Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz + głośniki od wieży ?

beginner27 31 Maj 2012 10:08 2200 7
  • #1 31 Maj 2012 10:08
    beginner27
    Poziom 11  

Witam,

zastanawiam się nad zestawieniem sprzętu do stereo. Zakupiłem już używany odtwarzacz CD SONY, teraz mam na oku wzmacniacz - albo SONY TA-F 470 albo 490.
    Największy problem mam z doborem kolumn a to przecież b. ważne.
    Sprzęt ma docelowo grać w pokoju ok 15-18 m2.
    Zastanawiam się jak jeden z tych wymienionych wzmacniaczy zagrałby z dobrymi głośnikami od wieży, którą mam (PANASONIC SA-AK 18). Są to głośniki wg tabliczki o mocy 100 W RMS.
    Tu więc moje pytanie - da się to połączyć ? Jesli tak - nie zniszczę tych głośników napędzając je tak mocnymi w sumie wzmacniaczami ?
    I jak połączyć je ze wzmacniaczem - te głośniki łączone są z wieżą przez typowe zaciski, w które wkłada się druciki od dłosników. We wzmacniaczu będę miał wtyki - więc co misuałbym dokupić żeby połączyć te głośniki ze wzmakiem ? jakies banany itd. ?
    Alternatywą jest dla mnie zakup nowych (na używanych się nie znam więc odpada) kolumn w niedrogiej cenie, więc wpadły mi w oko te: http://allegro.pl/jamo-kolumny-podlogowe-s426-s-426-2-kolory-i2358036028.html
    To będzie odczuwalna różnica w porównaniu z tymi od wieży czy w zasadzie żadna ?
    Proszę o wszelkie rady i z góry dzięki.

0 7
  • #2 31 Maj 2012 10:21
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Te wzmacniacze akceptują wtyki bananowe oraz normalny skręcony odizolowany przewód, więc tym się nie martw. Na początek kup wzmacniacz, zobaczysz jak gra na kolumnach od wieży, być może będziesz zadowolony z takiego dźwięku, jeśli chodzi o nowe kolumny to polecam dozbierać trochę gotwki na lepsze kolumny.

0
  • #3 31 Maj 2012 10:28
    beginner27
    Poziom 11  

Ok, ale czy to znaczy, że te od wieży mógłbym bez kłopotu podłączyć do wzmaka ? Nie ma ryzyka, że je spalę/zniszczę/wzmak się zepsuje ??
    No i ten problem techniczny - wzmacniacz wtyki zaakceptuje, ale czy głośniki da się w ten sposób połączyć ? One do wieży są łączone tak jak pisałem - druciki wyciągniete z kabla (izolacji) głośnika i podpięte na zaciski do wieży, tak jak to się w wieżach spotyka....

0
  • #4 31 Maj 2012 10:37
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Mógłbyś, wszystko się da, sprzęt użytkuj z głową to nic się nie spali.

0
  • #5 31 Maj 2012 12:59
    andrew54
    Poziom 20  

Da się napewno, podłączasz gołe tzn obrane z izolacji przewody do zacisków wzmacniacza, uważając na biegunowość, musi w obydwu kolumnach być identycznie!!! Tzn jeżeli w kolumnie masz czarny i czarno-biały, to podłączasz odpowiednio do czarnego i czerwonego we wzmacniaczu (zakładam ze kolumna od wieży niema wyjścia tylko przewody wychodzą bezpośrednio z niej). Pozostaje sprawa wątpliwej jakości kolumn od wieży ale to jak już kto napisał zobaczysz jak zagra.

0
  • #6 31 Maj 2012 13:28
    beginner27
    Poziom 11  

Każda z kolumn ma przewód rozgałęziajacy się na czarny i czerwony - więc rozumiem że trzeba je odpowiednio do czarnego i czerwonego gniazda we wzmacniaczu i dokładnie tak samo dla drugiej kolumny, czy tak ? Tyle, że przewód mam zaopatrzeć najpierw w jakies wtyki (banany ?) bo przecież inaczej ich do gniazda we wzmacniaczu nie włożę skoro w wieży były zaciskowe ?

Co do kolumn to akurat jestem z nich b. zadowolony, z wieżą grają super, mocno i dynamicznie, to 100 W głośniki Panasonica a nie jakies malutkie grzałki :)

0
  • #7 31 Maj 2012 13:33
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Do wzmacniacza również możesz goły przewód podłączyć, zamiast gniazd zaciskanych są zakręcane, odkręcasz (poluzowujesz) wkładasz przewód i zakręcasz.

0
  • #8 01 Cze 2012 09:00
    andrew54
    Poziom 20  

Kolego to niema znaczenia czy przy wzmacniaczu masz zaciski sprężynowe czy zakręcane gniazda, wszystkie akceptują obrany z izolacji przewód różnica tylko w tym że jedne się wykręcają a drugie naciskają:)

Jeżeli przy konfiguracji wieża i te kolumny jesteś zadowolony z dźwięku to jak podłączysz przyzwoitej klasy wzmacniacz to możesz być niestety trochę rozczarowany a to z tego powodu że praktycznie każda wieża ma charakterystyczne uwydatnienie niskich i wysokich częstotliwości, po to aby dźwięk był wyostrzony, bardziej przyjemny dla ucha i po prostu się podobał ale niestety będzie trochę nienaturalny co szczególnie będzie widoczne przy ambitnej muzyce. Wzmacniacze stereo jako oddzielne segmenty Hi-Fi dążą do naturalności, dźwięk jest neutralny, niema a raczej nie powinien mieć podbić, podbarwień, przekaz ma być prawdziwy - bez ulepszeń.Mimo ze takie wzmacniacze mają regulacje barwy i często również loudness to jest to w dużo mniejszych granicach niż w przypadku wieży. Jeżeli słuchasz techno, disco, dance to zdecydowanie dźwięk z wieży Ci się bardziej spodoba, przy klasyce jazzie itp wieża niema szans.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo