Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór platformy edukacyjnej.

Antystatyczny 01 Cze 2012 00:02 2904 8
  • #1 01 Cze 2012 00:02
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Witam.

Jestem wieloletnim pracownikiem serwisu AGD i od dłuższego czasu spotykam sie z przeszkodą typu "uwalony soft". W związku z tym chciałbym zgłebić mą wiedzę ucząc się programowania pamięci oraz procesorów (by móc np. zbudować układ od nowa, gdy okap kuchenny sterowany prockiem nie przeżył uderzenia pioruna). W związku z tym zadaję pytanie, czy warto pakować się w naukę programowania ATMEGI. Generalnie układy cyfrowe nie są mi obce. Myślałem o zakupie gotowca typu ZL1AVR, ewentualnie coś z większą ilością pamięci. Pragnę nadmienić, że nie planuję budować żadnych ambitnych urządzeń.

Pozdrawiam.

PS. Przeczytałem od deski do deski doklejony temat o wyborze mikrokontrolera.

• #2 01 Cze 2012 07:13
    Bruce^666
    Poziom 14  

Hey,

Wybór procka zależy od twoich potrzeb, od tego co chcesz wykonać, jakich peryferiów potrzebujesz na ATMEDZE można wiele zdziałać. Jednak myślę że wkład pracy na zrobienie nowego sterownika uszkodzonego okapu przewyższy jego wartość :D

pozdro

• #3 01 Cze 2012 09:10
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Antystatyczny napisał:
    Jestem wieloletnim pracownikiem serwisu AGD i od dłuższego czasu spotykam sie z przeszkodą typu "uwalony soft".

Jakiego producenta mikrokontrolery znajdujesz w tych urządzeniach najczęściej?

Antystatyczny napisał:
    W związku z tym zadaję pytanie, czy warto pakować się w naukę programowania ATMEGI.
    ...
    Myślałem o zakupie gotowca typu ZL1AVR, ewentualnie coś z większą ilością pamięci.

Każda droga do nauki ma swoje wady i zalety.
    Można tanio lub drożej, łatwiej lub trudniej - jaki masz budżet na całość i co oprócz zestawu musisz jeszcze kupić?

Antystatyczny napisał:
    Pragnę nadmienić, że nie planuję budować żadnych ambitnych urządzeń.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia i to normalne, że gdy już liźniesz mikrokontrolery (nie dosłownie), to będziesz jednak budował ambitne projekty i nie poprzestaniesz tylko na sterowaniu okapem :)

Antystatyczny napisał:
    W związku z tym chciałbym zgłebić mą wiedzę ucząc się programowania pamięci oraz procesorów (by móc np. zbudować układ od nowa, gdy okap kuchenny sterowany prockiem nie przeżył uderzenia pioruna).

... no właśnie budować, a nie tylko programować gotowy zestaw: http://mikrokontrolery.blogspot.com/

• #4 01 Cze 2012 10:11
    tplewa
    Poziom 36  

Ja chyba popre slowa kolegi treker - bardzo fajne sa plytki stykowe i uniwersalne (trzeba czasem uzyc by wpakowac na stykowa jakis uklad smd).

Sam mam troche starter kitow roznych firm i mimo ze ich czasem uzywam zawsze czegos brakuje i lepiej mi sie pracuje na stykowych. Choc do nauki - na poczatek jakas zestaw z podstawowymi elementami na pokladzie moze byc ok. Po prostu zajmiemy sie od razu poznawaniem procesora.

Teraz pytanie czy warto - zawsze warto ;) Ja mam tylko watpliwosci czy stosowanie w takim celu ma sens. Po prostu dosc czesto jest to nieoplacalne by komercyjnie dorabiac jakas elektronike w miejsce uszkodzonej oryginalnej. Najczesciej po prostu lepiej kupic nowe urzadzenie i sam jak prowadzilem serwis RTV dosc czesto odprawialem klienta (mimo ze moglem zarobic). Po prostu mowilem ze nie ma sensu bo koszty sa nie wspolmierne do wartosci sprzetu.

