Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

31 Maj 2012 22:29 3931 9
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich, mam następujący dylemat. Otóż dziewczyna ma kawalerkę w kamienicy 40mkw, wysokości 320cm, na 2 piętrze w kamienicy 4 kondygnacyjnej plus strych. Ogrzewane jest kaflakiem, ale chcemy zmienić. Ja optuje przy gazie, ale może być problem z wolnym kominem, a jeśli na zewnątrz, to obawiam się biurkracji i czasu realizaji projektu, no i kosztów, bo komina trzeba z 10m a i robocizna pewnie będzie niezła, bo wszystko trzeba by z podnośnika robić (jeśli rzeczywiście trzeba będzie robić komin zewn.). Czytam maniakalnie o piecach akumulacyjnych, ale jest tyle samo opinii pozytywnych, jak i negatywnych (tak się wydaje). Pytanie brzmi, czy warto jednak zawalczyć z gazem, czy może poszukać jakiś stosownych rozwiązń elektrycznych, i jeśli tak to jakich? aha okna są stosunkowo nowe, ale i tak będą zmieniane na tegoroczne, jest tylko jedna ściana zewnętrzna, dookoła sąsiedzi. Pozdrawiam
 • Poziom 31  
  Jeżeli tymczasowo to prąd. Jeżeli na stałe to Gaz. Brak komina można to ominąć robiąc wyjście spalin przez ścianę. Kwestia czy kamienica zabytkowa.....Eksploatacja wyjdzie taniej. Instalacja drożnej.
 • Poziom 2  
  Wydaje mi się, że to mieszkanie zostanie na stałe, ale jako nieruchomość, nie "do życia". A tak to pójdzie pod wynajem jeśli znajdziemy cos ciekawego. Kamienica niestety zabytkowa, więc z tym trochę lipa. Szacuję że na gaz będzie trzeba wydać ok 20 tyś niestety:(, A z elektrycznym to którą opcje wybrać? kocioł grzewczy, czy iść w piece akumulacyjne? i jeśli akum. to dynamiczne czy statyczne. Są również te panele grzewcze, ale wszyscy coś pomijają ten temat...
 • Poziom 31  
  Już widzę ten uśmiech wynajmujących jak dostana pierwszy rachunek za prąd. potrzebujesz kotła i 3-4 grzejników. Nie wiem jak to liczyłeś ale ale chyba przesadziłeś z ceną.
 • Poziom 43  
  telbod napisał:
  Już widzę ten uśmiech wynajmujących jak dostana pierwszy rachunek za prąd.

  Problem prosty - masz kasę na opłaty lub będziesz wynajmował bogatym idź w prąd. Chcesz łatwo wynająć - idź w gaz. W prądzie pomyśłałbym o ogrzewaniu podłogowym plus ewentualnie panel grzewczy jako rezerwa na silne mrozy.
 • Poziom 2  
  liczę tak:
  rura dwuścienna na komin 12x110 (jeśli przyjąć cenę producenta) 1500
  uchwyty i akcesoria do komina ok 500
  robocizna przy komine (podnośnik itp. ...hmm tu niewiem dokł. 2000?
  kocioł ok 3000
  grzejniki ok 1200
  hydraulik ok 1000
  projekt ok 1500
  kominiarze ok 1000
  wydatki niespodzianki ok. 2000


  hmmm no ok, wydaje się że przesadziłem, ale sam jestem ciekaw czy ja to dobrze szacuję. Tak naprawdę obawiam się tego komina nieszczęsnego najbardziej, bo papierów będzie przy tym co nie miara plus latanie po gmine i zarządcy i sąsiadach, o ile w ogóle to przejdzie. A problem polega na tym, że zastanawiam się czy ten prąd to naprawdę taka rzeźnia, bo patrzę na to w ten spos, że to jest właściwie jeden duży pokój, plus łazienka i mała kuchnia, i może się łudzę, ale to może nie byc takie drogie prądem, skoro do tej pory kaflak dawał radę.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  telbod napisał:
  Brak komina można to ominąć robiąc wyjście spalin przez ścianę. Kwestia czy kamienica zabytkowa.....Eksploatacja wyjdzie taniej. Instalacja drożnej.


  Tylko kto mu wyda pozwolenia na zamontowanie i użytkowanie w ten sposób kotła w domu wielorodzinnym?
 • Poziom 10  
  Ogrzewanie gazowe w porównaniu do elektrycznego zawsze się opłaci.
 • Poziom 43  
  wojtas400 napisał:
  Ogrzewanie gazowe w porównaniu do elektrycznego zawsze się opłaci.

  Szczególnie jak gaz wybuchnie :D albo komin się zatka :D
  Ogrzewanie gazowe jest tańsze, elektryczne bardziej komfortowe.
 • Poziom 9  
  Cześć. Do ogrzewania piecami akumulacyjnymi musisz mieć licznik II taryfowy (en. nocna i dzienna). Trzeba ustalić i uzyskać pozwolenia od właściciela budynku na 1. budowę komina do pieca gazowego lub 2. powiększenie mocy dla potrzeb ogrzewania elektrycznego. Oczywiście 1. i 2. zamiennie. Bo jeśli kamienica jest zabytkowa, to z kominem może być trudniej. Jak się dowiesz, popchniemy temat dalej.