Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Peugeot 307 1.6benzyna 110KM, gaz-sekwencja 2003r (Antipollution Fauld)

mario9988 31 Maj 2012 11:22 11324 10
  • #1 31 Maj 2012 11:22
    mario9988
    Poziom 7  

Witam serdecznie.
    Chcę się podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie kontrolki autodiagnostyki silnika. Być może temat już był na tapecie, ale może komuś coś podpowiem.

Niedawno zakupiłem PEUGEOTA 307 kombi z 2003r. Poj. 1.6 benzyna gaz, 110KM. Gaz sekwencja.Przebieg 143000km. Po przejechaniu ok. 1000km zapaliła mi się pomarańczowa kontrolka autodiagnostyki silnika i pojawił się komunikat ANTIPOLLUTION FOULD. Auto nie straciło na swojej mocy. Zaniepokoiło mnie to i zadzwoniłem do byłego właściciela. Powiedział mi żebym się tym nie przejmował, ponieważ może to być od jazdy na gazie. Zaproponował mi żebym przełączył na benzynę, przejechał kilkanaście kilometrów i powinna sama zgasnąć. Tak też zrobiłem. Niestety bez oczekiwanych rezultatów. Facet powiedział mi jeszcze że raz mu się tak stało po zakupie samochodu z salonu i po przejechaniu ok. 1000km. Zajechał do serwisu, tam wykasowali mu błąd i zapłacił 100zł. Później w trakcie eksploatacji kilka razy jeszcze się mu zapaliła ta kontrolka, ale sama zgasła.
    Nie dało mi to spokoju i pojechałem do swojego elektryka. Podłączył mi autko pod komputer, wykasował błąd i już wszystko było jasne. A mianowicie: W samochodzie są 2 sondy lambdy. Górna i dolna. Górna chodziła na 100%, dolna nie chodziła wcale. Wymienił mi ją, podłączył komputer i sprawdził czy wszystkie sondy pracują. Wszystko jest O.K.
    Wstawił mi sondę za 120zł (podstawową). Z Bosch-a sondy kosztują ok. 400-600zł.(nie opłaca się).
    Teraz wszystko jest w porządku.
    Średni czas pracy sondy to ok. 100 000km, a dolna sonda wysiada szybciej.
    Po przedstawieniu swojego problemu myślę, że komuś ta informacja pomoże.[/b]

3 10
  • #2 31 Maj 2012 11:33
    autoas
    Poziom 42  

mario9988 napisał:
    Górna i dolna. Górna chodziła na 100%, dolna nie chodziła wcale. Wymienił mi ją, podłączył komputer i sprawdził czy wszystkie sondy pracują

No niestety można by z tym polemizować...wypowiedź może być myląca...

0
  • #3 31 Maj 2012 13:03
    mario9988
    Poziom 7  

Dlaczego wypowiedź może być myląca?
    Widziałem na własne oczy pracę jednej i drugiej sondy. Pierwsza podczas pracy silnika pokazywała wartości odpowiednie do swoich parametrów (wartości wzrastały i malały), natomiast druga sonda stała jak zaklęta. Po jej wymianie wszystko jest ok.
    Ja przedstawiłem po prostu sytuację w której ja się znalazłem.

0
  • #4 31 Maj 2012 13:55
    autoas
    Poziom 42  

mario9988 napisał:
    pojawił się komunikat ANTIPOLLUTION FOULD.

Czy wszyscy właściciele 307mek mają wymieniać "dolną" sondę jak pojawi się ten komunikat...
    mario9988 napisał:
    natomiast druga sonda stała jak zaklęta.
    i to jest właśnie mylące...

0
  • #5 31 Maj 2012 18:05
    mario9988
    Poziom 7  

Nie. Nie wszyscy właściciele 307 muszą wymieniać sondę, ale warto sobie je sprawdzić jak pracują. U mnie akurat sonda była przyczyną. A tak na marginesie moim zdaniem lepiej sobie podłączyć komputer do auta i sprawdzić czy wszystko jest w porządku, a nie jak poprzedni właściciel jechać do SERWISU i skasować błąd oczywiście płacąc za to a usterka dalej tkwi w samochodzie i za jakiś czas znowu się powtarza.

1
  • #7 03 Cze 2012 17:12
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  

Skoro tu podajesz taka podpowiedz to raczej wpisz w wyszukiwarkę czy czasem temat nie był wałkowany . Dwie sondy to by znaczyło że masz katalizator i druga sonda służy do sprawdzenia sprawności samego katalizatora.
    A ten błąd często się pojawia przy problemach z zasilaniem sterowników .

1
  • #8 03 Cze 2012 17:32
    autoas
    Poziom 42  

Panowie czytajcie ze zrozumieniem....
    Kol. opisał problem przykładowy z rozwiązaniem i nie szuka pomocy, więc bez takich podpowiedzi....dziwnych...

0
  • #9 04 Cze 2012 06:18
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

mario9988 napisał:

Wstawił mi sondę za 120zł (podstawową). Z Bosch-a sondy kosztują ok. 400-600zł.(nie opłaca się).

Zobaczymy za jakiś czas czy nie zmienisz zdania na ten temat.
    Teraz wszystko jest w porządku.
    mario9988 napisał:
    Średni czas pracy sondy to ok. 100 000km, a dolna sonda wysiada szybciej.

Widać że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz i że opierasz się na wypowiedzi swojego elektronika.
    Pierwszy raz słyszę żeby ktoś nazywał tak sondy.
    W 90% przypadków najpierw wysiada pierwsza sonda.

0
  • #10 04 Cze 2012 08:30
    autoas
    Poziom 42  

grala1 napisał:
    Pierwszy raz słyszę żeby ktoś nazywał tak sondy.

No wiesz, zawsze jest ten pierwszy raz....
    Francuzi tak już mają...

0
  • #11 27 Kwi 2014 15:01
    mario9988
    Poziom 7  

już nie mam problemu z pomarańczową kontrolką od diagnostyki silnika, ponieważ autko mi się zapaliło samoczynnie na parkingu. To tyle na ten temat.

0