Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator do subwoofera kina domowego

młody1992 31 Maj 2012 13:52 2183 9
  • #1 31 Maj 2012 13:52
    młody1992
    Poziom 2  

Mam spalony transformator w zestawie głośników.

PRI - 230V 50Hz
    Sec - 28v*2 2,5A
    15V*2 1,9A

Moje pytanie - jakie dane muszą się zgadzać, gdybym chciał kupić nowy i wsadzić go w subwoofer? Czym się kierować? Domyślam się, że głównie woltażem i amperażem, 230 i 2,5A, ale chciałbym zasięgnąć porady kogoś, kto się zna. Z góry dzięki.

0 9
  • #2 31 Maj 2012 15:10
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

młody1992 napisał:
    Moje pytanie - jakie dane muszą się zgadzać, gdybym chciał kupić nowy i wsadzić go w subwoofer? Czym się kierować? Domyślam się, że głównie woltażem i amperażem, 230 i 2,5A, ale chciałbym zasięgnąć porady kogoś, kto się zna. Z góry dzięki.

Takie same napięcia, prądy takie same lub większe.
    I zapewne gotowego nie kupisz, potrzebne będą dwa - jeden 2x28V i drugi 2x15V.

0
  • #3 31 Maj 2012 16:40
    młody1992
    Poziom 2  

Tak wygląda ten transformator - http://i47.tinypic.com/264rrrl.jpg

Dodaję też zdjęcie płyty, która jest przezeń zasilana: http://i46.tinypic.com/2dselc7.jpg

Czyli transformator ma jakby 2 wyjścia, tak? Jedno daje na płytę 28V, drugie 15V?

Widać spalone jest to wpięcie po prawej stronie, na niego wychodziło to od strony 15V 1,9A, bo to po lewej nie jest okopcone.

To jest zbudowane jakby z dwóch części?

Proszę poprawić post, edytując prawidłowo wstawić zdjęcie/a/.

Zgodnie z >>> Instrukcja zamieszczania i edycji obrazków na forum >>
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    ANUBIS

0
  • #4 31 Maj 2012 22:24
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

młody1992 napisał:
    Czyli transformator ma jakby 2 wyjścia, tak? Jedno daje na płytę 28V, drugie 15V?

Tak należy sądzić.

młody1992 napisał:
    Widać spalone jest to wpięcie po prawej stronie, na niego wychodziło to od strony 15V 1,9A, bo to po lewej nie jest okopcone.

Ja tam nic poza przygrzanymi diodami nie widzę, transformator też nie wyglada na jawnie spalony (jeśli ma przerwę w pierwotnym to zapewne bezpiecznik termiczny...).

młody1992 napisał:
    To jest zbudowane jakby z dwóch części?

"To" znaczy wzmacniacz?
    Wygląda że tak, jedn blok to zapewne wzmacniacz subwoofera, drugi - głośników satelitarnych.

0
  • #5 12 Wrz 2013 12:20
    stankrz
    Poziom 2  

Witam, mam podobną sytuację.

W moim zestawie Genius SW HF5.1 6000 nagle i praktycznie bez przyczyny spalił się bezpiecznik. Wymieniłem na inny, który również uległ spaleniu.

Rozkręciłem subwoofer. Okazuje się, że diody prostownicze w płytce wypalone analogicznie jak na Pańskim zdjęciu. Stwierdziłem, że nie były ich nóżki odpowiednio włożone w płytkę, a jedną stroną ledwo do niej dotykały. Raczej nie mogły się one same wysunąć np. pod wpływem temperatury i wygląda mi to na zwykłą niedoróbkę.
    Poprawiłem ten mankament, ale jak się okazało bezpiecznik nadal się palił.

Odłączyłem obciążenie transformatora - odpinając dwie łączówki zasilające płytki.
    Wyjąłem z obudowy i podłączyłem do sieci sam transformator - bezpiecznik również się stopił.
    Omomierzem zmierzyłem opór uzwojenia pierwotnego - wynosił on ok. 9,3 ohma.

Włączyłem ponownie transformator do sieci (bez obciążenia), ale tym razem z pominięciem bezpiecznika. Efekt: transformator brzęczy i podskakuje na stole, a po ok. 0, 5 min jest tak gorący iż trudno utrzymać na nim dłoń.

Wniosek: prawdopodobne uszkodzenie uzwojenia pierwotnego - zwarcie zwojów. Wcześniej również zjawisku temu towarzyszy swąd palonej izolacji, który jest ledwo wyczuwalny i wydobywa się z obudowy subwoofera.
    ----------
    Oznaczenie wg producenta: transformer 230V 50HZ 28V*2-2.5A 15V*2-1.9A
    ----------
    Jak Pan sobie poradził z tym problemem? Zdobycie gdzieś tego typu trafo nie jest sprawą łatwą.
    Pozdrawiam

0
  • #6 12 Wrz 2013 14:55
    trymer01
    Moderator Projektowanie

1. Kupić gdzieś oryginalny/podobny.
    2. Jeśli jest miejsce w obudowie - kupić i wstawić dwa transformatory jak wyżej radzono w poście nr 2.
    3. Przewinąć go.

0
  • #7 12 Wrz 2013 16:24
    stankrz
    Poziom 2  

Oddałem do przewinięcia w najbliższym zakładzie. Koszt wyniesie 150 zł. Do odbioru za kilka dni.

0
  • #8 16 Wrz 2013 20:47
    stankrz
    Poziom 2  

Przed ponownym zamontowaniem (naprawionego) transformatora, sprawdziłem elementy układów prostowniczych znajdujących się na obu płytkach PCB, które zasilane są bezpośrednio z uzwojeń wtórnych transformatora. Okazało się, że jedna z diód o których pisałem wcześniej wykazywała zwarcie. Prawdopodobnie to ona była przyczyną uszkodzenia trafo. Wymieniłem ją na inną o podobnych parametrach.
    Po zmontowaniu w całość układ funkcjonuje poprawnie, choć ewidentnie z subwoofera (po przyłożeniu ucha) słychać bardzo słabe odgłosy brzęczenia blach transformatora. Przyznam, że nie pamiętam aby występowały one przed uszkodzeniem, stąd nie wiem: tak ma być, czy jest efekt niewłaściwej jego naprawy? Nie przeszkadza mi to jednak w codziennej eksploatacji tego zestawu.

0
  • #9 16 Wrz 2013 21:05
    Dj Haker
    Poziom 35  

stankrz napisał:
    Wymieniłem ją na inną o podobnych parametrach.

Sugeruję wymienić wszystkie w tym mostku na takie same.
    Blachy brzęczą zapewne na skutek rozbierania transformatora. Przymocowałeś go jakoś do obudowy subwoofera ?

Autorowi tematu również zalecam sprawdzenie diód prostowniczych oraz pomiary rezystancji uzwojeń. Sprawdź napięcia na każdym wtórnym uzwojeniu.

Jest taka możliwość, że spalił się tylko bezpiecznik termiczny jak kolega wyżej pisał.

0
  • #10 17 Wrz 2013 00:19
    stankrz
    Poziom 2  

Cytat:
    Sugeruję wymienić wszystkie w tym mostku na takie same.

Zamierzam to uczynić.
    Cytat:
    Przymocowałeś go jakoś do obudowy subwoofera ?

Trafo przykręciłem w oryginalne miejsce.
    Cytat:
    Jest taka możliwość, że spalił się tylko bezpiecznik termiczny

W moim przypadku przewinięty transformator odebrałem od pośrednika. Bezpiecznik termiczny był dołączony na zewnątrz - jakoby uszkodzony. Moje pytania z nim związane nie uzyskały odpowiedzi. Prawdę mówiąc zastanawiam się, czy obecnie trafo jest nim zabezpieczone - nie chciałem dewastować izolacji. Ten "uszkodzony" [typ: SET Y9 136o L01 (Green)] wykazuje zwarcie w obie strony.

0