Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka centrala telefoniczna do średniej firmy?

ronkad 01 Cze 2012 13:35 3779 12
  • #1 01 Cze 2012 13:35
    ronkad
    Poziom 8  

Witam, muszę założyć centralę telefoniczną w firmie i szukam najlepszego rozwiązania. Obecnie są cyfrowe 3 linie telefoniczne i 3 linie faksowe (wszystkie w Aster). Z tego co się orientuje nie ma to różnicy dla centralki? Ważne że wszystkie są isdn? (Czy jest możliwość aby jedno urządzenie odbierało faksy z 3 różnych numerów? wtedy to kwestia ustawienia routera a nie centralki już rozumiem?) Centralka mająca max 8 linii cyfrowych będzie optymalnym rozwiązaniem.
    Dodatkowo będzie do 10 numerów wewnętrznych.

Zapoznawałem się z ofertą polecanych na tym forum producentów - Prima mini i Prima od Platana mają max 2 linie miejskie. Oczekiwania wydaje się spełniać Platan MICRA.
    Optymalną wersją serwera Sicilian dla mnie jest model CXS-0424?

Jakie są koszty centrali podanych przeze mnie? Rozumiem że podstawową wersję będzie trzeba rozszerzyć o odpowiednie moduły?

A może wystarczy używany PANASONIC KX-TDA15?

Zastanawiam się też, bo obecnie mam Fritz Boxa 7270. Może można zbudować jakąś konfigurację bez centrali telefonicznej a jedynie rozbudowując i dokładając coś do FritzBoxa?

Dodatkowo potrzebuję telefonów, myślałem o Panasonicu KX-T7730, co o tym myślicie?

0 12
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 03 Cze 2012 18:37
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 05 Cze 2012 09:04
    freetz_master
    Poziom 30  

Na Twoje wymagania wystarczylyby Fritz!Box 7270 dobrze skonfigurowany.
    Warunek: szybki internet (minimum 10Mbit/s) oraz numery VOIP.

Nie rozumiem, dlaczego sobie fundowac takie katorgi

Cytat:

aby mieć 6 linii miejskich analog, musisz zamontować 3 karty 2lm+2ab po 440zł sztuka.

Numer IP na Halonet albo IPCall (moge polecic) kosztuje 1zl. Na frycku masz mozliwosc skonfigurowania 10 Numerow IP + do tego stacjonarne analogowe albo ISDN.

Faksy odbierasz wirtualnie (Fritzo dbiera i posyla na maila - z tylu numerow ile tylko chcesz). EFaksy masz wtedy u SIEBIE, a nie w chmurze (lepsze rozwiazanie)

A jezeli chcesz miec koniecznie fizycznego faksa w sekretariacie, to podpinasz go do fritza i konfigurujesz mu x numerow, na ktore ma reagowac.

O numerach wewnetrznych to samo - max. 2 polaczenia kablowe + 6 DECT, albo fizyczne telefony VOIP - wtedy skolka godna. Dodatkowym plusem na frycu (Twoim modelu 7270) jest mozliwosc polaczenia przez App dla iPhona albo Androidy - wtedy smartfon staje sie "zwyklym telefonem".

Tanszym rozwiazaniem od fizycznych telefonow IP bylby drugi fryc, wtedy mamy dodatkowe 6 DECT + 2 na kabelku i rooming WLANU w pomieszczeniu.

Kombinacji jest wiele. Warunek jeden: szybki internet.

7270 bedzie dobrze dociazony, ale powinien na 99% dac rady, w razie draki wzialbym FB 7390 z gigowym LANem oraz wiekszym RAMem (w razie wiekszej ilosci jednoczesnie prowadzonych rozmow).

Jak chcesz miec 99,99% niezawodnosci, to kup drugiega fritza 7270 na zapas. Plik konfiguracyjny z Nr 1 eksportujesz.
    Jak numer 1 pojdzie z dymem albo piorun w niego trzasnie, albo sekretarka zaleje woda przy podlewaniu kwiatkow to wgrywasz konfiguracje do Nr.2, podpinasz i po 5 minutach infrastruktura znowu stoi.

0
  • #4 05 Cze 2012 11:47
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 05 Cze 2012 12:10
    freetz_master
    Poziom 30  

R-MIK napisał:

A ile miesięcznie kosztuje taki symetryczny internet 10Mbit/s ?
    Pewnie tyle co CXS.

Przy zalozeniu, ze prowadzone beda max 3 rozmowy jednoczesnie z zewnatrz, niepotrzebny jest symetryczny internet. Przy odrobinie krecenia na kodekach w dol na fritzu 4 rozmowy powinny pojsc.
    Przy 20Mbitowym laczu problem zniknie, ze o zwyklym VDSL nie wspomne.

