Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat

cisek1995 01 Cze 2012 15:40 3211 12
  • #1 01 Cze 2012 15:40
    cisek1995
    Poziom 11  

Witam,
    Dostałem od kolegi wzmacniacz z wielkim radiatorem tak to wygląda:

wiem, tylko tyle, że zasilanie jest symetryczne i znajduję się w prawym rogu (3 grubsze nóżki obok elektrolitów) zasilanie nie może być większe niż 25V. Po podaniu zasilania 15V przekaźnik się przełączy ale problem polega na tym, że nie wiem kompletnie gdzie może być wyjście, i wejście sygnału.
    Może ktoś z was widział podobny albo wie jak to ugryźć kolega wie tylko, że był to wzmacniacz estradowy razem z mikserkiem w jednej obudowie do mikrofonów ale nie wiem czy mono czy stereo.

0 12
  • #2 01 Cze 2012 15:59
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Złączka pod R4 to wejście. Jeden kołek masa, drugi sygnałowy; przez R1 do bazy tranzystora V1 (V1, V2 - para różnicowa).
    W pobliżu R3 masz zapewne wyjście.
    To ostatnie sprawdź sam - czy jeden z kołków złączki jest na masie, a drugi połączony ze stykiem przekaźnika. Do przekaźnika wyjście dochodzi z rezystorów 0,22Ω, a one połączone są z emiterami tranzystorów mocy.

0
  • #3 01 Cze 2012 16:07
    cisek1995
    Poziom 11  

Obok rezystora R3 nie może być wyjście ponieważ, te 2 piny są połączone ze sobą ścieżką na zdjęciu może nie widać.

Dziękuje za odp.

P.S kostka 3 pinowa po prawej stronie była zapewne źródłem zasilania przedwzmacniacza są na niej napięcia ±12V.

Czyli na to wygląda, że jest to wzmacniacz mono?

0
  • #4 01 Cze 2012 16:12
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

No i co z tego, że połączone ścieżką? Może masa była wspólna z innego punktu.
    Podłącz wyjście i dotknij palcem tych dwóch kołków - w głośniku powinien pojawić się tzw. "brum" (dobrze byłoby zrobić to przez dzielnik, np. potencjometr).

Myśl. Patrz z czym jest połączony R1 - czy właśnie z tym małym złączem.
    R1 do pary różnicowej.
    To jest wejście.

cisek1995 napisał:
    Czyli na to wygląda, że jest to wzmacniacz mono?

Od razu na to wyglądało :)

Proszę.

0
  • #5 01 Cze 2012 16:26
    cisek1995
    Poziom 11  

Czyli gdzie podłączyć (+) a gdzie (-) wyjścia? Bo próbowałem podłączyć do tych 2 zmostkowanych nóżek (-) a (+) któryś z tych 3 na dole obok zasilania ale zero jakiejkolwiek reakcji.

0
  • #6 01 Cze 2012 16:30
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Ale kombinujesz. Napisałem: wyjście obok rezystora R3 - złącze XS5.

Nie (+)" i (-) wyjścia, tylko wyjście i masa.

0
  • #7 01 Cze 2012 16:42
    cisek1995
    Poziom 11  

Acha, no podłączyłem wyjście i wziąłem masę z zasilania od razu na diodach i przekaźnik tyknął, ale żadnego "brum" nie było słychać...

Niech kolega narysuje jak by to podłączył? Bo może coś źle robie:/

0
  • #8 01 Cze 2012 16:46
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Albo moduł jest uszkodzony i trzeba znaleźć uszkodzenie, albo coś nie tak łączysz.

Ok, odkręć płytę z tranzystorami mocy od radiatora i zrób zdjęcie ścieżek.

0
  • #9 01 Cze 2012 16:55
    cisek1995
    Poziom 11  

no odkręciłem i dodam jeszcze bo może być to istotne, że wymieniłem zworkę zaznaczoną na zdjęciu bo była przepalona:

Może te zdj będą lepsze:

0
  • Pomocny post
    #10 01 Cze 2012 18:13
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Oj.., coś mi wygląda, że nawet z pomocą tego nie uruchomisz, choć cień szansy jest.

Nic sam nie mierzysz - to jest jeden z błędów. Opieramy się w tym momencie tylko na zdjęciach i na tym, co sam coś tam zobaczysz.

Mała złączka (o której pisałem jako o wejściu sygnału), jest zwarta cyną do masy drugiego zasilania - w sumie zasadniczego: symetryczne (+, -, masa) dla tranzystorów stopni końcowych.

Wartość napięcia symetrycznego zasilania zasadniczego (którego nie podłączyłeś) wynosić powinna coś około 35 - 40V. Wydajność prądowa zasilacza około 3 - 4A.

Złącze wejścia sygnału zwarte jest do masy kroplą cyny. Pewnie ktoś coś kombinował i zamknął wejście do pomiarów lub coś w ten deseń. Rozlutuj to.

Sprawdź czy tranzystory mocy nie są zwarte / uszkodzone.

p.s. Tak zbudowany moduł monofoniczny, jest zapewne wymontowany z jakiegoś subwoofera aktywnego.

Kruca.., całą robotę za Ciebie odwaliłem.

0
  • #11 05 Cze 2012 22:55
    cisek1995
    Poziom 11  

Witam,
    po dłuższym czasie w końcu zabrałem się za to i podłączyłem tak jak Pan pokazał.
    Najpierw żeby sprawdzić czy w ogóle ruszy to podałem mniejsze napięcie na zasilanie z symetrycznego zasilacza którego zrobiłem 14V sprawdziłem i działa:) ale dzwięk był zniekształcony jak by przesterowany(wiadomo za niskie napięcie zasilania)
    wtedy dałem 38V i dźwięk jest czysty:) a tam gdzie są te elektrolity na 25V to podałem 15V, nie wiem czy jak podam większe czy to wpłynie na dźwięk? czy to tylko włącza ten przekaźnik?

Chcę zbudować do tego jakiś przedwzmacniacz i może coś z tego będzie:)

Bez Pana pomocy w życiu bym tego nie uruchomił a już chciałem go sprzedać:)

Dziękuje za fatygę i czas poświęcony na rysunki i w ogóle :)
    Pozdrawiam!

0
  • #12 05 Cze 2012 23:18
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Napisz jakie masz tam stabilizatory, obok tych kondensatorów z dopuszczalnym napięciem pracy 25V. Powinno być 78xx i 79xx <--- co widnieje zamiast"x"?

Jeżeli będzie 7815 i 7915, to będziesz miał gotowe symetryczne napięcia stabilizowane dla przedwzmacniacza.
    Również jeżeli są to stabilizatory z napięciami wyjściowymi które sugeruję, to na ich wejścia najlepiej byłoby dostarczyć symetryczne 17-18V.

Proszę :)

0
  • #13 09 Cze 2012 11:33
    cisek1995
    Poziom 11  

Tak, są to stabilizatory 7815 i 7915. Zrobiłem ten przedwzmacniacz http://mirley.firlej.org/przedwzm_reg_tonow|
    Wszytko ładnie gra tylko jak odkręce na maxa potencjometr od głośności to dziwnie szumi nie wiem czy to normalne do tego podkręce wysokie tony i jeszcze bardziej, zaś gdy lekko ściszę to juz jest ok. Nie wiem czy jest to dobry przedwzmacniacz do tego sprzętu w sumie zbudowałem go z elementów z odzysku :) może coś Pan poleci lepszego. Zasilam ten przedwzmacniacz napięciem 16V ale z oddzielnego zasilacza, i jeszcze dałem inne wartości 3 rezystorów R1, R2 i R9 bo nie miałem takich jak na schemacie.

P.S Chciałem zrobić z tego wzmacniacz do jakiegoś subwoofera. Tak że nie wiem czy jest potrzebny taki przedwzmacniacz, czy inny.

P.S W końcu wziąłem się za budowę skrzyni nie obliczałem litraża, znalazłem na strychu starą szafkę i ją przerobiłem, zdj dodam później.Z tego przedwzmacniacza zrezygnowałem wykorzystam go do czego innego to ma być sub więc zbudowałem filtr dolnoprzepustowy aktywny z regulacją odcięcia od 60-160 Hz na wzmacniaczu operacyjnym TL074 z tąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic305460.html Chciałbym do niego dodać drugi potencjometr którym mógłbym regulować głośność z jakimś przedwzmacniaczem bo po prostu sygnał wychodzący z filtra wydaje mi się być trochę za słaby i nie wiem czy tą regulacje dać za filtrem czy przed jak to zrobić?
    Wieczorem dodam zdj skrzyni z głośnikiem.

Czy założyć nowy temat?

Oto zdj z budowy skrzyni:
    Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat Wzmacniacz mocy (no name) na tranzystorach SK potrzebny schemat

0
  Szukaj w 5mln produktów