Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niezerowe napięcie na kablu do żyrandola przy wyłączonym wyłączniku

30 Maj 2012 23:15 6406 4
  • Poziom 9  
    Witam,

W nowo budowanym domku poprowadziłem instalację elektryczną. Po podłączeniu prądu a przed tynkami testowałem instalację i wszystko było ok aż do momentu gdy posprawdzałem napięcia multimetrem i zauważyłem iż przy rozłączonym wyłączniku od oświetlenia na przewodzie fazowym do oświetlenia pojawiło się napięcie w różnych pomieszczeniach różnie od 15V do 50V. Sterowanie oświetleniem zrobiłem poprzez przerwanie fazy na wyłączniku. Wyższe napięcia były w układach z wyłącznikami schodowymi. Żarówka podłączona nie świeciła się ani nawet nie jarzyła tylko multimetr wskazywał to. Po włączeniu napięcia poprzez wyłącznik (wyłącznik normalny bez podświetlenia) na wyjściu było normalnie 230V. Żadnego raczej zwarcia nie ma. Robiłem też test że kabel z takim napięciem zwierałem do przewodu ochronnego i różnicówka tego nie łapała (różnicówka działa gdyż testowałem ją tak iż podłączałem żarówkę do fazy i przewodu ochronnego i wtedy wyłączała obwód). Ktoś może pomóc w tej sytuacji?

Wyłączniki, a nie "włączniki". Poprawiłem. [retrofood]
  • Moderator
    Niestety, żeby mierzyć i wyciągać wnioski, trzeba wiedzieć coś o miernictwie, miernikach i znać chociaż wstępnie teorię elektrotechniki. A to i tak zbyt wiele, żeby prowadzić tu wykład.

W sumie mogę powiedzieć, że do pomiarów instalacji multimetr chiński za 10 PLN niespecjalnie się nadaje. Zbocznikuj go żarówką 230 V 15 W i wtedy mierz, a otrzymasz bardziej wiarygodne wyniki..
  • Poziom 9  
    Multimetr mam firmy Alda (kupowany jakieś 12 lat temu nie wiem czy dobry czy nie). Jeśli chodzi o bocznikowanie rozumiem że chodzi Ci o podłączenie żarówki i pomiar spadku napięcia na niej?
  • Moderator
    Fedmachn napisał:
    Multimetr mam firmy Alda (kupowany jakieś 12 lat temu nie wiem czy dobry czy nie). Jeśli chodzi o bocznikowanie rozumiem że chodzi Ci o podłączenie żarówki i pomiar spadku napięcia na niej?

Jaki spadek napięcia! Przecież wyłącznik jest wyłączony i prąd nie płynie. Nie masz żadnego spadku napięcia!
    Chodzi o zmniejszenie rezystancji wewnętrznej miernika.
  • Specjalista elektryk
    Zostaw to tak jak jest, tak jest dobrze. Twój miernik jest, potocznie mówiąc, za czuły.