Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator na triaku do grzałki 220V/2000W

12 Sty 2005 16:18 12601 11
 • Poziom 14  
  witam. Poszukuje regulator, który pracowałby w miarę liniowo i sterowany był ze sterownika plc (SAIA) z karty c/a sygnałem 0-10V , 0-20mA lub 4-20mA wraz z pomiarem napięcia na wyjściu, które wchodzi również do sterownika PLC na kartę a/c w formie 0-10V, 0-20mA lub 4-20mA. Poszukuje gotowego schematu lub jakiś wskazówek jak to zrobić.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 18  
  Najprostszym sposobem jest wykonać układ wyzwalania triakiem sterowany napięciowo 0-10V. W tym celu na komparatorze należy porównać sinusoidalne napięcie synchronizujące z napięciem sterowania ( w czasie opóźniać wyzwalanie triaka).
  Pomiar napięcia wyjściowego na sterownik musi być separowany galwanicznie (gotowe separatory produkuje LUMEL). Podobnie z gotowymi sterownikami mocy. Używam takich sterowników (regulatory mocy) bardzo często dla prądów 10- 160A. Zawierają one wszystko co potrzeba i są "dobrze urodzone".
 • Poziom 29  
  Najlepszym rozwiazaniem to sterowanie grupowe.
  Nadaje sie do tego UAA2016P (DIL8)
  Steruje triakiem w przejściu przez "0"
  Może być sterowany przez czujnik NTC z wykorzystaniem napięcia referencyjnego lub napięciowo przez bufor ze wzmacniaczem operacyjnym (0...10V), podłączonym do nóżki nr.3
 • Poziom 14  
  znalazłem cos takiego w internecie czy ktoś może już na tym układzie coś robił

  KDTO9-4O jest optotriakiem umożliwiającym włączanie i wyłączanie obwodów prądu zmiennego poprzez wysterowanie odpowiednim prądem zabudowanej w jego wnętrzu diody LED. Elementem przełączającym jest wewnętrzny triak. Układ ten włącza triak w momencie wysterowania diody LED jeżeli na elektrodach triaka występuje napięcie zbliżone do 0V (tak zwane włączanie w "zerze"). Zapobiega to zakłóceniom oraz ułatwia współpracę z obciążeniami indukcyjnymi.

  Napięcie wejścia (V) 5..12 DC
  Prąd diody LED (mA) 10..30 mA
  Max.napięcie wyjścia (V) 400 AC
  Max.prąd na wyjściu (A) (,0
  Zalecane użycie radiatora KDTO9-4O
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 14  
  Niestety to jest przekaźnik elektroniczny więc dalej potrzebuje schematu regulatora. Z góry dzięki za wszelką pomoc
 • Poziom 23  
  Dodajesz do tego potencjometr, termistor, tranzystor i masz regulator :)
 • Poziom 14  
  Raczej nie gdyż tutaj mozna tylko załączyć triaka po podaniu napięcia lub prądu. Ukłąd ten działa jak przekażnik elektroniczny. Tutaj należało by zrobic sterowanie grupowe, ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.
 • Poziom 14  
  no tylko powiedz mi jeszcze jak to sterować napięciem 0-10V albo 4-20mA przez np. transoptor
 • Poziom 29  
  Zamiast czujnika NTC dajesz rezystor który wraz z Rdef powinien w nóżce nr.3 podzielić na pół napięcie zasilające.
  Następnie wykonujesz bufor na jakimś wzmacniaczu operacyjnym (schemat w załączeniu).
  Wyjście bufora podłączasz do nóżki nr.3 w UAA.
  Regulacja:
  Podajesz na wejście bufora 0V a następnie potencjometrem P1 ustawiasz
  tak aby układ UAA już nie sterował triakiem.
  Potencjometren P2 ustawiasz czułość układu tak aby osiągnąc proporcję sterowania tzn:
  0V <> 0% mocy na triaku
  10V <> 100% mocy na triaku.
 • Poziom 11  
  szukam koledzy jak naj prostszego regulatora do zarówki do 2 kw mam sterownie która podaje napiecie stałe od zera do ok 10 V jak układzik do tegio zrobic prosze o szybką dop pozdrawiam
 • Spec od Falowników
  Jeśli ma być szybko i prosto, to spróbowałbym zwykły ściemniacz na triaku z potencjometrem (z reguły jest tam chyba 220 kilo do 1 Mega) przerobić w ten sposób, aby zamiast potencjometru dać jakiś wysokonapięciowy transoptor w mostku prostowniczym - bo na potencjometr idzie AC - może mały transoptorek z serii MOC (trzeba sprawdzić datasheet, nie znam parametrów, musi być odporny na 350V). Pierwotną stronę transoptora (diodę nadawczą) sterować przez odpowiednio dobrany opór z napięcia sterującego, tak, aby przy 10V było max. jasności, a minimum zapewniłby odpowiednio dobrany rezystor równoległy po stronie wtórnej transoptora bądź wstępna polaryzacja strony pierwotnej małym prądem.