No i na koniec odnosnie zalowania tych AVR-ow. Prawde mowiac nie wiem dlaczego ktos ma zalowac ;) Teraz widze taka moda na ARM-y ;) I prawde mowiac albo ARM, albo AVR... a tak na prawde mamy tyle ciekawych procesorow od roznych producentow. Natomiast poznanie jednej rodziny ulatwia i to mocno poznanie nastepnej. Praktycznie mi przesiadka na inne procesory zajmuje najczesciej pare dni na zapoznanie sie z nowa dokumentacja.

Tutaj raczej bym powiedzial grunt to sie nie ograniczac sie do jednej rodziny procesorow i nauczyc sie je dobierac optymalnie do projektowanego rozwiazania :)

• #5 01 Cze 2012 11:57
    gaskoin
    Poziom 38  

Z tą modą na ARMy to jest tak, że to nie jest tak wąska rodzina jak AVR.
    Jest pełno (7TDMI, Cortex - M,R,A itd) rodzin i mnóstwo firm które produkują układy z rdzeniem ARM. Tu nie ma tak, że zaleje Atmela, albo coś mu się ubzdura i układ, który kupiłeś tydzień temu za 3zł dzisiaj kupisz za 20zł.

• #6 01 Cze 2012 13:34
    tplewa
    Poziom 36  

Tutaj masz tak samo masz AVR-y masz PIC-e :) Roznia sie rdzenie ? No i co ? Jak ARM-y mimo pochodzenia rdzenia od jednej firmy (w postaci IPCore) tez diametralnie potrafia sie roznic. Takie porownanie jakos do mnie nie trafia, ostatnio z ST przesiadlem sie na Freescale (serii Motor Control) - bo potrzebuje cos zrobic i siedzenie przy dokumentacji wymaga dla mnie tyle samo czasu co wymagalo przejscie z 6502 na 8051, z 8051 na AVR czy na dowolnie inny procesor - a troche Assemblerow roznych procesorow znam. Teraz populatny jest C i jest to 1000% latwiejsze niz kiedys gdy narzedzi bylo niewiele i klepalo sie w czystym ASM. Ale w sumie z drugiej strony ja widze tez negatywne skutki czegos takiego (chc to temat na inna bajke).

Dlaczego tak mowie ? Wiem ze AVR-y nie sa idealne ale na rynku istnieja kupe lat i maja tam jakas swoja pozycje zreszta jak i wspomniane PIC-e, a teraz widze mode na ARM-y bo nie ma logicznego podejscia do wyboru procesora... Ot ARM bo jest trendy... a ja czasem zamiast AVR-a i ARM-a wepcham sobie jakiegos egzotyka do projektu - bo 1000% lepiej go uzyc niz meczyc sie robiac to samo na AVR czy na ARM ;) Jak mowilem grunt to sie nie ograniczac ;)

Zwlaszcza ze w hobby mamy taka mozliwosc - w zastosowaniach stricte komercyjnych juz tak elastycznie nie jest i decyzje podejmuje sie na innych zasadach :)

• #7 01 Cze 2012 13:58
    gaskoin
    Poziom 38  

tplewa napisał:
    Tutaj masz tak samo masz AVR-y masz PIC-e :) Roznia sie rdzenie ? No i co ? Jak ARM-y mimo pochodzenia rdzenia od jednej firmy tez diametralnie potrafia sie roznic. Takie porownanie jakos do mnie nie trafia

Nie widzę związku między AVR a PICami.

No właśnie - RDZEŃ. Nie myl rdzenia z całym mikrokontrolerem. To, co tam wepcha konkretna firma to już inna sprawa. Peryferia będą się różniły, ale reszta jest zawsze taka sama dla jednej rodziny ARM (podkreślam RODZINY, bo to nie jest jeden rdzeń). ARM to ARM i nie ma w rdzeniu różnic. Są tylko w peryferiach.

I nie chodzi tu o modę. Często taki ARM jest tańszy (skoro mowa o hobbystycznym podejściu) i wolę mieć 2x taniej procesor na wyrost niż płacić dwa razy tyle i męczyć się z upychaniem programu. Poza tym czasem przychodzi chęć na dodanie jakiejś funkcjonalności i co wtedy ? Zmieniasz projekt na taki żeby procesor pasował jak ulał ? I tak w kółko ? To nie moda, tylko stosunek cena/jakość. Szczególnie dla hobbystów, dla których sprowadzenie "egzotyka" z chin nie wchodzi w grę.

