order: PAGE_SETUP.2
                    }
                }
                *case: LANDSCAPE_CC90
                {
                    *PrintableArea: PAIR(9520, 13558)
                    *PrintableOrigin: PAIR(200, 236)
                    *CursorOrigin: PAIR(200, 13794)
                    {
                    }
                    {
                        *Cmd: "<1B>&l8c1E<1B>*p0x0Y<1B>*c0t8135x5712Y<1B>*b0M<0D>"
                    }
                }
            }
        }

Nie wiem czy to działa na drugą stronę druku, ale chyba nie...

W każdym razie druk jest teraz idealnie prosty. Będzie również taki w dupleksie jeśli marginesy będą na 2.5 cm. W przypadku gdy zmienię np. na 3 cm lewy i 2 cm prawy oraz dam na opcję "lustrzane" to druga strona po wyjściu z dupleksu będzie mieć wciąż przesunięcie na 2.5 cm zamiast 3 cm...

Tak więc fajnie, że się uregulowało i wydruk jest równy w przypadku druku pojedyńczego bądź w dupleksie przy zastosowaniu marginesów 2.5 cm.

Jednakże chciałbym móc stosować różne marginesy tak aby one w dupleksie były również równe względem siebie.

• #41 23 Cze 2012 23:07
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 24 Cze 2012 18:27
    Frogfoot
    Poziom 12  

Niestety przy chęci druku w rozmiarze 216x297 drukarka odmawia współpracy. Nie przyjmuje zlecenia do druku i wywala błąd w postaci migania kontrolki.
    Działo się to zarówno przy zmienionej wartości pliku GDP jak i domyślnej.

Co do mulenia to aplet drukarki (podgląd wydruku, właściwości itd.) mulą, ale sam wydruk nie - idzie do drukarki normalnie (już wczoraj szedł jak się przypatrzyłem).

Po każdej zmianie w pliku resetuję bufor wydruku tak by nowe wartości zostały przez Windowsa zainicjowane.

Środek testu jest mniej więcej 148 mm od krawędzi strony (górnej). Kreska to równo 15 cm według linijki.

Patrząc pod światło to przy wartościach

Code:

marginesy na 1 stronie są OK, ale jak sam widzisz na drugiej stronie już nie. Da radę jakoś to programowo wyrównać?

Nie wiem czy damy radę w ogóle naprawić tą dziwną przypadłość drukarki :D

• #43 26 Cze 2012 20:37
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 27 Cze 2012 15:57
    Frogfoot
    Poziom 12  

Sługa WSI napisał:
    OK,
    wszystkie testy, które tu umieszczam, są pomyślane do diagnozowania w oparciu o domyślny sterownik drukarki (w tym przypadku będzie to PCL6), bez stosowania sterowników maskujących (takich jak UniDrv.dll) oraz bez obróbki pośredniej (np. za pomocą drukarek PDF).

Nie ma PCL 6 dla Windows 7 x64 - jest tylko PCL 5 więc mogę testować tylko ten.

Cytat:
    O ile dobrze zrozumiałem mechanizm powstawania przesunięcia wydruku, to w celu skorygowania tego defektu wystarczy:
    1. Wybrać z listy dowolny bezpośredni sterownik drukarki (bez żadnych wynalazków typu UniDrv)
    2. Wybrać konfigurowalny rozmiar papieru i:
    2.1. Ustawić szerokość na 216mm (zawsze)
    2.2. Ustawić wysokość zgodnie z pierwotnym rozmiarem papieru, np. dla A4 297mm
    3. W programie, z którego wykonuje się wydruk ustawić opcję odpowiedzialną za wycentrowanie wydruku (w niektórych programach tej opcji nie ma, albo jest połączona z dopasowaniem do rozmiaru strony; jeżeli krok 2 został wykonany poprawnie, to dopasowanie do rozmiaru strony nie powinno powodować zauważalnego skalowania)

Niestety przy PCL 5 zmiana papieru na 216 mm nic nie daje - wydruk jest wciąż przesunięty.

Ogólnie preferuję sterowniki uniwersalne, gdyż mają więcej opcji drukowania i kustomizacji niż "czyste" Windowsowe PCL 5\6.

Nie rozumiem jednej rzeczy - czemu przesunięcie marginesów w sterowniku nie jest takie same dla drugiej strony dupleksu. :?

• #45 28 Cze 2012 23:11
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #46 30 Cze 2012 14:24
    Frogfoot
    Poziom 12  

Sługa WSI napisał:
    PCL5 też jest OK do tych testów, nawet emulacja PS w drukarce jest akceptowalna, byle nie było nakładek.
    To akurat jest najprostsze do wyjaśnienia – przy druku w dupleksie, druga strona (parzysta) jest drukowana w pierwszej kolejności i obrócona o 180° (to umożliwia domknięcie nieparzystej kolejki wydruku simpleksem). Razem ze stroną obracany jest obszar zadruku wyznaczony przez marginesy w sterowniku. Aby obrazy się pokrywały, należałoby przesuwać obszar zadruku dla stron parzystych w przeciwnym kierunku niż dla nieparzystych (przesunięcie ~3mm dla każdej strony, razem 6mm).

