Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikroprocesorowy pomiar prądu na silniku 1 fazowym

vinczi1a 01 Jun 2012 17:09 1828 5
    vinczi1a
    Level 9  
    Witam chciałbym zrobić układ do pomiaru prądu, który pobiera silnik zasilany napięciem sinusoidalnym jednofazowym. Napięcie nie przekracza 230 V. Silnik jest zasilany z falownika i mam możliwość regulacji napięcia oraz czestotliwości. Układ pomiarowy będzie przymocowany nad silnikiem na stałe. Silnik jest połączony w trójkąt i posiada moc 1,5 kW.

Zakładam wykorzystanie mikrokontorlera PIC16F737. Posiada on 10-bitowe przetworniki A/D.

Jeśli chodzi o część softwerową to nie mam z nią problemu jednakże zastanawiam się jak zabezpieczyć moj procesorek przed zgubnymi skutkami kontaktu z wysokim napięciem.

Odrzuciłem przekładniki prądowe z uwagi na poprawne działanie jedynie przy 50 Hz (te ze rdzeniem toroidalnym) oraz wysoką cenę (wykorzystujące efekt halla)

Zastanawia mnie możliwość zastosowania bocznika a następnie prostownika i podanie takiego sygnału na procka. Ale czy nie poleci mi on?

Oczywiście wartość rezystancji bedzie dobrana tak aby nie przekroczyć maksymalnej wartości, którą będzie można podac na procka.

Mikroprocesorowy pomiar prądu na silniku 1 fazowym

Zamiast mostka Greatza można dac prostownik idealny na wzmacniaczu operacyjnym to chyba zapewni lepsze wyniki.

Zastanawiam sie jeszcze czy nie wykorzystać transoptora, nawet takiego nieliniowego ( wartość mierzona nie musi byc aż tak dokładna)
    vinczi1a
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedz.

Jednakże jeśli chodzi o czujniki halla to odpada.

Kombinuje z tym transoptorem:) będe miał przynajmniej izolacje galwaniczną.
    Udios
    Level 12  
    czemu czujniki halla odpadają?
    poszukaj na allegro
    Moduł pomiaru pradu 5A ACS712T ARDUINO AVR
    jest w cenie 27zł + koszt przesyłki, to nie tak dużo. jest też wersja 20A.

Nie bawił bym się w tych czasach z rezystorem bocznikującym, będzie się grzał
    A jeżeli będziesz chciał zrobić izolację mikroprocesora, to tak jakby zrobią Ci się dwa układy, jeden pomiarowy który jakoś będziesz musiał zasilić, albo z linii zasilającej, albo zrobić przetwornicę impulsową.

Pozdrawiam
    wzk
    Level 19  
    1. Układ z rysunku w 1 wpisie nie będzie działał poprawnie. Mostek należy włączyć w przewód prądowy a bocznik umieścić na wyjściu mostka.
    2. Do pomiaru prądu jak najbardziej nadaje się zwykły przekładnik prądowy. Prosto, tanio i z głową. Przecież i tak będziesz mierzył wartość średnią prądu w 1 fazie. Czy chcesz nadzorować wszystkie fazy? Jeżeli tak to wystarczy pomiar w 2 fazach. I też wartość średnia powinna spełnić Twoje założenia.