I nie piszę tak, bo jestem ARMowcem. Używam też innych układów, chociażby MSP czy ostatnio PIC.

tplewa napisał:
    Teraz populatny jest C i jest to 1000% latwiejsze niz kiedys gdy narzedzi bylo niewiele i klepalo sie w czystym ASM. Ale w sumie z drugiej strony ja widze tez negatywne skutki czegos takiego (chc to temat na inna bajke).

To raczej skutek ludzkiej ignorancji a nie rozpowszechnienia języka C.

PS. Fajnie by było gdybyś zgodnie z regulaminem używał polskich znaków :)

• #8 01 Cze 2012 15:08
    tplewa
    Poziom 36  

Wiesz rdzen to rdzen, ale nie uzywamy rdzenia tylko procesora jednoukladowego :) Tutaj specjalnie wymienilem slowo "jednoukladowy" bo jak widac to jest istotne - inaczej i w projektach pojawiala by sie rodzina 80x86 ;)

To ze rdzen jest taki sam dla wielu osob piszacych w C nie ma po prostu znaczenia (gdyby pisali w ASM to tak). Tutaj kompilator robi niemal wszystko za nich, a oni musza nauczyc sie oprogramowac hardware ktory jest w otoczce rdzenia.

Co do stosunku jakosc/cena to nie wiem :) Ja czasami wole dac inny procesor niz ARM i nie patrze tyle na rdzen co np. peryferia wspomagajace aplikacje. Choc rdzen tez jest istotny trzeba brac pod uwage jego zalety i wady. Nie wiem czy pamietasz pierwsze ARM-y latwo dostepne dla hobbystow (od NXP) jakie byly jazdy z szybkoscia dostepu do portow. Jak widac nic nie jest idealne i to ze dany rdzen jest popularny nie znaczy ze jest lepszy do danego projektu. Ja caly czas twierdze ze procesor dobiera sie z glowa, a ty dobierasz bo niby jest tanszy i lepszy - a nie bierzesz pod uwage projektu. Ja twierdze ze czasami AVR jest lepszy, a czasami ARM - a sa aplikacje gdzie dam FPGA bo procek robi ograniczenia.

Dlatego tak neguje najazd na AVR-y czy jakiekolwiek inne procki - a takich jest tutaj pelono i mowie ze ludzie stosuja to co jest trendy, a nie tak jak sie procesor do aplikacji powinno dobierac. Nawet potwierdzasz to co mowie swoja wypowiedzia ze nagle brakuje zasobow, widac ze po prostu jest zle dobrany procesor do aplikacji. Nie sztuka dac cos na wyrost - sztuka to dobrac procesor do danej aplikacji aby to bylo optymalne.

Natomiast co do polskich znakow to niestety nie mam takiej mozliwosci - wyobraz sobie ze na klawiaturze nie mam nawet takiego przycisku jak ALT :) Jak mam taka mozliwsoc to pisze posty z polskimi znakami - zreszta takie upominanie to raczej rola moderatora, a nie twoja. Chyba ze chciales mi dopiec w tak wstretny sposob :)

• #9 04 Cze 2012 19:31
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Witam ponownie i dziękuję za wcześniejsze wypowiedzi. Padło pytanie, jakie kontrolery najczęściej spotykam. Prawdę powiedziawszy nie wiem, bo napis jest starty, bo jest na nim napisane candy-01 itp. Co do budżetu... poczatkowo chciałem kupic gotowy zestaw, ale ostatecznie postanowiłem zrobić samemu bardzo ubogi starter kit, by najpierw nauczyć się obsługi atmegi( tak, wybrałem atmega32).
    Co do okapu - Był jedynie przykładem, jakich mógłbym wiele przytoczyć, a kontroler w nim zawarty miał za zadanie kontrolować pięć przycisków, animację LED i sterować 4 przekaźnikami oraz buzzerem.

Wyboru dokonałem, więc temat można uznać za zamknięty, choć na pewno będę miał jeszcze kilka pytań na dalszym etapie mojej edukacji.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME