Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NUTOOL NTW200INV - czy działa Anti Stick ?

filu 31 Maj 2012 17:21 4193 12
  • #1 31 Maj 2012 17:21
    filu
    Poziom 16  

Kupiłem niedawno tą spawarkę a nie jestem zawodowym spawaczem. Spawarka jak złapie to spawa ładnie ale co jakiś czas klei elektrody i zaczynają się one robić czerwone i gorące (tak jak przy spawaniu zwykłą transformatorową). Czy nie jest w niej zepsuty układ Anti Stick ? Czytałem ,że przy sklejeniu elektrody załącza się on po paru sekundach i zmniejsza prąd, ale czy ten prąd jest w stanie rozżarzyć tak elektrodę ?

0 12
  • #2 01 Cze 2012 22:58
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
  • #3 02 Cze 2012 08:34
    filu
    Poziom 16  

Wymieniłem spawarkę i niestety też przy sklejeniu elektroda robi się czerwona. Już sam nie wiem czy znowu jechać do Leroy-a i wymienić. Mógłby napisać ktoś kto ma tą spawarkę, jak ona zachowuje się przy sklejeniu elektrody.

0
  • #4 02 Cze 2012 14:32
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Wnętrze Twojej spawarki jest takie samo jak w dedra200 a tam jak i w we wszystkich innych spawarkach funkcja antistick jest w pakiecie.

0
  • #5 02 Cze 2012 16:02
    filu
    Poziom 16  

Tak, tak, że jest Anti Stick to nie ma wątpliwości. Tylko jak to działa w praktyce. Po sklejeniu elektrody po kilku sekundach jest zmniejszany prąd, ale ten mniejszy prąd płynie dalej. I czy ten mniejszy prąd jest w stanie zaczerwienić i rozjarzyć elektrodę? Chciałbym się dokładnie dowiedzieć zanim pojadę 3 raz wymienić spawarkę. Możecie napisać jak to wygląda w praktyce w waszych spawarkach.

0
  • #6 02 Cze 2012 20:39
    jacur
    Poziom 32  

filu napisał:
    Możecie napisać jak to wygląda w praktyce w waszych spawarkach.

W praktyce to trzeba się nauczyć spawać i mieć suche elektrody :D

Posiadam dedre 200 i czasem na minimalnym prądzie klei ale nie stwierdziłem żeby to było uciążliwe.

0
  • #8 02 Cze 2012 21:54
    jacur
    Poziom 32  

filu napisał:
    czy może układ Anti Stick do tego nie dopuszcza ?

Ja do tego nie dopuszczam, czyli albo odłamie elektrodę albo luzuje elektrodę w uchwycie, a czy jest czerwona to nie wiem bo nigdy się jej tak dokładnie nie przyglądałem ( niema na to czasu :) )

0
  • #10 03 Cze 2012 20:20
    Michelson
    Poziom 21  

Jak kiedyś kupiłem spawarkę to też się zastanawiałem, czy te szumnie opisywane funkcje w tych spawarkach naprawdę działają. Poza tym anti stickiem jako "normalny użytkownik" raczej innych funkcji nie jestem w stanie zauważyć. U mnie na pewno nie rozżarzy elektrody 3,25 bo kiedyś sprawdzałem (robi się gorąca). Elektrodę 2,5 rozgrzewa bardziej, ale czy do czerwoności to nie wiem. Szkoda spawarki na takie testy. Na pewno jak złapie u mnie elektrodę 1,6 to ją spali. Osobiście, jak pisał jacur lepiej do tego nie dopuszczać, a jak złapie, to ułamać elektrodę od materiału. Raczej obecnością tej funkcji się zbytnio nie przejmuję. Ważniejsza jest jakość spoin, a tu główną rolę odgrywa czynnik ludzki :-).

0
  • #11 24 Cze 2012 11:59
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Podłączę się do tematu niedawno kupiłem bestera 200i-ST a przyznam że jestem kompletnym amatorem w spawaniu i kleją mi9 się elektrody i tak:
    Jak przykleję elektrodę 2.5mm lub 3.5mm to po chwili słyszę dziwny dźwięk z spawarki tak jak by z przetwornicy dochodził ( nie myśleć że to jakiś brzęczek daje sygnał ) i jak ja odrywam to niema błysku łuku.
    Ostatnio zachciało mi się prób z elektrodami 1.5mm i 2mm i tu doznałem niesmaku spawania w ogóle nie idzie mi nimi spawać kleją się momentalnie i zaraz świecą na czerwono te 1.5mm aż się przepali błyśnie funkcja nie działa ograniczenia na 2mm to albo zadziała lub nie i elektroda się przepali.
    Wywnioskowałem że funkcja ograniczenia działa od pewnego prądu wzwyż dopiero a na małym nastawie 30A -40A to nie działa bo ograniczenie prądu może dochodzić do takiej wartości więc. Jak sklei mi na 120A to może ograniczy do jakich 35A i elektroda 3.5mm nie grzeje się bo za mały prąd ale jak spawam na 40A to cieniutka elektroda zaraz się robi czerwona. Nie wiem jestem początkującym spawaczem więc nie mam wprawy i dlatego mi się kleją myślę że jak bym był wprawiony to było by ok. Oczywiście to klejenie występuje w momencie zaczęcia próby spawania bo jak już się zajarzy łuk to idzie ładnie nic nie przerywa. Też nie za każdym razem mi się kleją elektrody czasem zaczyna mi się ładnie spawanie. Elektrody rutylowe biegunowość na masa + uchwyt -.
    Korci mnie by założyć na przewód cęgi i sprawdzić jakie są prądy ale samemu to ciężko bo trzeba maskę trzymać i spawać ale przy najbliższych próbach dalszego nauczania się spawania zabiorę cęgi z sobą i spróbuję coś niecoś pomierzyć. Jak mi się uda to napiszę co i jak :D

0
  • #13 28 Cze 2012 21:10
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

No i pomierzyłem co prawda nie były to pomiary super precyzyjne :D ale założyłem cęgi na przewód + i mniej więcej podczas spawania próbowałem zerknąć na pomiary i :
    Podczas spawania na 80A czy nawet 120A po próbie udanego zlepienia elektrody to następowało po chwili obniżenie prądu do ok 3.5A Nie następowało to gwałtownie że np 120A na 3.5A tylko zaczynało stopniowo spadać do 3.5A
    Na małym ustawieniu prądu ok 40A czasem nie następowało obniżenie prądu nie wiem czemu. Podczas rozpoczynania spawania np. na 40A prąd spawania był ok. 118A i zaraz obniżał się do nastawionego ( no mniej więcej nastawionego ).
    Co do wyskalowania pokrętła to mniej więcej jest ok :D

1