Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały subwooferek z dobrym zejściem

Granat :) 31 Maj 2012 20:58 14860 7
 • Mały subwooferek z dobrym zejściem

  Witam.

  Słowem wstępu. Dla odmiany od codzienności, dążenia do maksymalnych ciśnień, mocy i pasma. Ci, którzy oglądali moje konstrukcje na tym forum wiedzą o co chodzi.
  Chciałbym przedstawić swój pomysł i przy okazji wykonanie. :D Na mały subik do domu, który będzie potrafił ładnie nisko zamruczeć. Założenia były takie, że:
  - względnie mały rozmiar, mieszczący się pod biurkiem;
  - dobre zejście;
  - prosta konstrukcja;
  - wyrównana charakterystyka;
  - 40-100Hz.

  Zwracam uwagę, że nie pojawiła się tam efektywność i moc. Po prostu wiem, że tego typu konstrukcja będzie miała oba parametry na co najmniej wystarczającym poziomie jak do niedużego pokoju. :)
  Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe punkty, zacząłem szukać odpowiedniego rozwiązania i później głośnika, który spełni postawione wymagania. Tuby i linie transmisyjne nie wchodziły w grę ze względu na rozmiary. Na BR też się nie zdecydowałem, ponieważ obawiałem się tendencji wzrostu głośności wprost proporcjonalnie do wzrostu częstotliwości. Mały otwór generujący najniższe pasmo i stosunkowo duża powierzchnia membrany, szczególnie w szybkich głośnikach z silnym magnesem - nie chciałem bowiem robić buczydła-zamulacza. W band-passie 6th (z dwiema komorami otwartymi) nie byłem w stanie osiągnąć dwóch ostatnich punktów z założeń.

  Jako że nie zależało mi na dużej sprawności kolumny, wybrałem bandpass 4-rzędu, z jedną komorą zamkniętą a drugą otwartą. Tylna komora jest zamknięta o objętości 24L. Przednia jest o połowę mniejsza i zestrojona na ~66Hz, portem o powierzchni wlotu 100, a wylotu 120cm^2. Zastosowany głośnik to W-STX-10-2-400-8-F-S-MC.

  Wykonanie obudowy jest najprostsze. Płyta wiórowa 18mm, skręcana i sklejana pod kątami prostymi. Zależało mi, żeby nie była to sześcienna bryła, tylko coś bardziej smukłego, dającego lepiej się ustawić pod ścianą. Po umieszczeniu obudowy na podłodze portem u dołu, strojenie się nieco obniża, czego efekty widać na pomiarze. To naturalne zjawisko.

  Mały subwooferek z dobrym zejściem Mały subwooferek z dobrym zejściem Mały subwooferek z dobrym zejściem Mały subwooferek z dobrym zejściem Mały subwooferek z dobrym zejściem Mały subwooferek z dobrym zejściem Mały subwooferek z dobrym zejściem Mały subwooferek z dobrym zejściem

  Efekty:

  Mały subwooferek z dobrym zejściem

  Pomiar jest nieco zafałszowany wpływem pomieszczenia, dlatego został wykonany z bliska. Podane efektywność kolumny jest przybliżona. Faza jest praktycznie liniowa od 50 do 120Hz.

  Mały subwooferek z dobrym zejściem

  Subwoofer należy filtrować od góry odpowiednio stromym filtrem, najlepiej 24dB/okt. Od dołu nie jest to konieczne, o ile mieścimy się w mocach poniżej 100W. Czyli już znaczna głośność jak na domowe warunki. Głośnik wytrzyma w prawdzie termicznie 400W wzmacniacz, ale mechanicznie nie będzie to możliwe bez zniekształceń.

  Zastosowałem klapę z podwójną grubością płyty, co niepotrzebnie zwiększyło objętość suba. Sposób montażu głośnika, klapy i usztywnień pozostaje otwarty do dyskusji. Można powiedzieć, że moje wykonanie jest prototypowe. ;)
  Wymiary:
  56 x 47 x 25,7 [cm]

  Mały subwooferek z dobrym zejściem

  Wrzucam projekt z pełną dokumentacją oraz plikami źródłowymi do CAD i model 3D.

  Pozdrawiam.


  Fajne!
 • #3 01 Cze 2012 00:02
  Granat :)
  Poziom 34  

  Ciężko mi pisać coś o brzmieniu po którejś z kolei już konstrukcji basu. Przez cały ten czas zdążyłem zorientować się, że jeśli na charakterystyce częstotliwościowej (zmierzonej) wszystko się zgadza, to wrażenia dźwiękowe również będą pozytywne. No i wiadomo, mocno uzależnione od warunków odsłuchu (materiał, pokój itd.). Audiofilem nie jestem i nie doszukiwałbym się specjalnie jakiś niuansów, które najczęściej bywają jedynie autosugestią :)
  W niedużym pokoju robi sporo zamieszania, jest punktowy i szybki. Po prostu poprawna konstrukcja. Jak się ustawi w bliskim sąsiedztwie ścian i kątów to lubi trochę przeważyć dolne pasmo, o czym już pisałem. No ale to już nie wina/zasługa suba. Do małego kina domowego w sam raz ;)

 • #4 11 Cze 2012 23:35
  gwojtekg
  Poziom 14  

  Pasmo ładne więc przy odpowiednich utworach ładnie musi mruczeć:)

 • #5 04 Sty 2013 19:05
  zombek87
  Poziom 9  

  Jakiej mocy wzmacniacz trzeba by zastosować do tego zestawu?
  Mam na myśli taki typowy pod sub.

 • #7 04 Sty 2013 21:08
  zombek87
  Poziom 9  

  Nie lubię za bardzo katować sprzętów, także wszystko w granicach rozsądku. :)
  Czyli model przedstawiony przez Pana Irka na 2xTDA7294 200W powinien wystarczyć do normalnego słuchania?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo