Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakość kabla HDMI a jakość sygnału

inacek 01 Cze 2012 13:11 10777 6
  • #1 01 Cze 2012 13:11
    inacek
    Poziom 2  

Witam, jako że po ostatnim wieczorze w gronie znajomych wywiązał się dość ciekawy temat, chciałbym was zapytać o opinię,

otóż czy jakość kabla HDMI ma wpływ na jakość sygnału czyli obrazu na telewizorze, tzn. jeśli kabel jest gorzej wykonany to czy sygnał może być zakłócony oraz gorszy przez to.
    Wg. mnie sygnał jest przesyłany cyfrowo, więc albo jest albo nie ma, w telewizorze jest dekodowany i nie ma takiej możliwości żeby był gorszy jakościowo.

Proszę o pomoc w tym temacie, co sądzicie ?

Pozdrawiam
    Bolesław

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 01 Cze 2012 13:23
    Naimad_86
    Poziom 16  

Jeżeli kabel HDMI będzie gorzej wykonany to jedynie możesz go szybciej uszkodzić mechanicznie. Sygnał będzie taki sam jak w przypadku drogiego kabla.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Cze 2012 13:24
    electro_Nick
    Poziom 33  

Masz całkowitą rację. Nic więcej nie ma co dodawać.

0
  • #4 01 Cze 2012 13:31
    irekr
    Moderator

Ma wpływ.
    Zawsze z przekazem cyfrowym jest tak, że sygnał do pewnego poziomu zakłóceń nie oddziałuje destrukcyjnie na jakość przekazu, ale powyżej pewnej granicy korekcja błędów jest już niewydolna i przekaz zaczyna się rwać, aż wreszcie gubi synchronizację i "po ptokach".
    Szczegóły masz tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI

I rzeczywiście gorsze kable mają pewne problemy, głównie z jakością samych wtyków.
    Miałem kiedyś kabel 1,5 metra który miał ciągłe problemy, był no name, pewnie jakaś chińska podróba. Najdłuższy kabel jaki używam ma 9 metrów, kosztował tez sporo ale się opłaciło. W praktyce używa się kabli znacznie krótszych, głównie do 3 metrów. I nie spotkałem się z problemami w zastosowaniu markowych kabli.

1
  • #5 01 Cze 2012 13:57
    inacek
    Poziom 2  

Strona z wikipedii to pierwsze co trafiło w moje ręce niestety nie jest to aż tak wiarygodne, co niepełne źródło informacji.
    Brak sygnału, to nie pogorszenie jakości, wiem tutaj spieram się już o nazewnictwo, ale jednak.
    Znalazłem tutaj jeszcze ciekawy artykuł który próbuje jeszcze wpleść w te dywagacje samą specyfikację HDMI:
    http://blog.skalibrujtv.pl/2011/11/czy-jakosc-kabla-hdmi-wplywa-na-jakosc-obrazu-dzwieku/

2
  • #6 01 Cze 2012 14:08
    szczepar
    Poziom 19  

Są 4 możliwe stany pracy Kabla z Odbiornikiem

1. 100 % sygnału bez zakłóceń
    2. XX % sygnału bez zakłóceń - korekcja wyrabia
    3. YY % sygnału bez zakłóceń - korekcja jest na granicy - sygnał sie rwie
    4. ZZ % sygnału bez zakłóceń - nie ma połączenia

1 - super przewód za grube pieniądze
    2 - poprostu przewód
    W obu przypadkach jakość jest Identyczna.
    O przypadkach 3 i 4 nie ma co rozmawiać to takie przewody poprostu nie spełniają normy.

Problemem nie jest czy tańszy kabel jest lepszy od drogiego.
    Ale czy tańszy kabel jest zgodny z normą. :)

Bo spotkałem się już z przewodami gdzie po walkach z urządzeniami okazywało się ze w ramach oszczędności "zapomniano" ekranu w przewodzie.
    I tu raczej jest odwieczne pytanie czy mówimy o przewodach tanim i drogim , czy złym i dobrym (w rozumieniu zgodności z normą)

0
  • #7 01 Cze 2012 14:43
    irekr
    Moderator

Z artykułem się całkowicie zgadzam, sama prawda.
    Ale.....

Jak to kiedyś mawiali: życie przerosło kabaret.

Najczęstszymi powodami "złej jakości kabla" są:
    - niewłaściwe, "oszczędnościowe" materiały izolacyjne przewodów; złe materiały albo zbyt wcześnie zaczynają pękać lub "płynąć' co zmienia parametry falowe takich kabli, w końcu kabel HDMI to nic innego jak 4 tory skrętki ekranowanej indywidualnie oraz siedem przewodów komunikacji i zasilania.
    - nieprawidłowe wykonanie kabla - źle dobrane skręty poszczególnych torów i ich wzajemne ułożenie;
    - nieprawidłowo wykonanymi wtykami z niewłaściwych materiałów.

Kabel HDMI nie jest skomplikowanym przewodem. Wystarczy by był zrobiony zgodnie z zasadami sztuki, by jakiś chory technolog nie usiłował oszczędzać na wszystkim. To tak jak z oszczędzaniem na jedzeniu: w końcu pada się z głodu....

Spotkałem się już z chińskimi podróbami zbudowanymi ze skrętek kat.6tej i dołożonymi luźno leżącym 8mioma przewodami. Kabel nie posiadał nawet ekranu zewnętrznego, nie mówiąc o ekranowaniu poszczególnych par danych i zegara.

Na początku nawet działał. Po pary miesiącach plastik się "rozpłynął", izolacja zewnętrzna popękała i wtyki przestały kontaktować
    ... kosz.

0