Zanim sie wyda set... zlotych na hardware, wystarczy wyprobowac konfiguracje fritza.

Orientacyjne dane dotyczace szerokosci pasma

G.711u (PCMU, u-law) 155 kBit/s
    G.711a (PCMA, a-law) 180 kBit/s
    G.722 180 kBit/s
    G.723 60 kBit/s
    G.726-24 100 kBit/s
    G.726-32 120 kBit/s
    G.728 85 kBit/s
    G.729 70 kBit/s
    GSM 60-90 kBit/s
    iLBC 80 kBit/s
    iSAC 110-170 kBit/s
    Speex 60-120 kBit/s

Zrodlo:
    http://www.ratschlag24.com/der-richtige-codec-fuer-voip-gespraeche

Na tym forum byla juz podobna dyskusja

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10720010#10720010

0
  • #6 05 Cze 2012 15:15
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

A jak się sieć 230V skończy i bateria w UPS-e , to co wtedy ?

0
  • #7 05 Cze 2012 17:14
    freetz_master
    Poziom 30  

Fritz!Box zuzywa ok 7W to sobie policz, ile sredniej klasy UPS moze go podtrzymac. A poniewaz docelowo pracuje na 12V, to pewnie sa bardziej kosmiczne metody, aby lampki nie zgasly. (nie wiem: akumulator samochodowy? ;-)

0
  • #8 05 Cze 2012 19:42
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 06 Cze 2012 12:42
    ronkad
    Poziom 8  

Widać lepiej znacie Aster niż uprzejma Pani z infolinii :) "u nas oczywiście są linie cyfrowe i światłowód i w ogóle wszystko najszybsze" jej kazali mówić, jak kazałem zapytać kogoś z działu technicznego przyznała że linie są analogowe

bardzo ciekawe rozwiązanie przedstawił freetz_master. do frizboxa można podłączyć tylko jedną fizyczną linię telefoniczną? pozostałe numery by musiały być IP?

zasadniczo sposób działania powinien być taki: w zależności od tego na który z 3 numerów dzwoni klient słyszy odpowiedni powitalny komunikat, potem tonowo wybiera z kim się chce połączyć. osobie przy telefonie wyświetla się na który numer dzwoni klient i co tonowo wybrał

fritz jest w stanie coś takiego umożliwić? czy niezbędna jest centralka?

0
  • #10 06 Cze 2012 13:22
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 06 Cze 2012 18:31
    freetz_master
    Poziom 30  

Wymagania rosną. No nie wiem dokładnie, jak wyglądają Twoje procesy komunikacji z klientem.

Nie wiem jak to z prezentacjami. Ale na 3 numery i takie kombinacje alpejskie potrzebny byłby asterisk an fritzu.
    Można go postawić bez ingerencji w firmware. Ja mam coś takiego, że chodzi sobie na dysku podpiętym do USB na fritzu.

Code:

dma@Phenom940:~> ssh root(malpa)192.168.2.1
    root(malpa)192.168.2.1's password:
       __  _   __  __ ___ __
      |__ |_) |__ |__  |   /
      |   |\  |__ |__  |  /_

The fun has just begun ...

FREETZ!Box Master

whatever You do..   
          ...   /             
         ~°|°~ /                     
         <   >/                     
         /- -\                       
       may the power be with You..

BusyBox v1.19.4 (2012-04-22 21:17:42 CEST) built-in shell (ash)
    Enter 'help' for a list of built-in commands.

root@fritz:/var/mod/root# asterisk -r
    Asterisk 1.6.2.20, Copyright (C) 1999 - 2010 Digium, Inc. and others.
    Created by Mark Spencer <markster@digium.com>
    Asterisk comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; type 'core show warranty' for details.
    This is free software, with components licensed under the GNU General Public
    License version 2 and other licenses; you are welcome to redistribute it under
    certain conditions. Type 'core show license' for details.
    =========================================================================
    Connected to Asterisk 1.6.2.20 currently running on fritz (pid = 4339)
    fritz*CLI>

Koszt: Parę groszy na USB-pendrive albo lepiej (dla bezpieczeństwa) na mały dysk twardy USB.
    I można porobić szmery bajery.

Wada: trzeba miec pojęcie o linuksie i umieć pisać plany na asteriska.

0
  • #13 21 Sie 2013 23:12
    Łukasz74
    Poziom 7  

Polecam centralke w Netii,
    chyba ostatnio ta firma ma najwięcej ciekawych rozwiązań.

0