Hmm ciekawe jak by uzyskać przesunięcie parzystej stony ("dupleksowej") obszaru zadruku w pliku GDP? Tam się z takim czymś nie spotkałem - te parametry, które zmieniałem tyczą się chyba wszystkich stron, bez rozdzielenia na parzyste i nieparzyste.
    Gdyby mozna było sztucznie ustawić zadruk i go przesunąć problem byłby niemalże rozwiązany ^^

Zrobiłem teścik i wyszło.... podobnie do tego:

Cytat:
    Są też inne możliwości, ale uważam je za mało prawdopodobne:
    HP 1320 - gdzie się ustawia zmianę położenia papieru podczas drukuHP 1320 - gdzie się ustawia zmianę położenia papieru podczas druku
    HP 1320 - gdzie się ustawia zmianę położenia papieru podczas drukuHP 1320 - gdzie się ustawia zmianę położenia papieru podczas druku

HP 1320 - gdzie się ustawia zmianę położenia papieru podczas druku HP 1320 - gdzie się ustawia zmianę położenia papieru podczas druku

• #47 30 Cze 2012 21:58
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #48 01 Lip 2012 12:48
    Frogfoot
    Poziom 12  

Sługa WSI napisał:
    Witam,
    mamy super szczęście - test wydrukowany na A5 nie ma przesunięcia - dla tego formatu drukarka wycentrowała sygnał video poprawnie (możesz sprawdzić - marginesy powinny być równe), test na f. papieru 3 x 5in przesunięty zgodnie z oczekiwaniami.

Przesunięcie było mniej więcej równe - z lewej ok. 6.5 mm, z prawej ok. 7 mm. Przy podajniku ręcznym zawsze miałem jakiś odchył - automatyczny podajnik jest pod tym względem bardziej stały bowiem papier zawsze jest w jednej pozycji. W przypadku ręcznego czasami może "zjechać" o te 2-3 mm).
    Ten poprzedni test robiłem przy zmianach w GDP 340x200 i 140x0 odpowiednio.

Teraz zmieniłem na standardowe 282x200 oraz 284x200 odpowiednio.

Po teście:

Cytat:
    I tu jest pytanie: kiedy jest pierwszy przypadek (wycentrowane):
    a) tylko 1
    b) 1 i 2
    c) 1, 2 i 3

W żadnym wypadku nie wycentrowało prócz B5 :P

• #49 02 Lip 2012 18:47
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #50 03 Lip 2012 13:47
    Frogfoot
    Poziom 12  

Twoje wpisy nie są poprawne według sterownika gdyż po ich dodaniu w ogóle nie działa sterownik.

Patrząc na strukturę pliku możliwe, że brakuje czegoś np niektórych linii, ale nie wiem tak czy nie - tak wygląda domyślny zapis dla papieru:

Code:

{
            {
                {
                    *PrintableArea: PAIR(9352, 13630)
                    *PrintableOrigin: PAIR(284, 200)
                    *CursorOrigin: PAIR(284, 200)
                    {
                    }
                    {
                }
                }
                *case: LANDSCAPE_CC90
                {
                    *PrintableArea: PAIR(9520, 13558)
                    *PrintableOrigin: PAIR(200, 236)
                    *CursorOrigin: PAIR(200, 13794)
                    {
                    }
                    {
                        *Cmd: "<1B>&l8c1E<1B>*p0x0Y<1B>*c0t8135x5712Y<1B>*b0M<0D>"
                    }
                }
            }
        }

• Pomocny post
    #51 05 Lip 2012 15:12
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #52 05 Lip 2012 16:20
    Frogfoot
    Poziom 12  

Druk jest przesunięty - jednak jeszcze myślę, że około 2-3 mm brakuje do lepszego efektu.
    Zmieniłem z l84 na l168 ale nie widzę raczej efektu.

Druk jest przesunięty idealnie na 1 stronie, a stronie drugiej jest krzywo o te mm.

Np. marginesy równe, lustrzane po 3 cm.
    1 strona - margines idealnie po 3 cm z prawej i lewej. Margines jako suma to 6 cm.
    2 strona - lewy margines 2.8 cm, prawy 3.4 cm co jest dziwne bowiem marginesy powinny się zgadzać jako suma. Margines jako suma nie wynosi 6 cm, ale 6.2 cm.

Drugi przykład: marginesy 3.5 cm i 2 cm odpowiednio - lustrzane.
    1 strona - lewy margines 3.5 cm, prawy 2 cm. Ogółem suma marginesu 5.5 cm.
    2 strona - lewy margines 1.8 cm, prawy 3.9 cm. Ogółem suma marginesu 5.7 cm

Różnica w obu wynosi 2 mm.

Przy druku z duplexu pierwszą stroną, która drukarka drukuje jest tak naprawdę strona druga - czyli jest drukowana prosto z podajnika. Dopiero potem idzie do dupleksu czyli idzie do podajnika dupleksowego i drukowana jest strona pierwsza.
    Jak wspomniałem strona 1 jest idealna - czyli dupleks drukuje OK, ale strona druga na kartce (czyli ta co jest drukowana jako pierwsza) jest lekko skrzywiona. Czyli wystarczyło by przesunąć papier fizycznie w podajniku.
    Tak w teorii :D

Zobaczę jak to się sprawdzi w praktyce.

EDYCJA:

Przy ustawieniach marginesów 284/200, drugi 284/200, oraz przy przesunięciu zaproponowanym przez Ciebie l84u (zmodowanej przeze mnie do l168u) oraz fizycznym przesunięciu papieru w podajniku problem wydaje się być rozwiązany.

Tak wygląda podgląd tekstu pod światło:

A tu jak przesunąłem ryzę papieru w podajniku:

Jak widać tekst się niemal pokrywa (te 1-2 mm różnicy jest akceptowalne i choćby się chciało to nic więcej dla tej klasy drukarki się nie uzyska).

Nie wiem co z nią było (jest) nie tak, ale programowe załatwienie sprawy mnie satysfakcjonuje.

Dzięki wielkie za udzielone wskazówki i chęci przy rozwiązywaniu tego dziwnego problemu.

jak się to będzie sprawować w dalszej praktyce zobaczę później po 2-3 miesięcznym użytkowaniu :)

• #53 05 Lip 2012 19:01
    1903379
    Użytkownik usunął konto